Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

włodi/CC/Flickr
(fot. włodi/CC/Flickr)

Jeździć wolno, nie grillować na balkonie i nie polewać wodą na śmigusa dyngusa. Kary są nawet za jedno piwko w parku.

Nierozważne świętowanie może znacznie uszczuplić nasz portfel, a nawet skończyć się w sądzie. Podpaść możemy np. rozpalając grilla na własnym balkonie. – Może być to potraktowane jako zakłócanie spokoju. Jeśli sąsiadowi przeszkadza dym, to ma prawo zadzwonić na policję – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl mł. inspektor Dariusz Nowak, rzecznik prasowy krakowskiej policji.

- Zazwyczaj takie sprawy kończą się pouczeniem i nakazem zgaszenia grilla. Gdy to nie pomaga lub sytuacja się powtarza, to funkcjonariusz może wystawić mandat do 500 zł. Jeśli nie zechcemy go przyjąć, to sprawa jest kierowana do sądu – wyjaśnia dla e-prawnik.pl podinsp. Joanna Kącka z zespołu prasowego łódzkiej policji.

Dariusz Nowak przyznaje z kolei, że w Krakowie tak zwane sprawy sąsiedzkie zwykle od razu są kierowane do sądu. – Jeśli chcemy rozpalić grilla bez obawy o kary, to róbmy to na prywatnej działce czy w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych – radzi funkcjonariusz.

Polewać na śmigusa dyngusa?

Musimy uważać, by tradycja lanego poniedziałku nie zamieniła się w chuligańskie wybryki. Wówczas kary mogą być dotkliwe. Ich wysokość zależy od poczynionych szkód. Przykładowo niszcząc komuś fryzurę można dostać 100 zł mandatu, zalewając wodą laptopa można trafić na salę rozpraw.

- Jeśli ktoś poleje nas wodą i poniesiemy szkodę do 250 zł, to jest to traktowane jako wykroczenie. Wtedy policjant może wlepić mandat. Jego wysokość zależy od tego, jak ucierpieliśmy. Zazwyczaj kara wynosi od 100 do 300 zł – tłumaczy Dariusz Nowak. Najwięcej można zapłacić 500 zł.

- Gdy na skutek polania poniesiemy stratę na kwotę przekraczającą 250 zł, to jest to traktowane jako przestępstwo. Tutaj sprawa kończy się w sądzie. A maksymalny wyrok to 5 lat za kratkami – dodaje policjant.

Piwko w miejscu publicznym – czyli gdzie?

Przepisy dokładnie określają takie miejsca. Są to:

• tereny szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych oraz domów studenckich;
• zakłady pracy i miejsca zbiorowego żywienia pracowników;
• masowe zgromadzenia;
• środki i obiekty komunikacji publicznej;
• obiekty zajmowane przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych (także rejon obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych).

Nie możemy też pić alkoholu na ulicach, placach oraz w parkach. Wyjątkiem są np. tzw. piwne ogródki czy inne specjalnie wyznaczone miejsca do spożycia alkoholu na miejscu przy punkcie sprzedaży.

Co w przypadku złamania zakazu? - Tutaj mandat wynosi 100 zł. Jeśli jest to duża impreza, połączona z zakłócaniem porządku, to możemy również skierować sprawę do sądu – mówi rzecznik prasowy krakowskiej policji.

Policja ma na oku kierowców

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków króluje przekroczenie prędkości. Dalej mamy wymuszenie pierwszeństwa, przejeżdżanie na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Policja ostrzega, że zwłaszcza w okresie świątecznym będzie szczególnie czujna – zapowiada więcej patroli, częstsze kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdu.

- Policjanci ruchu drogowego będą używać też nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami – informuje Główna Komenda Policji. – Działania będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w fotelikach – przestrzegają policjanci.

Jeśli nie ostrzeżenia policji, to może ryzyko uszczuplenia portfela zmusi piratów drogowych do bezpiecznej jazdy. Poniżej prezentujemy jedne z najczęstszych wykroczeń – wraz z wysokościami mandatów i punktami karnymi.

Rodzaj wykroczenia

Jaka kara?

Punkty karne

Przekroczenie prędkości

- do 10 km/h: 50 zł
- o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł
- o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł
- o 31-40 km/h: od 200 do 300 zł
- o 41-50 km/h: od 300 do 400 zł
- o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł

1 punkt karny
2 punkty karne
4 punkty karne
6 punktów karnych
8 punktów karnych
10 punktów karnych

Wymuszenie pierwszeństwa

300 zł

6 punktów karnych

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub przed nimi

200 zł

9 punktów karnych

Niezapięcie pasów bezpieczeństwa

100 zł

2 punkty karne

Przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego

150 zł

3 punkty karne

Rozmowa w czasie jazdy przez telefon wymagający trzymania słuchawki

200 zł

0 punktów karnych

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu

300 zł

5 punktów karnych

Przejechanie na czerwonym świetle

od 300 do 500 zł

6 punktów karnych

.

Kierowcy, którzy usiądą natomiast za kierownicę po piwku narażają się na 10 punktów karnych, pozbawienie wolności lub nawet stratę prawa jazdy. Przepisy wymieniają jazdę pod wpływem alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości.

Stan wskazujący na spożycie alkoholu

Mówimy o nim gdy:
1. zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila   
2. obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości

Zachodzi, gdy: 
1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 
2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości grozi dożywotnia utrata prawa jazdy, jeżeli w zdarzeniu tym ktoś straci życie lub zostanie ranny.

Kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności grozi natomiast w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

 • koks 2011-04-26 12:13:12

  Re: Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

  @oNa chyba coś ściemniasz, albo Tobie ściemnili.... O ile wiem to posiadanie wyrobów tytoniowych przez nie letnich nie jest zabronione, nie wolno im tylko sprzedawać. Jeżeli natomiast rodzice Ci kupią papierosy to możesz je legalnie palić.....

 • oNa 2011-04-26 09:27:05

  Re: Święta i Majówka: jak nie dostać mandatu?

  Mogli jeszcze napisać żeby nie nosić przy sobie wyrobów tytoniowych. ;) niby mandatu nie dostałam ale pisemko do rodziców będzie. ;) Czekałam na koleżanki na półpiętrze w klatce i przyszli funkcjonariusze. Wylegitymowali mnie a potem kazali jeszcze otworzyć torbę. Miałam tam NIEOTWARTĄ paczkę fajek (z ruską akcyzą). Pan powiedział że musi sporządzić notatkę do szkoły i do rodziców ponieważ popełniłam 2 przestępstwa: jestem nieletnia (4 msc di do 18 brakuje) i mam wyroby tytoniowe a po drugie papierosy nie mają polskiej akcyzy. Skandal no normalnie skandal!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.