Czy karę umowną można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.

Organy podatkowe przeprowadziły kontrolę w spółce. Stwierdziły, że spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów, bowiem bezzasadnie zaliczyła do nich wydatki z tytułu zapłacenia kary umownej. Kara umowna była następstwem niewykonania umowy zawartej z ośrodkiem wypoczynkowym. Chodziło o kwotę wystawioną za niezrealizowany pobyt na koloniach letnich w ośrodku wczasowym.

Stanowisko organów podatkowych poparł wojewódzki sąd administracyjny, wobec czego spółka złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że  w myśl art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt poniesiony należy uznać koszt faktycznie zrealizowany w znaczeniu kasowym. Niezrealizowanie w 1999 roku wydatku udokumentowanego fakturą powoduje brak podstaw do zaliczenia tego rodzaju wydatku do kosztów uzyskania przychodów tego roku podatkowego.

Porady prawne

NSA stwierdził, że kary umowne będące następstwem niewykonania umów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ze względu na brak przesłanki działania w celu osiągnięcia przychodu. 

Pogląd ten jest utrwalony w orzecznictwie sądowym - podkreślił NSA.

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. akt II FSK 1388/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika