Co zmieniło się po 1 maja? - sprawdź!

Prawo pracy

Zmiany w prawie związane z przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej nie ominęły również prawa pracy. Zmiany w Kodeksie Pracy po wejściu Polski do UE dotyczą w szczególności skutków prawnych związanych z zawieraniem kolejnych umów o pracę na czas określony, wykonywania zajęć zarobkowych przez dziecko czy przepisów BHP. Ponadto z tą datą wiążą się również zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także zmiany w zakresie ewidencjonowania czasu pracy kierowców.

Usługi turystyczne

Zgodnie z nowelizacją rolnicy wynajmujący pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych gospodarstwach rolnych poddani zostają pod niektóre przepisy ustawy. W szczególności dotyczy to minimalnych wymogów sanitarnych jakie powinny spełniać obiekty i gospodarstwa, w których świadczone są tego rodzaju usługi. Zmianie uległa również definicja przewodnika turystycznego. Otóż przewodnikiem turystycznym jest osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach oraz udzielającą o nich informacji. Modyfikacji uległy również przepisy dotyczące udzielania, odmowy udzielania, cofania, ograniczania zakresu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych. W szczególności określono szczegółowo przypadki, kiedy wojewoda ma obowiązek cofnięcia zezwolenia lub ograniczenia jego zakresu. Dotychczas przepisy określały przypadki, w których wojewoda mógł tego dokonać. Określono również nowe obowiązki pilotów wycieczek, a także organizatorów turystyki. Zmianom uległy również zasady uzyskiwania uprawnień przewodnika turystycznego oraz pilota wycieczek.
Zmodyfikowano również zasady rozpoczynania świadczenia usług hotelarskich. W szczególności przedsiębiorca, który zamierza rozpocząć świadczenie usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, może ubiegać się o tzw. ”promesę” - o przyrzeczenie zaszeregowania obiektu hotelarskiego do odpowiedniego rodzaju i kategorii.

Źródło: Dz. U. 2004 Nr 62, poz.576


Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych

Zmiany w prowadzone ustawą polegają przede wszystkim na dostosowaniu regulacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych do naszego członkostwa w UE. W miejsce dotychczas obowiązującego podziału na producenta eksportera i importera opakowań wprowadzono następujące kategorie podmiotów: producenta, importera, dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, eksportera, dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Żródło: Dz. U. 2004 Nr11, poz 97

Polska Klasyfikacja działalności gospodarczej

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowy schemat klasyfikacji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). PKD została opracowana na podstawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej Unii Europejskiej - NACE, wprowadzonej w drodze rozporządzeń Rady i zmienionej rozporządzeniami Komisji. Polska Klasyfikacja Działalności zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2004 r. Nr 33, poz. 289.


Porozumienia ograniczające konkurencję w sektorze pojazdów samochodowych

Od 1 maja obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, na podstawie którego w sektorze pojazdów samochodowych wyłączone zostały pewne porozumienia wertykalne spod zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję. Porozumieniami wertykalnymi są porozumienia zawierane między dwoma lub więcej przedsiębiorcami działającymi - w ramach takiego porozumienia - na różnych szczeblach obrotu, których celem jest zakup, sprzedaż lub odsprzedaż nowych pojazdów samochodowych, części zamiennych do pojazdów samochodowych lub świadczenie usług serwisowych dotyczących pojazdów samochodowych. Zgodnie z tym rozporządzeniem wyłączone zostały niektóre porozumienia zawierające zobowiązania wyłącznej dostawy lub tworzące systemy ograniczonej dystrybucji.

Żródło: Dz.U. 2003 Nr38, poz 329

Żegluga śródlądowa - transport materiałów niebezpiecznych.

Zmiany nakładają przede wszystkim nowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność przewoźnika w transporcie krajowym lub międzynarodowym w zakresie zarobkowego transportu towarów niebezpiecznych. W szczególności przewoźnik wykonujący przewóz materiałów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek, obowiązany jest, na swój koszt do wyznaczenia osoby nadzorującej i odpowiedzialnej za te czynności, tak zwanego doradcy. Przepisy określają również szczegółowe zadania oraz warunki uzyskania uprawnień doradcy.


Producencie wyrobów budowlanych! - zmiany w zasadach wprowadzania do obroty wyrobów budowlanych.

W dniu 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa o wyrobach budowlanych. Ustawa określa zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, a w szczególności metody oceny zgodności i zasady oznakowywania wyrobów symbolem CE. Ponadto w ustawie zostały określone zasady kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu oraz zasady działania organów administracji publicznej w tej materii.

Źródło: Dz. U. 2004 Nr 92, poz. 881

Prawa autorskie i prawa pokrewne

Od 1 maja 2004 r. ochrona przewidziana przez ustawę o prawach autorskich będzie obejmowała również twórców, którzy są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej. Rozszerzono również zakres dopuszczalnych form korzystania z utworów już rozpowszechnionych. Ponadto nałożono również szereg obowiązków na przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych.

Źródło: Dz. U. 2004 Nr 91, poz. 869

Specjalne strefy ekonomiczne

Z dniem 1 maja zmieniło się również szereg przepisów w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Zmiany dotyczą zasad funkcjonowania spółek zarządzających takimi strefami. Zmieniono również zasady określające wielkość zwolnień podatkowych.

Źródło: Dz. U. 2003, Nr 188, poz. 1840


Szczególne warunki sprzedaży konsumenckiej

Zmodyfikowano zasady oznakowywania towarów. Sprzedawca dokonujący sprzedaży na terenie Polski nie będzie obowiązany do wskazania kraju pochodzenia produktu. Ponadto niektóre informacje, które powinny znajdować się na produkcie jeżeli będzie to możliwe, będą mogły być sporządzone w powszechnie zrozumiałej formie graficznej.

Źródło: Dz. U. 2004 Nr 96, poz. 959

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika