Informacja o licytacji komorniczej będzie powszechniejsza

Powiadomienie o licytacji komorniczej, dotyczącej nieruchomości , znajdzie się również na sądowych stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Podczas najbliższych obrad sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Celem proponowanych zmian jest rozszerzenie katalogu form, w których podawana jest do publicznej wiadomości informacja o licytacji komorniczej dotyczącej nieruchomości.

Następstwem przyjęcia projektu powinno być zwiększenie liczby uczestników tych licytacji, która – według przeprowadzonej przez nas sondy – wciąż jest niewielka.

Portal e-prawnik.pl zapytał internautów, czy kupili kiedykolwiek jakiś przedmiot podczas licytacji komorniczej. Spośród ponad 1100 osób – które wzięły udział w naszym głosowaniu – jedynie 6,5 proc. z nich (72 głosy) odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie.  Przytłaczająca większość internautów, blisko 80 proc. (881 głosów), nigdy nie kupiło przedmiotu lub nieruchomości na aukcji komorniczej. Niewielki odsetek, zaledwie 14 proc. pytanych (156 głosów), planuje w przyszłości udział w takiej licytacji – wynika z przeprowadzonej przez e-prawnika sondy.

Obecnie obwieszczenie o licytacji dotyczącej nieruchomości powinno zostać podane do informacji publicznej co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem. Wiadomość umieszcza się w prasie (dziennik poczytny w danej miejscowości) oraz udostępnia w budynku sądowym i w lokalu organu gminy. Nowela rozszerza ten katalog, dodając w art. 955 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego słowa „oraz na stronie właściwego sądu w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Jeżeli egzekucja dotyczy jednej lub kilku nieruchomości położonych w różnych okręgach sądowych – zgodnie z nowym brzmieniem art. 956 – obwieszczenie będzie wywieszane  we wszystkich właściwych sądach, a jeżeli obwieszczenie ma być także ogłoszone w prasie, to znajdzie się w dziennikach poczytnych w okręgach tych sądów. Ponadto art. 956 również zostanie uzupełniony o zwrot „oraz na stronie właściwego sądu w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Proponowana nowelizacja może także wpłynąć na wzrost dochodów budżetowych, ponieważ wśród wierzycieli niejednokrotnie występuje Skarb Państwa.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika