Pozostałe - Artykuły dotyczące
-
11.1.2021
Tarcza Finansowa PFR 2.0 - wsparcie dla mikro i MŚP z 45 branż
Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program Polskiego Funduszu Rozwoju wspierający firmy z 45 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z epidemią COVID-19.
-
22.5.2020
Usługi finansowe w dobie koronawirusa
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych.
-
11.3.2020
Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki
Korzystałeś z chwilówki i spłaciłeś ją przed czasem? Zaciągnąłeś kredyt konsumencki na zakup sprzętu AGD i uregulowałeś go przed zakończeniem umowy? Zweryfikuj, czy otrzymałeś proporcjonalny (...)
-
21.1.2020
Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych
W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów (...)
-
29.12.2019
Prawa korzystających z płatności elektronicznych w UE
Poznaj prawa konsumentów (użytkowników usług płatniczych) wynikające z dyrektywy PSD2 oraz powiązanego prawa Unii Europejskiej. Chodzi o ich uprawnienia przy dokonywaniu płatności (...)
-
16.11.2019
Gdzie znaleźć pomoc w przypadku sporu z instytucją finansową?
Sprawdź, gdzie można szukać pomocy w przypadku sporu z instytucją finansową, np. z bankiem czy zakładem ubezpieczeń.
-
16.10.2019
W jakich przypadkach Rzecznik Finansowy analizuje umowy klientów?
Rzecznik Finansowy wspiera klientów podmiotów rynku finansowego na wiele sposobów. Oferuje możliwość przeprowadzenia tzw. postępowań interwencyjnych lub polubownych. Przy tym (...)
-
13.9.2019
Nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej
Od 14 września 2019 r. zaczną w pełni obowiązywać nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej i elektronicznych transakcji płatniczych, wynikające z unijnej dyrektywy tzw. PSD2. W związku (...)
-
22.1.2019
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów zatrudniających do (...)
-
22.1.2019
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców
Po wejściu w życie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych każda firma lub instytucja zatrudniająca co najmniej jedną osobę, podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, (...)
-
17.1.2019
Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK
W 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Jakie instytucje finansowe mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK?
-
17.12.2017
Niebezpieczne kryptowaluty
Wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym.
-
14.5.2015
Zakaz anatocyzmu, a faktyczna możliwość uiszczenia odsetek od zaległych odsetek
Prawa uboczne odróżniamy ze względu na zależność powstania lub treść tego prawa od prawa głównego, natomiast świadczenie główne z uwagi na cel, jaki spełniają w danym stosunku (...)
-
27.4.2012
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na (...)
-
15.1.2009
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą (...)
-
14.8.2006
Rejestr zastawów
Sama umowa zastawnicza nie powoduje jeszcze powstania zastawu rejestrowego. Konieczny do tego jest wpis do rejestru zastawów. Jest to więc wpis konstytutywny, tzn. tworzący prawo. Z wpisem tym (...)
-
9.8.2006
Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego
Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Zastaw (...)
-
19.11.2004
Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych
Często zdarza się sytuacja, w której w celu poratowania kondycji finansowej naszych krewnych mieszkających za granicą chcemy wysłać im pieniądze lub inne wartości majątkowe. Jak tego dokonać (...)
-
9.11.2004
Przedmiot zastawu rejestrowego
W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest (...)
-
9.11.2004
Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego
Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu (...)
-
9.11.2004
Środki gwarantowane
Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach (...)
-
9.11.2004
Zasady funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych
Jednym z zasadniczych celów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest zapewnienie pewnego minimum bezpieczeństwa środków gromadzonych przez deponentów na rachunkach bankowych w bankach. Odbywa się to (...)
-
9.11.2004
Tworzenie, organizacja, zadania i źródła finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest osoba prawną, powołana w drodze ustawy, której generalnym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo środków lokowanych w bankach a także zapobieżanie (...)
-
9.11.2004
Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego
Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności (...)
-
9.11.2004
Bankowe papiery wartościowe
Obrót pieniądza w sektorze bankowym jest istotę i podstawa funkcjonowania banków. Zastój w tym zakresie oznacza stagnację oraz słabe wyniki finansowe sektora bankowego co wiąże się ze słabą (...)