Zakończono dwustronne negocjacje dot. pakietu rozwiązań na czas kryzysu

Partnerzy społeczni z Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych już pod koniec ubiegłego roku zgodnie uznali, że należy podjąć solidarne działania na rzecz ograniczania rozmiarów kryzysu gospodarczego. Pracodawcy i związkowcy porozumieli się w kwestii rozwiązań chroniących gospodarkę i rynek pracy przed falą zwolnień grupowych. 

Po prawie 2 miesiącach negocjacji przekazujemy na ręce Premiera RP pakiet postulatów w czterech ważnych obszarach:
1. wynagrodzeń i świadczeń socjalnych,
2. rynku pracy i stosunków pracy,
3. polityki gospodarczej,
4. funduszy strukturalnych.

Wiele kwestii, które znalazły się w pakiecie, są wynikiem kompromisu, nad którym pracowaliśmy w ramach negocjacji autonomicznych. Wierzymy, że zaproponowane rozwiązania wprowadzone na okres 2 lat sprzyjać będą ochronie miejsc pracy, poprawie kondycji polskich firm coraz dotkliwiej odczuwających skutki kryzysu oraz złagodzą skutki kryzysu w najsłabszych grupach społecznych, zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem.

Podejmując negocjacje partnerzy społeczni starali się znaleźć rozwiązania, których ewentualne skutki finansowe są możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa. Podjęliśmy też w naszych rozmowach kwestie najtrudniejsze, dotyczące prawa pracy i rynku pracy, które zawsze budziły i budzą najwięcej kontrowersji wśród związkowców i pracodawców. Wierzymy, że wynegocjowane w duchu dialogu i odpowiedzialności kompromisy ułatwią rządowi prace nad instrumentami łagodzenia skutków kryzysu, a firmom pozwolą na skuteczną ochronę miejsc pracy.

List do Premiera
Pakiet działań antykryzysowych 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika