Wycięcie drzewa owocowego na działce

Pytanie:

"Na mojej działce rośnie stary orzech włoski. Chciałbym go wyciąć, aby wybudować garaż. Czy wycięcie drzewa owocowego wymaga jakiejś decyzji administracyjnej? Przesadzenia wymaga kilkunastoletni świerk. Czy przesadzenie tego drzewa wiąże się z uzyskaniem jakiejś decyzji administracyjnej i/lub z opłatami?"

Odpowiedź prawnika: Wycięcie drzewa owocowego na działce

Generalną zasadą wyrażoną w ustawie o ochronie przyrody – art. 83 ust. 1 jest, że trzeba uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa. Z wnioskiem powinien wystąpić posiadacz nieruchomości, a jeżeli nie jest on właścicielem, to powinien dodatkowo uzyskać zezwolenie właściciela nieruchomości. Zgodę na wycinkę wydaje wójt, burmistrz lub Prezydent miasta. Z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są drzewa owocowe. Nie ma w ustawie szczegółowych wytycznych co do uznawania drzew różnych gatunków za owocowe lub nie – w tym zakresie należy odesłać do nauk rolniczych.

Ustawa stanowi wyraźnie, że istnieje potrzeba zezwolenia na „usunięcie” drzewa z terenu nieruchomości. Przesadzenie drzewa z jednego miejsca w inne miejsce tej samej nieruchomości nie wymaga więc zezwolenia właściwego organu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika