Nie zawsze dostaniesz uzasadnienie postanowienia

Sąd Rejonowy postanowieniem oddalił skargę na czynność komornika, a następnie odrzucił wniosek zobowiązanych o sporządzenie uzasadnienia tego postanowienia. Rozpoznając zażalenie na to postanowienie Sąd Okręgowy powziął poważne wątpliwości, którym dał wyraz w przedstawionym do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnieniu prawnym: "Czy sporządzenie uzasadnienia postanowienia, którym sąd rozstrzyga skargę na czynności komornika reguluje przepis art. 357 k.p.c. czy też przepis art. 397 § 1[1] k.p.c.?"

Porady prawne

W odpowiedzi SN podjął uchwałę:

Sąd rejonowy uzasadnia postanowienie rozpoznające skargę na czynność komornika tylko wtedy, gdy podlega ono zaskarżeniu (art. 357 § 1 i 2 w związku z art. 13 § 2 k.p.c.).

W uzasadnieniu SN wpierw przypomniał, że skarga na czynność komornika jest "innym środkiem odwoławczym" (w rozumieniu art. 363 § 1 k.p.c.), a sąd rejonowy rozpoznający skargę działa jako sąd pierwszej, a nie drugiej, instancji (wbrew pozorom nie jest zatem sądem odwoławczym). Należy zatem odpowiednio stosować tu (przez art. 13 § 2 k.p.c.) przepisy o postępowaniu sądu pierwszej instancji, a wśród nich art. 357 k.p.c.

Stosowanie "odpowiednie" oznacza albo stosowanie wprost, albo z pewnymi modyfikacjami, albo niestosowanie w ogóle. W tym przypadku art. 357 k.p.c. należy stosować bez żadnych modyfikacji. Z przepisu tego wynika natomiast że postanowienia sądu pierwszej instancji, a zatem także postanowienia sądu, który rozpoznał skargę na czynność komornika - niezależnie od tego, czy uczynił to na posiedzeniu jawnym, czy niejawnym - są uzasadniane tylko wtedy, gdy przysługuje od nich zażalenie.

Przypomnijmy, że stosownie do art. 767[4] k.p.c. zażalenie na postanowienie sądu rozpoznającego skargę przysługuje w wypadkach wskazanych w ustawie (np. w art. 768 k.p.c.).

SN zwrócił także uwagę, iż postępowanie egzekucyjne powinno być szybkie i sprawne. Zastosowanie art. 357 k.p.c. w sprawach zainicjowanych skargą na czynności komornika przyspiesza osiągnięcie tego celu - pisze SN - pozwala bowiem uniknąć tych czynności sądu, które nie są konieczne i dezorganizują egzekucję; jest oczywiste, że sporządzenie i doręczenie uzasadnienia, na które nie przysługuje zażalenie, przedłuża postępowanie, a wielokrotnie - łącząc się z przekazaniem akt komorniczych sądowi - prowadzi także do czasowego ustania egzekucji, a nawet, co pokazuje praktyka, do jej zawieszania.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2008 roku, sygn. akt III CZP 107/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika