Dyrektywa w sprawie wymogów kapitałowych

Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą zmiany w przepisach dotyczących nadzoru sektora bankowego oraz sposobów obliczania wymaganej wysokości kapitału. Celem projektu jest określenie zasad postępowania, zgodnie z którymi kredytodawca pozostanie zainteresowany spłatą udzielonej pożyczki, co powinno zniechęcić go do lekkomyślnego udzielania kredytów.

Duże ekspozycje międzybankowe

Komisja Europejska uważa, że ekspozycje międzybankowe nie są wolne od ryzyka i że należy nimi zarządzać w sposób ostrożny. Dlatego we wniosku dotyczącym dyrektywy nowelizującej przepisy w zakresie wymagań kapitałowych - uzgodnionym przez PE z państwami członkowskimi - proponuje się ograniczenie ekspozycji międzybankowych do poziomu 25 % funduszy własnych lub alternatywnie do progu 150 mln EUR, w zależności od tego, która z tych wartości jest większa.

Posłowie wprowadzili poprawkę, która zobowiązuje instytucje finansowe udzielające kredytów do przedstawiania informacji krajowym organom nadzoru o wysokości ich ekspozycji międzybankowych.

Wymogi kapitałowe w odniesieniu do sekurytyzacji

O sekurytyzacji mówimy kiedy kredytodawcy udzielają pożyczek osobom fizycznym i następnie sprzedają ten dług jako produkt inwestycyjny. Dyrektywa wprowadza wymóg posiadania przez instytucje finansowe określonej części kapitału - 5% - w odniesieniu do ekspozycji, które poddają sekurytyzacji.

Kolegia organów nadzorczych

Dyrektywa przewiduje utworzenie „kolegiów" organów nadzorczych w odniesieniu do wszystkich banków transgranicznych oraz wprowadza wymóg, aby wszystkie organy nadzorcze uczestniczące w tych kolegiach omawiały i uzgadniały szczegółowe kwestie w ramach niewiążących mechanizmów mediacji za pośrednictwem Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Bankowego (CEBS) bez zmiany podziału obowiązków między organami nadzoru państwa pochodzenia bądź państwa przyjmującego.

Posłowie widzą tę propozycję jako krok w dobrym kierunku, ale celem powinno być ustanowienie bardziej zintegrowanego systemu nadzoru, gdyż organy krajowe państw członkowskich mogą nie być zdolne do radzenia sobie z kryzysami o charakterze ponadgranicznym. Posłowie oczekują od Komisji propozycji stosownych rozwiązań legislacyjnych do końca 2009 roku.

Wejście w życie

Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić zapisy proponowanej dyrektywy do krajowych systemów prawnych najpóźniej do końca października 2010 roku, tak aby zaczęły obowiązywać począwszy od 2011 roku.

 

Othmar KARAS (EPP-ED, AT)

Dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (2006/48/WE i 2006/49/WE)

 

Procedura: Współdecyzja

Debata: 06.05.2009

Głosowanie: 06.05.2009 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska

Podstawa:

  • Dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych (2006/48/WE i 2006/49/WE);

  • Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 6 maja 2009 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr .../2009 zmieniającej dyrektywy 2006/48/WE, 2006/49/WE i 2007/64/WE w odniesieniu do banków powiązanych z centralnymi instytucjami, niektórych pozycji funduszy własnych, dużych ekspozycji, uzgodnień w zakresie nadzoru i zarządzania w sytuacji kryzysowej;

  • Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy 2006/48/WE i 2006/49/WE w odniesieniu do banków powiązanych z centralnymi instytucjami, niektórych pozycji funduszy własnych, dużych ekspozycji, uzgodnień w zakresie nadzoru i zarządzania kryzysowego (COM(2008)0602 ( C6-0339/2008 - 2008/0191(COD))


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika