Projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin. Jego autorem jest Rada Ministrów. Akt miałby wejść w życie 1 stycznia 2006 r.

Jaki będzie zakres uregulowania nowej ustawy?

Akt ten zastąpić miałby obowiązującą obecnie ustawę z dnia 11 lipca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Reguluje on zagadnienia gospodarki przestrzennej i planowania przestrzennego w wymiarze lokalnym i ponadlokalnym.

Po co uchwalać nową ustawę?

Zdaniem rządu obecnie obowiązująca ustawa nie rozwiązuje w dostatecznym stopniu dwóch elementarnych problemów - obniżenia kosztów oraz ograniczenia ryzyka inwestycji budowlanej. W rocznym okresie obowiązywania nie wpłynęła również znacząco na kształtowanie ładu przestrzennego. Chodzi przede wszystkim o problem braku planów miejscowych. Obecnie jest ich niewiele i dotyczą nieznacznej powierzchni kraju. W tej sytuacji Rada Ministrów zdecydowała się na przygotowanie aktu regulującego problematykę zagospodarowania przestrzennego na terenie gmin.

Porady prawne

Jakie są główne założenia, na których opiera się projekt?

Rola gminy. Sama gmina powinna decydować o kierunkach gospodarki przestrzennej - jest to jej wyłączna i suwerenna kompetencja. Twórcy projektu są jednak zdania, że irracjonalna polityka w tym zakresie nie powinna prowadzić do powstawania barier formalnych dla inwestycji budowlanych.

Ograniczenia prawa własności. Projekt ma być w tym zakresie zgodny z Konstytucją, która przewiduje, że ograniczenia prawa własności wynikać mogą wyłącznie z przepisów prawa. Źródłem takich regulacji miałyby być teraz akty prawa miejscowego, a nie decyzje administracyjne jak to było do tej pory.

Zasady planowania. Miałaby zostać przywrócona zasada planowania od ogółu do szczegółu. W tym celu powstawałby plan przeznaczenia terenów, który dotyczyłby całego obszaru gminy. Od zasady tej przewidziany został wyjątek. Jeżeli rada gminy uzna za bezcelowe uchwalanie planu dla tak dużego obszaru, będzie mogła w drodze uchwały wyłączyć spod zakresu obowiązywania niektóre tereny. Będą one wyłączone spod budowy - będzie można na nich przeprowadzać inne niż budowa roboty budowlane (w rozumieniu prawa budowlanego). Na podstawie dokumentów o charakterze ogólnym mają być ustalane plany zabudowy oraz gminne przepisy urbanistyczno - architektoniczne.

Funkcja terenu. Zrealizowane zostanie założenie, że funkcja terenu zależeć powinna od jego właściwości, a nie od konkretnego inwestora. Ograniczenia wykorzystania terenu mają być znane nim pojawi się inwestor.

Zmiany planu przeznaczenia. Dokument ten nie będzie mógł być uchylony w całości. Możliwa będzie jedynie jego zmiana.

Inwestycje celu publicznego o charakterze ponadlokalnym. Będą musiały być one wprowadzane do planów miejscowych. Wnioskodawca będzie zmuszony pokryć koszty sporządzenia planu w tej części oraz ewentualnych roszczeń odszkodowawczych.

Roszczenia odszkodowawcze. Jest oczywistym, że ograniczenia w wykonywaniu prawa własności muszą wiązać się z roszczeniami odszkodowawczymi. Projekt ma przeciwdziałać spiętrzaniu się wydatków gmin na ten cel.

Czym przede wszystkim będą musiały kierować się gminy przy uchwalaniu planu miejscowego?

Gmina będzie musiała szczególnie kierować się podstawowymi wartościami jakimi są ład przestrzenny oraz zrównoważony rozwój. Powinna przy tym brać pod uwagę również prawo własności oraz interes publiczny.

Co będą obejmowały poszczególne plany miejscowe?

Plan przeznaczenia terenu. Obejmować będzie obszar gminy. Określał będzie przeznaczenie terenów oraz lokalizację podstawowej infrastruktury technicznej i komunikacyjnej. Dotyczył będzie również obszarów przeznaczonych pod zabudowę, dla których gmina uchwali plany zabudowy albo gminne przepisy urbanistyczne. Dla pozostałych obszarów sam plan określał będzie rodzaje zabudowy, zagospodarowania terenu oraz minimalne i maksymalne rozmiary obiektów budowlanych. Część ta będzie stanowiła podstawę do wydania decyzji o pozwolenie na budowę. Plan określi wysokość renty planistycznej, która będzie wynosiła od 10% do 30% wzrostu wartości nieruchomości oraz zasady tymczasowego zagospodarowania.

Gminne przepisy urbanistyczne. Dotyczyły będą terenów, które nie obejmie plan przeznaczenia terenu. Zawierać będą ograniczenia wysokości i intensywności zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, szerokości elewacji frontowej, geometrii dachu, kolorystyki ścian zewnętrznych. Akty te będą stanowiły podstawę do wydania decyzji budowlanej.

Co stanie się z terenami, dla których przeznaczenie zostało zmienione?

Tereny takie, zgodnie z art. 23 projektu będą mogły być wykorzystywane w dotychczasowy sposób do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem. Plan może postanawiać inaczej. Jeżeli korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stanie się niemożliwe bądź bardzo ograniczone, przysługiwać z tego tytułu będzie roszczenie odszkodowawcze.

Co w przypadku, kiedy gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków?

Jeżeli gmina nie sporządzi planu przeznaczenia terenów, obowiązek ten spoczywał będzie na wojewodzie. Termin wykonania swoich obowiązków przez gminy upłynie w 2007 r.

Jakie akty prawne zostaną zmienione w związku z wejściem w życie nowej ustawy?

Konieczne do realizacji nowego aktu zmiany zostaną wprowadzone w ustawach:

  • o uzdrowiskach i leczeniu uzdrowiskowym,

  • o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

  • o lasach,

  • Prawo geologiczne i górnicze,

  • Prawo budowlane,

  • Prawo energetyczne,

  • o gospodarce nieruchomościami,

  • o ochronie terenów byłych obozów hitlerowskiej zagłady,

  • Prawo atomowe,

  • Prawo ochrony środowiska,

  • o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków,

  • o ochronie przyrody,

  • o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz

  • o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Źródło:

  • Rządowy projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin (druk 3661)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika