Nowe obowiązki dostawców usług płatniczych
28.12.2023
Od 1 stycznia 2024 r. dostawcy usług płatniczych będą mieć nowe obowiązki polegające na prowadzeniu i udostępnianiu ewidencji wybranych transakcji transgranicznych.
28.12.2023
Od 1 stycznia 2024 r. dostawcy usług płatniczych będą mieć nowe obowiązki polegające na prowadzeniu i udostępnianiu ewidencji wybranych transakcji transgranicznych.
28.7.2023
W związku z ogłoszeniem upadłości Getin Noble Banku S.A., Sąd wezwał wierzycieli upadłego banku do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni. Jak zgłosić wierzytelność (...)
26.6.2023
Podmiot rynku finansowego odrzucił Twoją reklamację? Chcesz walczyć dalej o swoje prawa, lecz nie wiesz, jakie są Twoje uprawnienia? Złóż wniosek o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego przez Rzecznika Finansowego. Pamiętaj jednak, że złożenie wniosku o przeprowadzenie postępowania (...)
26.10.2022
Sprawdź, gdzie można szukać pomocy w przypadku sporu z instytucją finansową, np. z bankiem czy zakładem ubezpieczeń.
28.2.2022
Banki przekazują KAS informacje o podatnikach w przypadku uzasadnionego żądania naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. zostaną ujednolicone uprawnienia organów KAS w tym zakresie. KAS nie może żądać od banków (...)
18.11.2021
Program kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Rząd likwiduje w ten sposób barierę braku środków na wkład własny wymagany dla uzyskania kredytu (...)
8.9.2021
Niskie oprocentowanie lokat skłania cię do inwestowania oszczędności w nietypowe produkty? Inwestować możesz praktycznie we wszystko, jednak bądź świadomy ryzyka utraty wpłaconych pieniędzy. Poza standardowymi walorami takimi jak akcje, obligacje lub waluty na rynku dostępne są także (...)
11.1.2021
Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program Polskiego Funduszu Rozwoju wspierający firmy z 45 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z epidemią COVID-19.
22.5.2020
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych.
11.3.2020
Korzystałeś z chwilówki i spłaciłeś ją przed czasem? Zaciągnąłeś kredyt konsumencki na zakup sprzętu AGD i uregulowałeś go przed zakończeniem umowy? Zweryfikuj, czy otrzymałeś proporcjonalny liniowo zwrot pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał (...)
21.1.2020
W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów finansowych, uzasadnione było przedstawienie zasad opodatkowania podatkiem VAT tych świadczeńMinister (...)
29.12.2019
Poznaj prawa konsumentów (użytkowników usług płatniczych) wynikające z dyrektywy PSD2 oraz powiązanego prawa Unii Europejskiej. Chodzi o ich uprawnienia przy dokonywaniu płatności w Europie, czyli korzystaniu z usługi finansowej w formie zdalnej.
16.10.2019
Rzecznik Finansowy wspiera klientów podmiotów rynku finansowego na wiele sposobów. Oferuje możliwość przeprowadzenia tzw. postępowań interwencyjnych lub polubownych. Przy tym - zgodnie z przepisami - warunkiem ich rozpoczęcia jest odrzucenie przez instytucję finansową (...)
13.9.2019
Od 14 września 2019 r. zaczną w pełni obowiązywać nowe zasady logowania do bankowości elektronicznej i elektronicznych transakcji płatniczych, wynikające z unijnej dyrektywy tzw. PSD2. W związku z tym banki i inne instytucje finansowe zmieniają m.in. sposoby potwierdzania transakcji internetowych. (...)
22.1.2019
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów zatrudniających do PPK. Do PPK będzie obowiązywać tzw. automatyczny zapis osób zatrudnionych, które (...)
22.1.2019
Po wejściu w życie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych każda firma lub instytucja zatrudniająca co najmniej jedną osobę, podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, musi utworzyć PPK dla swoich pracowników – poza wyjątkami określonymi ustawą.
17.1.2019
W 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Jakie instytucje finansowe mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK?
17.12.2017
Wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym.
14.5.2015
Prawa uboczne odróżniamy ze względu na zależność powstania lub treść tego prawa od prawa głównego, natomiast świadczenie główne z uwagi na cel, jaki spełniają w danym stosunku zobowiązaniowym.
27.4.2012
W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie zabezpieczenie oraz wpis zastawu do rejestru zastawów. Umowa zawierana (...)
15.1.2009
13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września 2008 r. zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych mają służyć ułatwieniu (...)
25.7.2006
Sama umowa zastawnicza nie powoduje jeszcze powstania zastawu rejestrowego. Konieczny do tego jest wpis do rejestru zastawów. Jest to więc wpis konstytutywny, tzn. tworzący prawo. Z wpisem tym ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów wiąże określone skutki prawne. Rejestry (...)
19.7.2006
Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Zastaw rejestrowy jest prawem zabezpieczającym wierzytelność. Strony ustanawiając takie zabezpieczenie (...)
19.11.2004
Często zdarza się sytuacja, w której w celu poratowania kondycji finansowej naszych krewnych mieszkających za granicą chcemy wysłać im pieniądze lub inne wartości majątkowe. Jak tego dokonać zgodnie z prawem? Wysyłanie wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych za granicę, (...)
9.11.2004
W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest to szczególnie istotne w toku działalności gospodarczej, w której zastaw rejestrowy (...)
9.11.2004
Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu rejestrowego na podmiot, który takiego zabezpieczenia nie może ustanowić. Istnieje możliwość (...)
9.11.2004
Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach bankowych tych podmiotów. Ustawa określa w sposób precyzyjny zarówno podmioty objęte systemem (...)
9.11.2004
Jednym z zasadniczych celów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest zapewnienie pewnego minimum bezpieczeństwa środków gromadzonych przez deponentów na rachunkach bankowych w bankach. Odbywa się to poprzez udzielenie deponentowi gwarancji wypłaty określonej sumy pieniężnej (środków gwarantowanych) (...)
9.11.2004
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest osoba prawną, powołana w drodze ustawy, której generalnym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo środków lokowanych w bankach a także zapobieżanie niewypłacalności banków. Ustawa określiła zadania Funduszu, którymi są przede wszystkim (...)
9.11.2004
Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego, zastawnik może domagać się ustanowienia dodatkowego (...)
9.11.2004
Obrót pieniądza w sektorze bankowym jest istotę i podstawa funkcjonowania banków. Zastój w tym zakresie oznacza stagnację oraz słabe wyniki finansowe sektora bankowego co wiąże się ze słabą dynamiką kredytową banku, co w prostej mierze przekłada się na słaby wzrost gospodarczy całego (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika