Projekt ustawy o pomocy państwa pracodawcom w przeciwdziałaniu rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Jakie są założenia projektu mającego pomóc pracodawcom w utrzymaniu zatrudnienia?

 

Kryzys, który nas właśnie dotyka, nie został przez nas spowodowany. Zadaniem państwa jest jednak przeciwdziałanie lub łagodzenie jego skutków. Projekt przygotowanej w MPiPS ustawy spełnia te zadania.

Jakie rozwiązania zaproponowano?

Rozwiązania zaproponowane w ustawie były omawiane na forum Komisji Trójstronnej w ramach tzw. dialogu autonomicznego.  

MPiPS zależy na tym, aby zaproponowane rozwiązania były skuteczne i społecznie aprobowane. 22 maja projekt został umieszczony w BIP oraz rozesłany do partnerów społecznych w celu uzyskania ich opinii. Zapraszamy do lektury projektu wraz z uzasadnieniem. Poniżej podajemy najważniejsze informacje.  

Projekt ustawy między innymi przewiduje:

1.   wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy, co pozwoli pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

2.    stosowanie przez pracodawcę różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy
w poszczególnych dobach pracowniczych,
przy czym ponowna praca w tej samej dobie nie będzie traktowana jak praca nadliczbowa.

3.   obniżanie pracownikom wymiaru czasu pracy (i proporcjonalnie - wynagrodzenia za pracę) - bez konieczności dokonywania wypowiedzeń zmieniających umowy o pracę.

Obniżenie wymiaru czasu pracy następować będzie na podstawie układu zbiorowego pracy, a gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników.

4.   wprowadzenie możliwości ustanowienia indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 14 lat - co pozwoli na godzenie obowiązków rodzinnych z  zawodowymi.

5.   wsparcie finansowe pracowników i pracodawców będących w przejściowych kłopotach finansowych w wyniku kryzysu.

Projekt przewiduje finansowanie z FGSP świadczeń (wraz ze składkami ZUS) wypłacanych pracownikom w przypadku wprowadzenia:

  •  
    • ograniczonego wymiaru czasu pracy- w wys. 70% zasiłku dla bezrobotnych,

    • przestoju ekonomicznego -  w wys. 100% zasiłku dla bezrobotnych.

6.   Umożliwienie pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych w czasie wprowadzonego przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przez pracodawcę, który utworzył fundusz szkoleniowy.

Z Funduszu Pracy będą finansowane:

  • do 90% koszty szkolenia lub studiów podyplomowych

  • stypendia dla pracowników -   w wys. 100% zasiłku dla bezrobotnych.

Odpisy pracodawców na fundusz szkoleniowy stanowić będą koszty działalności pracodawcy.  

7.      Szacowane skutki finansowe:

  • dla Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zasilonego środkami z Funduszu Pracy wyniosą  960 mln zł, co pozwoli na udzielenie pomocy 200 tys. pracownikom.

  • ze środków Funduszu Pracy w wysokości 500 mln zł z przeznaczeniem na sfinansowanie refundacji kosztów szkolenia i studiów podyplomowych oraz stypendiów wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, co pozwoli na udzielenie pomocy około 49 500 pracownikom.  

Projekt przewiduje objęcie  bezpośrednią pomocą finansową ok. 249,5 tys. osób zatrudnionych u pracodawców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych, Proponowana pomoc pozwoli więc na utrzymanie zatrudnienia i zapobiegnie zwolnieniom ww. grupy pracowników.  

Bez udzielonego wsparcia liczba bezrobotnych zwiększyłaby się z odnotowanego w końcu kwietnia br. poziomu 1.720 tys. osób do ok. 1.969 tys. osób - co oznacza, że stopa bezrobocia z 11% ze stanu na koniec kwietnia br. zwiększyłaby się nawet do 12,6%.  

Zakładając, że wszystkie te osoby rejestrując się w urzędzie pracy nabyłyby prawo do zasiłku dla bezrobotnych, istotnie zwiększyłyby się koszty wypłaty tegoż zasiłku. Przy założeniu, że ok. 166 tys. osób nabyłoby prawo do zasiłku wypłacanego przez okres 6 miesięcy, a kolejne 83 tys. osób przez okres 12 miesięcy, koszt wypłaty zasiłków dla grupy 249,5 tys. osób wyniósłby ok. 1.101,4 mln PLN.   

Źródło: www.mpips.gov.pl

Podstawa:

  • Ustawa o pomocy państwa pracodawcom w przeciwdziałaniu rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (projekt z dnia 22.05.2009 r.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • oliwia 2011-06-08 11:43:59

    ten projekt jest bardzo fajny,ale brakuje mu środka finansowego .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika