Zatrzymani za granicą usłyszą zarzuty po polsku

Podejrzany lub oskarżony o przestępstwo w innym kraju UE otrzyma w języku dla niego zrozumiałym informacje o przysługujących prawach.

Policjant w Niemczech czy Anglii wręczy nam pouczenie w języku polskim. Obcokrajowiec zatrzymany za bójkę w naszym kraju usłyszy zarzuty w języku dla niego zrozumiałym – przewiduje ogłoszona przez Komisję Europejską propozycja nowej unijnej dyrektywy.

- Każdy z nas widział, jak w serialach telewizyjnych policjanci odczytują oskarżonym ich prawa. To dobrze wygląda w telewizji, ale także spełnia bardzo ważną rolę: stwarza oskarżonemu możliwość poznania i dochodzenia przysługujących mu praw. Daje mu także przekonanie, że bez względu na to, gdzie znajdzie się w Europie, sprawiedliwości stanie się zadość – oświadczyła unijna komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding.

Porady prawne

Nowa dyrektywa nie wprowadzi nowych praw procesowych. Jej celem będzie skuteczne i proste informowanie obywateli o przysługujących im prawach.

W przypadku aresztowania takie informacje będą przekazywane zatrzymanemu na piśmie w postaci pouczenia. Ma być ono napisane nieskomplikowanym, codziennym językiem. Każdy podejrzany dostanie je tuż po aresztowaniu, nawet jeżeli o nie poprosi.

Komisja Europejska pozwoli państwom członkowskim na zdecydowanie o dokładnym brzmieniu pouczenia. Będzie ono dostępne w 22 językach używanych na terenie Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.

- Kontakt z prawem może napawać lękiem i nie można oczekiwać od nikogo, kto nie zna swoich praw procesowych, aby domagał się ich poszanowania od władz. Wniosek Komisji ma w związku z tym zagwarantować, że każdy, w każdym zakątku UE, pozna przysługujące mu prawa – tłumaczyła Viviane Reding.

Przedstawiony pomysł jest drugim krokiem z całej serii środków w celu ustanowienia wspólnych standardów UE w sprawach karnych.

Pierwszy zapewnił podejrzanym prawo do tłumaczenia pisemnego i ustnego na język ojczysty. Kolejnym środkiem, zaplanowanym przez Komisję na 2011 rok, będzie dyrektywa w sprawie prawa do kontaktu z adwokatem, bliskimi, pracodawcami i organami konsularnymi.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika