Koncesje i zezwolenia - Artykuły dotyczące koncesji i zezwoleń
-
30.11.2020
Etap odpowiedzialności w walce z COVID-19
Rząd zaplanował plan powrotu do normalności po epidemii koronawirusa. Z ogromną rozwagą podchodzi do wprowadzania nowych zasad bezpieczeństwa. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy (...)
-
23.10.2020
Nowe obostrzenia i wsparcie dla seniorów
Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek (...)
-
15.10.2020
Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej
Od 17 października w całym kraju rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność (...)
-
12.10.2020
Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż
Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też (...)
-
30.7.2020
Jak organizować wesela i przyjęcia w dobie epidemii?
Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, sprawdź, jak zapewnić bezpoeczeństwo pracownikom i gościom. Zapoznaj się radami Ministerstwa Rozwoju (...)
-
3.6.2020
IV etap odmrożenia w sporcie
W związku z wdrożeniem IV etapu nowej sportowej rzeczywistości publikujemy zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
-
31.3.2020
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże (...)
-
22.2.2020
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł \"rzeczoznawca majątkowy\" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany (...)
-
30.1.2020
Rynek paliw ciekłych - co się zmieniło?
Dowiedz się o najważniejszych zmianach przepisów regulujących działalność przedsiębiorców na rynku paliw ciekłych. Uproszczona została sprawozdawczość, zmieniono definicje (...)
-
16.1.2020
Nowe zasady na rynku usług przewozu osób
W artykule przedstawiono nowe obowiązki dla firm, które zajmują się pośrednictwem przy przewozie osób oraz zmiany, które dotyczą kierowców wykonujących przewóz (...)
-
27.11.2019
Przepisy i wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 1 stycznia 2020 r.
Poznaj wybrane aspekty wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla kotłów na paliwo stałe, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.
-
6.11.2019
Uwaga na kary za wzmacniacze GSM!
Wśród użytkowników telefonii komórkowej stało się popularne stosowanie wzmacniaczy sygnału, zwanych popularnie repeaterami GSM lub wzmacniaczami GSM. Mało kto jednak wie, że (...)
-
26.9.2019
Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?
Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów (...)
-
29.8.2019
Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?
Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, (...)
-
29.5.2019
Opłaty dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie Prawa geologicznego i górniczego
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesje na poszukiwanie lub rozpoznawanie złoża kopaliny, poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla albo poszukiwanie (...)
-
18.3.2019
Monitorowanie jakości paliw stałych
Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, a także rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez (...)
-
28.9.2018
Sukcesja firm jednoosobowych
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
-
23.8.2018
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego (...)
-
31.7.2018
Formy reglamentacji działalności gospodarczej
Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne (...)
-
28.11.2017
Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania (...)
-
28.11.2017
Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, określającej zakres i formę jej prowadzenia. Jak (...)
-
16.7.2017
Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)
-
19.6.2017
Uzupełnisz wniosek o żądaną decyzję
W Kodeksie postępowania administracyjnego pojawił się obowiązek informowania strony o niespełnionych przesłankach, zanim wydana zostanie decyzja odmowna. Celem informacji o niespełnieniu (...)
-
6.5.2017
Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących (...)
-
30.7.2014
Jak założyć stowarzyszenie? - koszty i formalności
Prawo definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Dobrowolność polega na swobodzie tworzenia stowarzyszeń, swobodzie przystąpienia do już istniejącego (...)
-
4.9.2013
Zezwolenie cudzoziemcowi prowadzącemu działalność gospodarczą na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP
Zasady i warunki pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach (tekst jednolity Dz.U. z 2011 roku, nr 264, (...)
-
7.1.2013
Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?
Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego (...)
-
17.10.2012
Wysokość i konieczność uiszczania opłat od zezwoleń i od zmiany zezwoleń na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej
W obecnym stanie prawnym za udzielane zezwolenia (na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, składu celnego i konsygnacyjnego produktów leczniczych, apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego) (...)
-
26.4.2012
Kierownik apteki
Kierownik apteki jest farmaceutą odpowiedzialnym za prowadzenie apteki. Można być kierownikiem tylko jednej apteki.
-
7.11.2013
Zmiana, cofnięcie i wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej
Choć przedsiębiorca uzyskał zezwolenie (nawet na czas nieokreślony) i podjął zamierzoną działalność gospodarczą, to powinien liczyć się z tym, iż w razie stwierdzenia pewnych uchybień mogą (...)
-
17.8.2009
Korzystaj ze swej wolności gospodarczej
Konstytucja w art. 20 przyjmuje jako zasadę wolność gospodarczą (swobodę działalności gospodarczej), stanowiąc, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, (...)
-
14.8.2009
Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany
Po zakupie działki budowlanej, a przed rozpoczęciem budowy domu inwestora czeka jeszcze szereg formalności związanych z wyborem właściwego projektu budowlanego oraz związanych z tym uzyskaniem stosownych (...)
-
23.6.2009
Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali?
Od 1 stycznia 2009 roku w zasadzie charakterystyka energetyczna, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, powinna być ustalona dla: każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku (...)
-
28.4.2009
Zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania w Polsce czynności zawodowych farmaceuty
Nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich, która weszła w życie 3 marca 2008 r. wprowadziła zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty. Jest to zespół regulacji (...)
-
20.4.2009
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu (...)
-
7.4.2009
Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?
Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się w zasadzie osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców (...)
-
4.5.2010
Produkujesz wyroby budowlane? Jakie warunki musisz spełnić aby móc wprowadzić je do obrotu?
Otwarcie europejskiego rynku również na wyroby budowlane pochodzące z Polski wymusiło na ustawodawcy podjęcie działań mających na celu ujednolicenie polskiego porządku prawnego w zakresie dopuszczania (...)
-
9.3.2009
Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego
Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może (...)
-
9.3.2009
Jakie wymogi dotyczą hipermarketów?
Artykuł powinien zainteresować wszystkich, którzy prowadzą bądź zamierzają kiedykolwiek założyć duży sklep. Zawiera on również istotne informacje dla pracowników kierownictwa (...)
-
9.3.2009
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów (...)