Uzasadnienia wyroku nie można uzupełnić

Wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi strony postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Pełnomocnik złożył następnie wniosek o uzupełnienie uzasadnienia wyroku, gdyż uważał, że NSA nie rozpoznał wszystkich zarzutów skargi kasacyjnej. NSA ów wniosek oddalił, gdyż stwierdził, że

Wniosek oparty na art. 157 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) może jedynie dotyczyć samego rozstrzygnięcia a więc sentencji wyroku (postanowienia), a nie jego uzasadnienia.

Zgodnie przepisem art. 157 § 1 p.p.s.a. strona może w ciągu czternastu dni od doręczenia wyroku z urzędu - a gdy wyroku nie doręcza się stronie od dnia ogłoszenia - zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości skargi albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu.

Strona może zatem domagać się uzupełnienia wyroku w dwóch przypadkach: 

  • gdy sąd nie orzekł o całości skargi, lub
  • gdy nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu.

W pierwszym przypadku, mimo że sąd nie jest związany granicami skargi, wyrok może zostać uzupełniony tylko o te akty lub czynności, które były objęte przedmiotem skargi. W drugim zaś przypadku strona może żądać uzupełnienia wyroku o zamieszczenie dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy sąd powinien był zamieścić z urzędu, mimo że takie żądanie nie było objęte zakresem skargi.

NSA zauważył, że powyższy przepis nie przewiduje wniosku o uzupełnienie uzasadnienia. Z dosłownej treści art. 157 § 1 wynika, że uzupełnić można jedynie wyrok, a nie jego uzasadnienie. Wniosek o uzupełnienie wyroku nie może w ogóle zmierzać do zmiany czy też uzupełnienia treści merytorycznej jego uzasadnienia. Ewentualne braki uzasadnienie mogą być kwestionowane wyłącznie w drodze postępowania odwoławczego (czyli trzeba zaskarżyć wyrok i w zarzutach odnieść się do uzasadnienia).

Postanowienie NSA z dnia 27 maja 2011 roku, sygn. akt II FSK 2067/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika