Wdrażanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o spotkaniu UKE i KRRiT z nadawcami w sprawie wdrożenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. 

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podtrzymują zamiar udostępnienia przestrzeni na polskim rynku telewizji cyfrowej konkurencyjnym nadawcom już w okresie przejściowym, w taki sposób, żeby stworzyć realną konkurencję i lokomotywę okresu przejścia, z zachowaniem wartości programowych, chronionych przez prawo.

W związku z powyższym UKE i KRRiT począwszy od dnia dzisiejszego podejmą prace nad dokumentacją do konkursu na 2 multipleks. UKE opracuje kryteria techniczne, konkurencyjności i wiarygodności operatora multipleksu, natomiast KRRiT rozpocznie konsultacje programowe. W konkursie zostaną uwzględnione oczekiwania rynku co do HD. Konkurs zostanie przeprowadzony w II połowie 2008 roku.

Porady prawne

Prace utworzonych przez UKE, KRRiT i nadawców podzespołów technicznego i regulacyjno-ekonomicznego będą kontynuowane na potrzeby konkursu oraz pozostałych rozstrzygnięć wdrażania planu przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe.

Multipleks 1 pozostaje dostępny dla nadawców komercyjnych na dotychczas oferowanych zasadach. Nadawcy zachowają prawo do nadawania do 2014 roku w technologii analogowej (na mocy obecnie ważnych koncesji KRRiT) i prawo do rekoncesji cyfrowej od 2014 roku. W przypadku, gdy udział obecnych nadawców w procesie cyfryzacji nastąpi od 2014 roku, wówczas prawo do rekoncesji cyfrowej pozostanie w wymiarze 1 program cyfrowy za 1 program analogowy, a nie 2 cyfrowe za 1 analogowy.   

Pierwsze badania wskazują, że możliwe będzie uzyskanie częściowego trzeciego pokrycia dla telewizji cyfrowej w okresie przejściowym, w wymiarze do 47 % pokrycia ludnościowego. Jeżeli badania te potwierdzą się, zostanie ono niezwłocznie udostępnione.

 Źródło: www.uke.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika