Będzie publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami?

Jakie przepisy przewidują powstanie Komisji Nadzoru Audytowego?

Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym trfił do Sejmu. Ma on na celu wykonanie prawa UE.

Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego (KNA), która będzie sprawować publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami, firmami audytorskimi i Krajową Izbą Biegłych Rewidentów (KIBR). Obecnie kontrolę nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi sprawuje KIBR, która sama z kolei jest nadzorowana przez ministra finansów.

Jak ma być sprawowany publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami?

Nadzór publiczny ma być niezależny od samorządu zawodowego biegłych rewidentów. Zapewni to rozwiązanie, zgodnie z którym większość członków KNA, przynajmniej przez 3 lata przed powołaniem do Komisji, nie będzie mogła wykonywać rewizji finansowej, mieć prawa głosu w firmie audytorskiej, pełnić funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej firmy audytorskiej. KNA swoje zadania będzie wykonywać przy pomocy jednostki działającej w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnej za rachunkowość i rewizję finansową.

Komisja Nadzoru Audytowego, w zależności od rodzaju i zakresu wykrytych nieprawidłowości w działalności firmy audytorskiej, będzie mogła m.in. zalecić ich usunięcie, wymierzyć karę do 250 tys. zł, zakazać działalności rewizyjnej na okres od 6 miesięcy do 3 lat lub skreślić z listy firm audytorskich. KNA będzie zobowiązana do sporządzania corocznego sprawozdania ze swojej działalności, które będzie umieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

W projekcie określono także zasady sprawowania nadzoru nad audytorami badającymi tzw. jednostki zainteresowania publicznego (JZP). To nowe pojęcie, którym objęto m.in.: spółki notowane na GPW, banki krajowe (np. BGK i banki spółdzielcze), spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zakłady ubezpieczeń, otwarte fundusze emerytalne i powszechne towarzystwa emerytalne. Firmy audytorskie, badające te jednostki, będą kontrolowane raz na 3 lata przez Krajową Komisję Nadzoru. U takiej firmy audytorskiej będzie można też przeprowadzać kontrole pozaplanowe. Ma to zapewnić wysoką jakość badania sprawozdań finansowych JZP ze względu na ich znaczenie dla gospodarki.

Firmy audytorskie, które będą badać pozostałe jednostki, czyli nie należące do JZP, będą kontrolowane raz na 6 lat. Te pozostałe jednostki to np. spółki nie notowane na GPW, które nie są bankami lub zakładami ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z projektem, w Komisji Nadzoru Audytowego będą musieli zarejestrować się audytorzy z państw trzecich (nie należących do Unii Europejskiej), jeśli będą chcieli badać sprawozdania finansowe spółek notowanych na polskiej giełdzie.

Nowe przepisy zastąpią ustawę z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie.  

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym (sejmowy druk nr 1627)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika