Termin do wniesienia odwołania a święto

Pytanie:

30 grudnia 2014 r. odebrałem postanowienie z Urzędu Miasta z 7 dniowym terminem odwołania. Termin odwołania upływa wg mnie 6 stycznia 2015 r., który jest świętem.Czy w powyższej sytuacji mogę wysłać odwołanie w dniu 7 stycznia 2015 r. i będzie uznane że zostało dostarczone w terminie ?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Udzielając odpowiedzi na niniejsze pytanie zakładamy, że chodzi o procedurę regulowaną Kodeksem postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisem art. 123. § 1. W toku postępowania organ administracji publicznej wydaje postanowienia.  

Art. 141 Kpa stanowi, że na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie. 

Pana rozumowanie odnośnie ostatniego dnia terminu jest prawidłowe. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, na przykład ogłoszenie lub doręczenie decyzji, to przy obliczaniu terminu do wniesienia odwołania nie uwzględnia się dnia, w którym to ogłoszenie lub doręczenie nastąpiło. Z kolei, zgodnie z przepisem art. 57 par. 4 Kpa, jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.  

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy jednym z tych dni jest właśnie 6 stycznia – Święto Trzech Króli. Zatem może Pan wysłać zażalenie także kolejnego dnia.

Wspomniał Pan, że pismo chce Pan wysłać, nie zaś złożyć osobiście w urzędzie. Warto pamiętać, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: 

1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru; 

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe. Obowiązki operatora wyznaczonego w okresie przejściowym, tj. do 31 grudnia 2015 r., pełni Poczta Polska S.A. (art. 178 ust. 1 Prawa pocztowego). 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 11.1.2014

    Odwołanie od decyzji i zażalenie na postanowienie w postępowaniu podatkowym

    Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne, co oznacza iż stronie przysługuje odwołanie od decyzji wydanej w pierwszej instancji. Ogólną zasadą jest, że odwołanie rozpatruje organ wyższego (...)

  • 22.3.2010

    Dodatkowe dni wolne od pracy

    Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

  • 25.6.2012

    Praca zmianowa

    Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

  • 2.4.2015

    Odwołanie od decyzji administracyjnej

    Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

  • 15.10.2017

    Nowe święto państwowe

    Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)