rozdawanie ulotek w miejscu publicznym

Pytanie:

Przedsiębiorca reklamuje się poprzez rozdawanie ulotek w miejscu publicznym (chodniki przy ulicach) Czy to wymaga jakichkolwiek zezwoleń?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadniczo rozdawanie ulotek w miejscach publicznych nie wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia. Penalizacji natomiast podlega umieszczanie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo wystawianie ivh na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem (art. 63a k.w.). Niemniej jednak na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, gminy mogą w tym zakresie wprowadzić ograniczenia. Zgodnie bowiem z tym przepisem w zakresie nie uregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

W konsekwencji należy sprawdzić, czy w gminie, na terenie której ulotki mają być rozdawane nie obowiązują w tym zakresie odrębne przepisy prawa miejscowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY