Postępowanie sądowo-administracyjne
Legitymacja do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza
6.7.2021
1 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej legitymacji do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza.
Co ustawa antykryzysowa zmieniła w zakresie energetyki i gospodarki odpadami?
28.4.2020
- „Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom” – podkreślał na etapie projektu minister klimatu Michał Kurtyka.
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
30.12.2018
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę „wieczystego”? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania (...)
Uiszczanie opłaty sądowej na rachunek sądu administracyjnego
12.2.2018
W przypadku uiszczania opłaty sądowej na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego za pośrednictwem krajowej instytucji płatniczej dzień przekazania środków pieniężnych tej instytucji lub jej agentowi jest równoznaczny z dniem uiszczenia opłaty, o ile doszło do uznania (...)
Sposób prowadzenia kontroli u przedsiębiorcy można zaskarżyć do sądu administracyjnego
29.12.2017
Wyłączenie kognicji sądów administracyjnych w odniesieniu do postanowień wydanych w ramach rozpatrzenia sprzeciwu przedsiębiorcy kontrolowanego w trybie przepisów rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest niezgodne z Konstytucją.
Orzeczenie wstępne TSUE a wznowienie postępowania przed sądem administracyjnym
5.11.2017
Podstawą wznowienia postępowania, o której mowa w art. 272 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369) może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane w trybie pytania prejudycjalnego, (...)
Złożysz skargę bez wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa
26.6.2017
Nowelizacja przepisów m.in. zlikwidowała obowiązek strony wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, który do tej pory był koniecznym etapem, warunkującym możliwość złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na tzw. inne akty i czynności (jak (...)
Dostaniesz pouczenie o kosztach skargi do sądu
19.6.2017
W wyniku nowelizacji organ zobowiązany jest zawrzeć w decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego bądź skarga/sprzeciw do sądu administracyjnego, pouczenie o dopuszczalności wniesienia takiej skargi lub powództwa oraz o wysokości (...)
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy niekonieczny...
12.6.2017
Od 1 czerwca 2017 r. wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest opcjonalny. Skorzystanie z niego nie jest już warunkiem wniesienia skargi do WSA na decyzję ministra lub SKO. Kiedy można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Co to oznacza dla strony? Jakie pouczenie od organu (...)
Proponowane zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
29.5.2017
Prezydencki projekt zmian dotyczy dostosowania przepisów Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do obowiązującej od dnia 1 stycznia 2017 r. ustawy o Prokuratorii Generalnej RP, a tym samym uzupełnienienia uprawnień Prokuratorii Generalnej o możliwość podejmowania czynności (...)
Procedury administracyjne przychylniejsze dla petenta
1.5.2017
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu usprawnienie procedur administracyjnych i sądowoadministracyjnych, co ma umożliwić przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed (...)
Szybciej załatwisz sprawę w urzędzie...
20.3.2017
Przyjęta już przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw przewiduje, że: w relacjach państwo-obywatel będzie więcej partnerstwa (np. poprzez wykorzystanie mediacji), sprawy urzędowe będą załatwiane szybciej, a wysokość kar administracyjnych będzie (...)
10.6.2015
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego, strona inicjująca postępowanie sądowe obowiązana jest zawrzeć określone informacje w piśmie wszczynającym postępowanie.
Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?
30.9.2013
W postępowaniu sądowym pisma stron zawierają przede wszystkim określone wnioski oraz oświadczenia. Poniższe warunki odnoszą się do pism wszystkich uczestników postępowania, zarówno do organów administracyjnych jak i do jednostek uczestniczących w sprawie. W postępowaniu (...)
Jak złożyć skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie podatkowej?
15.2.2012
Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny: wyroku albo postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Skarga kasacyjna, aby mogła stać się przedmiotem merytorycznej oceny Naczelnego Sądu Administracyjnego musi być oparta na ściśle określonych podstawach (...)
Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?
7.2.2011
Uprawnionym do wniesienia skargi na decyzję administracyjną jest m.in. każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego własnej sprawy administracyjnej, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego możliwości wydania decyzji lub innego aktu, w którym skonkretyzowane (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
2.10.2009
Skarga kasacyjna, obok zażalenia, jest środkiem odwoławczym w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Przysługuje ona od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator lub Rzecznik (...)
Jak wpłynąć na zmianę stronniczego sędziego w postępowaniu sądowoadministracyjnym? Skład sądu
18.2.2009
Skład sądu administracyjnego orzekającego w konkretnej sprawie jest okolicznością bardzo istotną z punktu widzenia ważności całego postępowania sądowoadministracyjnego. Otóż jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał (...)
NSA oddalił skargę kasacyjną UKE
30.10.2008
Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?
30.7.2007
Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Nowe przepisy wyeliminowały możliwość uiszczania opłaty skarbowej znaczkami (...)
4.4.2006
Administracja publiczna, będąc władzą, winna całym swym bytem i działalnością opierać się na obowiązującym prawie. Kontrola oznacza badanie zgodności stanu istniejącego ze stanem postulowanym, ustalenie zasięgu i przyczyn rozbieżności oraz przekazanie wyników tego ustalenia, a (...)
Jak uzyskać od państwa odszkodowanie za naruszenie prawa wspólnotowego?
20.3.2006
W prawie wspólnotowym nie ma przepisu, który przewidywałby odpowiedzialność odszkodowawczą państw członkowskich UE wobec jednostek (osób fizycznych i prawnych) za szkody spowodowane niewywiązaniem się z obowiązków, jakie nakłada na te państwa prawo wspólnotowe. (...)
Kiedy przepisy dyrektywy są bezpośrednio skuteczne?
8.3.2006
Zgodnie z treścią art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) "dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków". Dyrektywa (...)
Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym?
9.3.2005
Postępowanie sądowo-administracyjne – jak każde inne – związane jest także z koniecznością ponoszenia jego kosztów. Co do zasady należne opłaty sądowe w postępowaniu sądowo-administracyjnym są pobierane od stron, chyba że w drodze ustawy lub postanowienia sądu zostanie (...)