Kolejne zmiany kodeksu postępowania cywilnego, czyli komornik ograniczony dzięki protestom szpitali

Ostatnio przetoczyła się burza nad zmienionymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego w związku z zagrożeniem, jakie dla wynagrodzeń pracowników niosłaby ewentualna egzekucja z majątku pracodawcy. Sejm postanowił wyjść naprzeciw żądaniom protestujący.

W związku z tym, iż wynagrodzenie za pracę jest bezsprzecznie podstawowym prawem każdego obywatela świadczącego pracę na rzecz przedsiębiorcy czy jakiejkolwiek innej jednostki organizacyjnej korzystającej ze świadczenia pracy, a pracownik jest jego właścicielem, postanowiono poprzez omawiany projekt stanąć na straży praw pracownika do wynagrodzenia.

Po głośnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 5 lutego 2005 r. możliwe jest dokonanie zajęcia komorniczego wszystkich środków dłużnika także tych, które przysługują pracownikom w formie wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Praktycznie rzecz biorąc obecnie możliwe jest zajmowanie środków finansowych przeznaczonych na wynagrodzenia dla pracowników przez co nakładają odpowiedzialność zbiorową na niewinne osoby.

Porady prawne

Co ulegnie zmianie?

Właściwie zmianie ulegnie 1 najbardziej kontrowersyjny i najgroźniejszy w skutkach przepis. Chodzi o artykuł 890 paragraf 2 kodeksu postępowania cywilnego. Obecnie stanowi on, iż jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca, sąd może zezwolić na wypłatę z zajętego rachunku bankowego wynagrodzenia za pracę dla pracowników zatrudnionych u dłużnika wraz z podatkami i ustawowymi ciężarami. Zezwolenie sądu może być udzielone na okres do trzech miesięcy w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie odrębnych przepisów.

Po zmianie proponowanej przez projekt przepis ten miałby stanowić, iż jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca lub inna jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, zajęciu komorniczemu lub innemu zakazowi wypłat wynikających z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika nie podlegają środki przeznaczane na bieżącą wypłatę wynagrodzenia za pracę pracownikom zatrudnionych u dłużnika. Wynagrodzenie za pracę obejmuje także naliczane składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane do ZUS, ubezpieczenia zdrowotne oraz świadczenia obowiązkowe na rzecz Skarbu Państwa. Zakaz wypłat z zajętych wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika nie dotyczy również środków przeznaczanych na świadczenia alimentacyjne. Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu w  banku odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na świadczenia alimentacyjne następuje po przedstawieniu bankowi odpisu tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia świadczeń alimentacyjnych. Świadczenia alimentacyjne bank wypłaca bezpośrednio do rąk osoby, która zgodnie z przedstawionym tytułem wykonawczym ma do takich świadczeń prawo.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (druk 3729).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika