Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego (dalej m.p.z.p.) jest uchwałą gminy i stanowi akt prawa miejscowego. W związku z powyższym zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.; dalej u.s.g.) dotyczące stwierdzenia nieważności uchwały gminy.
Zgodnie z art. 101 ust. 1 zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego może każdy czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia. Zgodnie z ust. 2 prawo do zaskarżenia nie przysługuje, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił.
Zatem podstawową przesłanką jest naruszenie Pana interesu prawnego przez obowiązujący m.p.z.p. Jak wskazuje się w doktrynie interes prawny w rozumieniu art. 101 ust. 1 u.s.g. powinien być aktualny, osobisty (własny, indywidualny) i dotyczyć bezpośrednio sfery prawnej określonego podmiotu. Aktualność interesu prawnego oznaczałaby, że w dacie wejścia w życie takiego aktu interes ten w danej sytuacji faktycznej i prawnej obiektywnie istnieje. Wymóg ten wiąże się z "realnością" interesu prawnego. Powinien on rzeczywiście istnieć we wskazanej dacie. Nie może to być interes tylko przewidywany w przyszłości ani też hipotetyczny. "Naruszenie interesu konkretnej osoby ma polegać na stworzeniu realnego zagrożenia, istniejącego już w chwili wejścia w życie uchwały, a jeżeli nie zostanie zniwelowane na skutek wezwania do usunięcia naruszenia prawa, w dacie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Naruszenie to, nie może polegać na tym, że w przyszłości uchwała mogłaby wywołać skutki bliżej nieokreślone, czyli, stwarzać zagrożenie wystąpienia naruszenia w przyszłości" (wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2008 r., I OSK 277/08, LEX nr 490092) (Matan Andrzej [w:]Dolnicki Bogdan (red.), Augustyniak Monika, Cybulska Renata, Glumińska-Pawlic Jadwiga, Jagoda Joanna, Jochymczyk Alicja, Martysz Czesław, Matan Andrzej, Moll Tomasz, Wierzbica Anna, Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, ABC, 2010).
Należy zatem uznać, iż nie ma Pan interesu prawnego w zaskarżeniu m.p.z.p. Pana interes nie spełnia bowiem wymogu aktualności i rzeczywistości. W przeciwnym razie każdy, kto byłby zainteresowany zakupem nieruchomości na danym terenie byłby uprawniony do składania skargi. Sytuacja byłaby inna, gdyby np. zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży przed wejściem w życie m.p.z.p. a przed zawarciem umowy przenoszącej własność.
W razie uchylenia uchwały w części uchwała pozostaje w mocy w pozstałej niezaskarżonej części.