Rząd szykuje ułatwienia dla bezrobotnych

Ciężarna kobieta nie straci statusu bezrobotnej, a osoby zakładające własne firmy nie zawsze będą automatycznie skreślane z listy osób bez pracy. W planach jest również poszerzenie kręgu podmiotów objętych kontrolą PIP.

Posiadanie statusu bezrobotnego jest ważne, ponieważ daje m.in. prawo do bezpłatnego leczenia. Można wówczas skorzystać także z przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania czy ubiegać się o środki na otwarcie własnej firmy. Jeżeli w okresie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy przepracowaliśmy co najmniej 365 dni, to możemy liczyć na zasiłek.

Resort pracy chce zakazu pozbawiania statusu bezrobotnego – z powodu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 90 dni – kobiet w ciąży oraz w trakcie połogu. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy bezrobotna sama wystąpi z takim wnioskiem.

Porady prawne

- Zmiana ta reguluje na poziomie ustawowym kwestie, które do tej pory rozstrzygane były interpretacyjnie – czytamy w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia.

Dokument, którym zajmie się dzisiaj Rada Ministrów, doprecyzowuje również, w jakim okresie osoba posiadająca wpis do ewidencji działalności gospodarczej może jednocześnie posiadać status bezrobotnego.

Obecne przepisy w tej kwestii budzą liczne wątpliwości interpretacyjne. Dlatego w projekcie zapisano, że osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oznaczy późniejszy termin podjęcia tej działalności, może posiadać status bezrobotnego aż do tego dnia.

Ponadto nowela wskazuje jednoznacznie, że status bezrobotnego może posiadać przedsiębiorca, który zawiesi prowadzenie działalności. W okresie zawieszenia będzie on korzystał z pomocy państwa.

Ministerstwo zaproponowało także, by Państwowa Inspekcja Pracy mogła kontrolować większą liczbę podmiotów.

Inspektorzy mogliby sprawdzać wszystkie agencje zatrudnienia oraz instytucje, które świadczą usługi o takim charakterze – np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, stowarzyszenia czy fundacje. PIP otrzyma ponadto prawo kontrolowania przedsiębiorców jednoosobowych, niebędących pracodawcami.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika