Umieszczenie reklamy na chodniku

Pytanie:

Straż Miejska udzieliła mi upomnienia, że umieściłam przed swoim sklepem na chodniku tzw. "potykacz" - rozkładaną reklamę wielkości plakatu, jakie powszechnie ustawia się przed sklepami, restauracjami itp. Chodnik ma ok. 2m szerokości. Reklama stała ok. 0,5m od krawężnika, a więc od drogi. Nie utrudniała ruchu pieszym, a tym bardziej ruchu samochodowego. Sklep znajduje się w wynajmowanym przeze mnie lokalu. Skoro płacę podatek od nieruchomości (włącznie z chodnikiem, który np. zimą muszę odśnieżać), to dlaczego powinnam płacić opłatę za umieszczenie reklamy w pasie drogowym jeżeli: 1. reklama stała na chodniku, blisko sklepu, a nie drogi 2. część chodnika przed sklepem jest również przeze mnie "wynajmowana", skoro muszę o niego dbać, więc jest już "zapłacony".

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na wstępie należy wyjaśnić pojęcie chodnika jest to bowiem część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrasrtruktury za umieszczenie reklam o powierzchni nieprzekraczającej 1 m2 umieszczonej nad lub na obiekcie, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zawierającej tylko informacje o prowadzonej działalności opłata wynosi 0,50 zł. za każdy dzień. Jeżeli reklama zawiera informacje o gminie, powiecie lub województwie (np. plany, mapy, tablice) opłata wynosi 0,10 zł. Zamieszczenie innej reklamy kosztuje 21,80 zł. Dla reklam świetlnych i podświetlanych stawkę opłaty podwyższa się o 100%. Warto też przytoczyć roziwiązanie Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie, który twierdzi, że umieszczenie reklamy w pasie drogowym wymaga uzyskania uprzedniego zezwolenia, zaś przez pas drogowy należy rozumieć nie tylko powierzchnię drogi, ale także określoną przestrzeń nad tą powierzchnią.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

staś

19.4.2019 12:9:29

Re: Umieszczenie reklamy na chodniku

Czy stawianie reklamy o szerokości 1 m rozkładanej na chodniku o szerokości 2m jest zgodne z prawem.Zaznaczam że jest to chodnik gdzie przechodzi dużo pieszych, a reklama, ta jest przeszkodą dla pieszych, bo ludzie na nią wpadają przechodząc

Marta Hornów

26.6.2016 21:29:19

Re: Umieszczenie reklamy na chodniku

Dzień Dobry Do jakiego urzędu/organu powinnam się udać, jeżeli chcę ustawić potykacz? Lokal wynajmuję od właściciela kamienicy, która jest zlokalizowana na pasażu wyłączonego z ruchu ulicznego. Pozdrawiam

ola

3.4.2012 12:55:37

Re: Umieszczenie reklamy na chodniku

Gdzie mam się udać o pozwolenie na umieszczenie reklamy ?

Olga

11.11.2009 14:56:32

Reklama sprayem na chodniku

Czy umieszczenie na płycie chodnikowej napisu (adresu www) reklamowego jest legalne? Czy powinnam zgłosić się do Urzędu Miasta z prośbą o pozwolenie?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.1.2018

  Podstawa zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku

  Podstawę prawną zadośćuczynienia za niesłuszne umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich stanowią przepisy Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wydaniem niezgodnego (...)

 • 25.2.2015

  Podatek od reklamy na blogu

  Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu (...)

 • 28.11.2006

  Przekazanie i zużycie towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy a VAT

  Obecne brzmienie przepisów oznacza, że wszelkie przekazanie przez podatnika towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu. Ponieważ przekazanie towarów (...)

 • 19.4.2017

  Opłata reklamowa

  Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)

 • 16.12.2013

  Odblaski dla pieszych obowiązkowe od 2014 roku

  W dniu 26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego (...)