Postępowanie w sprawie zatrzymania prawa jazdy
Pytanie:
"Jak przebiega postępowanie w sprawie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie w sprawie zatrzymania prawa jazdy
Należy w tym zakresie zwrócić uwagę na inny fragment wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego:
Po uzyskaniu określonej liczby punktów, Komendant Wojewódzki Policji przesyła sformalizowaną informację do organu uprawnionego do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, a więc do Starosty. Tym samym Starosta przed wydaniem decyzji ustala stan faktyczny, jakim jest zaewidencjonowana liczba punktów karnych przypisanych danemu kierowcy, wyłącznie na podstawie dokumentu urzędowego. Zgodnie z art. 76 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Organy orzekające w sprawie zobligowane były domniemaniem prawdziwości informacji zawartych w dokumencie urzędowym, do przyjęcia, iż skarżący uzyskał liczbę punktów uzasadniających wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Wprawdzie domniemanie to nie jest nieusuwalne i zgodnie z art. 76 § 3 kpa nie wyłącza możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko treści dokumentów urzędowych, jednak inicjatywa dowodowa, inaczej niż to jest zazwyczaj w postępowaniu administracyjnym, spoczywa na stronie podważającej treść takiego dokumentu. Z akt sprawy nie wynika zaś, aby skarżącemu udało się wykazać nieprawdziwość informacji udzielonej przez Komendant Wojewódzkiego Policji w L.. Skarżący też powinien sobie uświadomić, że nie skorzystał z możliwości kwestionowania zapisu w ewidencji w postępowaniu przed organem ją prowadzącym, a więc przed Komendantem Wojewódzkim Policji w L.. Przysługuje mu prawo wglądu do ewidencji, a jeżeli kwestionuje podstawę konkretnego wpisu, może żądać jego usunięcia, zaś ciężar wykazania zasadności wpisu spoczywa wówczas na organie prowadzącym ewidencję, który musi dysponować prawomocnymi wyrokami sądów, postanowieniami sądu o warunkowym umorzeniu postępowania, wyrokami nakazowymi lub mandatami karnymi, stwierdzającymi naruszenie przepisów ruchu drogowego przez kierującego (§ 4 ust. 1 wskazanego rozporządzenia). Dopiero podważenie zapisów w ewidencji będzie miało znaczenie w postępowaniu dotyczącym zatrzymania prawa jazdy1.
Z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika więc, że wniosek Komendanta jest właściwie wiążący dla starosty, ten ostatni nie jest bowiem władny do badania prawdziwości ewidencji, a tym bardziej do dokonywania w niej zmian. Ponadto jest zobowiązany oprzeć swoje rozstrzygnięcie na podstawie sformalizowanej informacji uzyskanej od Komendanta.
1I OSK 389/2007 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?