Czy trzeba udokumentować dochody żony?

Po złożeniu wniosku o przyznanie prawa pomocy przed sądem administracyjnym wnioskodawca został wezwany m.in. o przedłożenie dokumentów dotyczących sytuacji majątkowej jego żony. Ponieważ wnioskodawca tych dokumentów nie przedłożył, odmówiono mu prawa pomocy. Sprawa na skutek zażalenia trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wnioskodawca zarzucał, iż nie tylko pozostawał z żoną w rozdzielności majątkowej, ale nie prowadził z nią również wspólnego gospodarstwa. Wprawdzie mieszkali razem, ale wszelkie koszty dzielone były po równo, a żona jedynie "pomagała mu przeżyć". NSA co prawda zażalenie oddalił, ale orzekł przy tym, iż:

W sytuacji, gdy na podstawie art. 255 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 roku, poz. 270 ze zm.) sąd administracyjny wzywa stronę o przedłożenie dokumentów źródłowych, obrazujących sytuację majątkową osób, z którymi wnioskujący o przyznanie prawa pomocy współtworzy gospodarstwo domowe, a uzyskanie tych dokumentów zależy od współpracy tychże osób, odmowa udostępnienia ww. dokumentów wnioskodawcy, prowadząca do ich nieprzedłożenia sądowi, nie może automatycznie przesądzać o uchybieniu obowiązkowi, o którym mowa w art. 255 p.p.s.a.

NSA przypomniał, że przyznanie prawa pomocy, jako odstępstwo od zasady ponoszenia przez strony kosztów postępowania sądowego (art. 199 p.p.s.a.), może być zastosowane jedynie w przypadkach wyjątkowych, kiedy strona wykaże w sposób jednoznaczny spełnienie przesłanek określonych w art. 246 p.p.s.a. Ciężar dowodu spoczywa w tym przypadku na stronie, która ubiega się o przyznanie prawa pomocy.

Porady prawne

Na podstawie art. 255 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny może wezwać do przedłożenia dokumentów dotyczących stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego strony wnoszącej o przyznanie prawa pomocy. NSA zauważył, że takie wezwanie strony powoduje powstanie obowiązku o przedłożenie tychże dokumentów, ale tylko po stronie wnioskodawcy, a nie innych podmiotów. Dlatego w razie nieprzedłożenia dokumentów dotyczących innych osób niż wnioskodawca ocenie podlega co najwyżej należyta staranność wnioskodawcy w pozyskaniu tych dokumentów. Wysiłki wnioskodawcy w razie niepowodzenia powinny być przedstawione sądowi i uprawdopodobnione w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 255 p.p.s.a. Dopiero brak stosownych wyjaśnień wnioskodawcy lub brak przekonującego uprawdopodobnienia w tym zakresie mogą prowadzić do odmowy przyznania prawa pomocy.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca nie wykazał, że zabiegał z należytą starannością o pozyskanie dokumentów źródłowych obrazujących sytuację majątkową jego żony. NSA zauważył przy tym, że ustanowienie rozdzielności majątkowej nie wyłącza stosowania m.in. art. 27 K.r.o. Stąd też nawet w razie ustanowienia rozdzielności majątkowej (czy prowadzenia odrębnych gospodarstw domowych) małżonkowie nadal mają obowiązek zaspokajania potrzeb założonej przez nich rodziny, co wpływa na indywidualną sytuację majątkową jej członków.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 czerwca 2013 roku, sygn. akt II FZ 218/13, orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika