W jaki sposób może dojść do zwrotu rzeczy?

Art. 229 § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również roszczenia o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. To samo dotyczy roszczeń samoistnego posiadacza przeciwko właścicielowi o zwrot nakładów na rzecz. Natomiast art. 349 kodeksu cywilnego stanowi, że przeniesienie posiadania samoistnego może nastąpić także w ten sposób, że dotychczasowy posiadacz samoistny zachowa rzecz w swoim władaniu jako posiadacz zależny albo jako dzierżyciel na podstawie stosunku prawnego, który strony jednocześnie ustalą.

Porady prawne

Sąd Najwyższy stwierdził, że zwrot rzeczy w rozumieniu art. 229 § 1 k.c. może nastąpić także w sposób przewidziany w art. 349 k.c.

Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego zwrot, to nie tylko fizyczne wydanie rzeczy właścicielowi. Samoistny posiadacz bowiem zwraca rzecz również w przypadku, gdy na podstawie np. umowy zatrzymuje ją ponownie ale nie jako już posiadacz samoistny, lecz posiadacz zależny bądź dzierżyciel. Dzierżycielem jest ten kto rzeczą faktycznie włada za kogo innego. Posiadaczem zależnym jest zaś osoba władająca rzeczą na podstawie jakiegoś stosunku prawnego np. najmu.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 lipca 2005 r., sygn. akt III CZP 47/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika