Dodatkowe zobowiązanie podatkowe za zaległości w VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Dzięki stanowisku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 września 2005 r. ustalanie dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT za zaległości sprzed 1 maja 2004 r. będzie dokonywane na mocy nowej ustawy.

NSA podjął bowiem uchwałę, zgodnie z którą po 30 kwietnia 2004 r. dopuszczalne jest ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe do 1 maja 2004 r. na podstawie art. 109 ust. 4 obecnej ustawy.

Oznacza to, iż na podstawie aktualnej ustawy o VAT można w ten sposób karać również za zaległości powstałe przed 1 maja ubiegłego roku, tj. w czasie, gdy obowiązywała jeszcze poprzednia ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. 

Porady prawne

Chodzi tu o 30-procentową sankcję, którą organy podatkowe stosują wobec podatników w razie przyjęcia, iż VAT został zaniżony. Do 30 kwietnia 2004 roku przepis o ustaleniu tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego był w art. 27 ust. 5 ustawy o VAT. Gdy 1 maja weszła w życie nowa ustawa, sankcja ta znalazła się w art. 109 ust. 4. W nowej ustawie brakuje jednak przepisów przejściowych dotyczących tej kwestii. 

Sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania mają być zatem nadal ustalane przez organ podatkowy (naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej) za zaniżenie zobowiązania podatkowego, wykazanie kwoty zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższej od należnej. Podatnicy, którzy nieprawidłowo wykazali podatek w deklaracji, zapłacą więc 30 % kwoty zaniżenia zobowiązania lub zawyżenia kwoty zwrotu.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 września 2005 r. , sygn. I FSK 424/05


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika