Propozycje zmian w kodeksie pracy w pracach Sejmu

W Sejmie znalazł się projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy. Zmian nie proponuje bardzo dużo, ale w razie ich przyjęcia może to mieć istotny wpływ na pracodawcę.

Co jest celem zmiany Kodeksu pracy?

Chodzi przede wszystkim o polepszenie ochrony wynagrodzenia za pracę i innych podstawowych praw pracowniczych, a także zwalczanie zjawiska masowego nieprzestrzegania przez pracodawców przepisów prawa pracy. Proponowane zmiany zaostrzając sankcje za nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy i wprowadzając możliwość wpisania nierzetelnego pracodawcy do rejestru dłużników, mają za zadanie odstraszyć pracodawców od łamania przepisów.

Na czym konkretnie miałaby polegać zmiana Kodeksu pracy?

Nowelizowany byłby przede wszystkim przepis artykułu 282 kodeksu pracy. Tak jak do tej pory grzywnie podlegałby ten, kto wbrew obowiązkowi:

Porady prawne
  1. nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
  2. nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu,
  3. nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy.

Po zmianie jednak Kodeks w tym miejscu stanowiłby, iż taka osoba podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł.

Czy pracownik będzie miał więcej możliwości wyegzekwowania swojego wynagrodzenia?

Właściwie tak, bowiem projekt przewiduje także zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z nowym, ewentualnie dodanym przepisem na wniosek pracownika posiadającego tytułu wykonawczy wystawiony przeciwko pracodawcy można będzie wpisać w do rejestru dłużników niewypłacalnych tego pracodawcę, jeżeli w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności stwierdzonej tytułem wykonawczym.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie innych ustaw  (druk nr 3597).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika