Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

12 Kwietnia 2005

Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

Kodeks cywilny w art. 746 stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Również przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Sąd Najwyższy stwierdził, że umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (art. 746 k.c.).

Jak wynika z uregulowań zawartych w kodeksie cywilnym (umowa zlecenia) zarówno dający zlecenie jak i je przyjmujący mogą wypowiedzieć zawartą między nimi umowę. Ustawodawca nie przewidział w tej kwestii żadnego rozróżnienia w odniesieniu do umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony. Zatem czego ustawa nie rozróżnia należy traktować w taki sam sposób. Mimo że zasadą jest, iż umów terminowych nie można wypowiadać, ustawodawca dopuszcza takie wypowiedzenie w stosunku do zawartej umowy zlecenia niezależnie od jej rodzaju.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/03

  • Podziel się:

 

Komentarze: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

  • Gosia 2013-10-23 20:43:29

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Mam umowę-zlecenie podpisaną od 01.01.2013 do 31.12.2013.Pracodawca w postanowieniach szczegółowych napisał,że muszę dać wypowiedzenie z pracy na dwa miesiące przed konicem umowy za nie dotrzymanie terminu straszy mnie przepisem karnym.Czy muszę trzymać się tak długiego terminu wypowiedzenia?

  • Patrycja 2013-10-19 14:59:57

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Witam mam pytanie czy jak dostałam umowę zlecenie na czas okreslony od 31.09.13r do 30.10.13r. po czym dał mi wypowiedzenie o umowę. To czy powinien mi dac jakies uprzedzenie 2 tygodniowe czy tak po prostu mógł ja rozwiązac dając mi jakis swistek do podpisania który podpisałam !! :(

  • Marta Włodarczyk 2013-09-26 14:56:13

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Witam.Mam podpisana umowe zlecenie na 4 dni.Czy pracodawca moze powiedziec ze bede pracowac tylko 1 dzien.Jakbym wiedziala o tym wczesniej to tej umowy bym nie podpisywala.Czy bede miec jakies konsekwencje jesli nie zglosze sie do pracy.Bardzo prosze o szbki odpis bo jutro mam sie zglosic do pracy

  • Martyna 2013-01-28 13:59:37

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    WITAM MAM PYTANIE MIALAM UMOWE ZLECENIE OD 27.06.2012 DO 31.12.2012 CZY JEZELI PRACUJE DO TEJ PORY W KAZDEJ CHWILI MOGE WYPOWIEDZIEC UMOWE BEZ ZADNYCH KONSEKWENCJI??/

  • Martyna 2013-01-28 13:59:36

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    WITAM MAM PYTANIE MIALAM UMOWE ZLECENIE OD 27.06.2012 DO 31.12.2012 CZY JEZELI PRACUJE DO TEJ PORY W KAZDEJ CHWILI MOGE WYPOWIEDZIEC UMOWE BEZ ZADNYCH KONSEKWENCJI??/

  • Martyna 2013-01-28 13:54:55

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    WITAM MAM PYTANIE MIALAM UMOWE ZLECENIE OD 27.06.2012 DO 31.12.2012 CZY JEZELI PRACUJE DO TEJ PORY W KAZDEJ CHWILI MOGE WYPOWIEDZIEC UMOWE BEZ ZADNYCH KONSEKWENCJI??/

  • tomasz 2012-06-18 10:33:18

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia

    Witam. Szukałem pracy na wakacje,jedna firma zawarła ze mną umowę zlecenie jako wychowawca kolonijny,umowa zostala zawarta 27 stycznia 2012 ale czas wykonania tego zlecenia to 29.06 do 31.08.2012,oczywiście dostałem korzystniejszą ofertę w jaki sposób moge rozwiazac ta pierwsza umowe??? Informowalem firme iz rozwiązuję umowe zawarta w dniu 27 stycznia 2012 dostalem informacje iz firma obciaza mnie kosztami zmianu tej umowy,a takze napisano iz zlozy zawiadomienie do prokuratury o dokonaniu przestepstwa poniewaz porzucilem kolonistow,oczywisci z tym nie zgadzam sie bo umowa jest wiazaca od 29 czerwaca,prosze o informacje w jaki sposob moge prawnie rozwiazac umowe zlecenie?????????

  • gosia 2012-06-01 19:12:51

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    czy trzeba wypowiadac umowe zlecenie na czas okreslony jesli jest jeden tydzien wypowiedzenia co zozstało zawarte w umowie ???

  • Daari 2012-04-11 18:52:09

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    witam. mam pytanie. pracuję w jednej firmie od początku miesiąca przez 10 dni bez umowy. chciałabym zmienić pracę, jednak boje się, że mi nie zapłacą - umowy mają być podpisane dopiero za pare dni. jak to rozwiązać?

  • anka 2011-10-06 10:44:05

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    witam, podpisałam umowę zlecenie z pewną firmą tydzień temu i przez ten okres nie byłam w pracy ani jednego dnia, czy mogę rozwiązać umowę? w jakiej formie (pisemnej - ustnej)? i czy grozi mi jakaś odpowiedzialność za rozwiązanie jej? dodam, że w umowie nie mam zawarte nic o okresie wypowiedzenia, podano nam tylko ustnie, że termin ten wynosi tydzień.

  • Kasia 2011-06-19 14:37:28

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Mam umowę zlecenie zawartą od 01.04.2011. do 31.12.2011.Pracodawca miał podpisaną umowę na sprzątanie obiektu którą utracił.Jak rozwiązać z nim umowę gdy mam możliwość przejścia bezpośrednio pod drugą firmę. Czy można uznać powód utraty przez pracodawcę zlecenia za wystarczający do zerwania umowy zwłaszcza iż był to jego jedyny obiekt ? Jeszcze jedno na umowie nie podano okresu wypowiedzenia tylko reguluje to k.c

  • Ania 2011-04-16 17:33:31

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Mam umowę-zlecenie podpisaną od 6.04.2011 do 31.12.2011.Pracodawca w postanowieniach szczegółowych napisał,że muszę dać wypowiedzenie z pracy miesiąc czasu w innym przypadku straszy mnie jakimś tam przepisem karnym.Chciałabym zrezygnować z tej pracy.Czy muszę trzymać się tak długiego terminu wypowiedzenia żeby odzyskać pieniądze?

  • agnieszka 2010-12-14 15:46:44

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    proszę o szybka odpowiedz.

  • agnieszka 2010-12-14 15:42:52

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    chce zrezygnować z pracy. mam podpisana umowę-zlecenie na miesiąc. czy jeśli zrezygnuje to dostane moje wynagrodzenie za przepracowana prace?? i jak długo będę musiała czekać??

  • tedo 2010-08-24 15:11:54

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    chce zrezygnowac z pracy?jak długo mam czekac na wypowiedzenie a mam umowe zlecenie do konca roku????i czy nlezy mi sie wynagrodzene jakies?

  • ewelina 2010-06-29 17:55:59

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    i czy jeżeli pracownik rezygnuje otrzymuje wynagrodzenie za przepracowaną prace?

  • Paulina 2010-04-21 10:30:17

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    czy taka kobieta jest wtedy jakoś chroniona??prosze o porade w tej sprawie...

  • Paulina 2010-04-21 10:28:41

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    a czy pracodawca może wypowiedzieć taką umowe-zlecenie kobiecie w ciąży??

  • magdalena 2010-02-19 15:25:52

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Miałam umowę zlecenie podpisaną na miesiąc, popracowałam 5 dni i po tym czasie dostałam sms ze nie mam po co przychodzić do pracy, tak się zastanawiam czy to fair bo nie dostałam nic na piśmie, ale to tylko świadczy o pracowadcy

  • norbi 2010-01-28 22:01:32

    Re: Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

    Pracowałem na umowe-zlecenie na czas określony i mnie zwolnili bez przyczyny w pierwszym miesiącu zawarcia umowy


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 4
  • 5
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opini w domowym zaciszu z możliwością korekty.Serdecznie dziękuję oraz Bardzo,bardzo polecam!!!
  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam
  • agronet1

    ocena usługi:

    Opinia fachowa i rzetelna.Także ekspresowa.W pełni wyjaśniła mój problem. Polecam.Wiesław
  • andrzej

    ocena usługi:

    Korzystalem z porad e-prawnikow 2 razy.Jestem zadowolony z ich uslug.Konkretnie i profesjonalnie. Polecilem znajomym.Dziekuje
  • Mikola

    ocena usługi:

    Opinię otrzymałam ekspresowo, była b.fachowa,rzetelna, rozwiała moje wątpliwości.Wyjaśnienie było mi bardo pomocne,bo pozwoliło mi uświadomić, że przepisy prawne dot. mojego problemu nie są spójne i nie ma sensu je stosować jeśli nie są w konsekwencji skuteczne.(umowa najmu okazjonalnego dla cudzoziemca).
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia Bardzo rzetelna, fachowa.Oszczędność czasu, pieniędzy.. Dziękuję i polecam!!!
  • Basia

    ocena usługi:

    Porada udzielona ekspresowo, bardzo przydatna i wyczerpujaca.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Szeroka a zarazem konkretna opinia. Gorąco polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Mariusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię,polecam wszystkim będącym w kłopotach.Szybka,profesjonalna odpowiedź z uzasadnieniem.Oszczędność czasu i pieniędzy.Nie bójcie się,tam naprawdę pracują ludzie którzy się znają na tym co robią. Mariusz
  • Marzanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną opinię, pomoże mi ona w dalszym załatwianiu moich spraw. Będę Was polecać moim znajomym. Pozdrawiam Marzanna
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna. Pełen profesjonalizm. Gorąco polecam. Małgorzata.
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane