Jak zgłosić swoje wierzytelności wobec upadłego Getin Noble Banku S.A.?
Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku
W dniu 20 lipca 2023 r. SÄ…d Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII WydziaÅ‚ Gospodarczy wydaÅ‚ postanowienie o ogÅ‚oszeniu upadÅ‚oÅ›ci Getin Noble Banku S.A. (sygn. akt: WA1M/GU/188/2023 – obwieszczenie tego dotyczÄ…ce dostÄ™pne tutaj). Rzecznik Finansowy w celu ochrony interesu finansowego klientów tego banku, przedstawia najważniejsze informacje z tym zwiÄ…zane.
W związku z ogłoszeniem upadłości Getin Noble Banku S.A., Sąd wezwał wierzycieli upadłego banku do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni.
Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku oraz związana z nim konieczność zgłoszenia wierzytelności w ramach postępowania upadłościowego, może generować wiele wątpliwości, o jakich poniżej.
JednoczeÅ›nie Rzecznik Finansowy zapewniÅ‚, że – w ramach przysÅ‚ugujÄ…cych mu uprawnieÅ„ – bÄ™dzie na bieżąco monitorowaÅ‚ sytuacjÄ™ zwiÄ…zanÄ… z ogÅ‚oszeniem upadÅ‚oÅ›ci Getin Noble Banku S.A. w celu należytej ochrony interesu klientów podmiotu rynku finansowego.
Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera klientów i wierzycieli upadłego Getin Noble Bank
Z powodu ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank SA w Warszawie i związanym z tym postępowaniem, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało szczegółowe instrukcje na temat tego, jak należy dokonać zgłoszenia wierzytelności.
Getin Noble Bank był na polskim rynku jednym z banków, który przyznawał swoim klientom najwięcej kredytów we frankach szwajcarskich. 20 lipca br. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie ogłosił jego upadłość.
– "Kredytobiorca Getin Noble Bank może zgÅ‚osić wierzytelność wynikajÄ…cÄ… z zapÅ‚aty przez niego Å›rodków w zwiÄ…zku z nieważnoÅ›ciÄ… umowy kredytowej waloryzowanej w CHF" – poinformowaÅ‚ tuż po wyroku sÄ…du Rzecznik Finansowy, który jako instytucja paÅ„stwowa ma za zadanie chronić i wspierać klientów banków.
Oznacza to, że wierzyciele i klienci upadłego Getin Noble Banku mają 30 dni (najpóźniej do 19 sierpnia 2023 r.) na dokonanie zgłoszenia wierzytelności. Jest to termin nieprzekraczalny. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło pomóc wszystkim tym, którzy nie wiedzą, jak zgłosić swoje roszczenie.
Należy zrobić to elektronicznie: za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Ministerstwo przygotowało szczegółowy instruktaż, który krok po kroku wyjaśnia, jak (od strony technicznej) przejść procedurę.
W pierwszym kroku niezbędne jest założenie konta w systemie Moduł Tożsamość, które umożliwi dostęp do Portalu Użytkowników Zarejestrowanych Krajowego Rejestru Zadłużonych. Można to zrobić m.in. z pozycji Profilu Zaufanego, za pomocą e-dowodu lub przy pomocy podpisu kwalifikowanego.
Wszystkie szczegółowe informacje (łącznie z przystępnym filmem instruktażowym) dostępne są na stronie Portalu KRZ: https://krz-info-prod.apps.ocp.prod.ms.gov.pl/ext/.
W jaki sposób zgłosić wierzytelność w ramach postępowania upadłościowego Getin Noble Bank S.A.?
Wierzyciel Getin Noble Bank, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości (30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, tj. najpóźniej do dnia 19 sierpnia 2023 r.) zgłosić przysługującą mu wierzytelność za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.
Wierzyciel ma obowiązek zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym elektronicznie poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych (dalej jako: KRZ). Aby dokonać zgłoszenia wierzytelności za pośrednictwem KRZ trzeba posiadać w nim konto.
Osoba fizyczna, w celu zaÅ‚ożenia konta w systemie KRZ, musi wejść w przeglÄ…darce internetowej pod adres: https://prs.ms.gov.pl/krz i kliknąć pole "Zaloguj", a nastÄ™pnie Rejestracja. Po uzyskaniu dostÄ™pu do KRZ, a konkretniej do części KRZ przeznaczonej dla użytkowników zalogowanych, możliwe jest wypeÅ‚nienie formularza przeznaczonego do zgÅ‚oszenia wierzytelnoÅ›ci – jest to formularz o numerze 30048.
Na stronie Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci znajdujÄ… siÄ™ filmy instruktażowe, na których opisane jest jak zaÅ‚ożyć konto w systemie KRZ oraz jak dokonywać kolejnych czynnoÅ›ci: Filmy instruktażowe – Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Pomocny może tez być podręcznik użytkownika zarejestrowanego w KRZ, udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości: Podręcznik użytkownika zarejestrowanego Modułu Tożsamość (ms.gov.pl)
W zgłoszeniu wierzytelności należy podać:
- imiÄ™ i nazwisko wierzyciela albo jego nazwÄ™ oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze SÄ…dowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiajÄ…ce jego jednoznacznÄ… identyfikacjÄ™ oraz firmÄ™, pod którÄ… dziaÅ‚a wierzyciel bÄ™dÄ…cy przedsiÄ™biorcÄ…, miejsce zamieszkania albo siedzibÄ™, adres oraz NIP, jeżeli wierzyciel ma taki numer;
- określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
- dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; jeżeli wierzytelność została uznana w spisie wierzytelności sporządzonym w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wystarczające jest powołanie się na tę okoliczność;
- kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
- zabezpieczenia związane z wierzytelnością;
- w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;
- stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym;
- numer rachunku bankowego wierzyciela, jeżeli wierzyciel posiada taki rachunek.
Zgłoszenie nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej i jest dla wierzyciela czynnością bezpłatną.
Do kogo skierować zgłoszenie wierzytelności?
Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się do syndyka masy upadłości. Informacje o wyznaczonym syndyku zamieszcza się w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości.
Jakie wieszytelności podlegają zgłoszeniu?
Zgłoszeniu w postępowaniu upadłościowym podlegają wierzytelności, które mają wartość majątkową, istnieją w chwili ogłoszenia upadłości oraz podlegają zaspokojeniu z majątku objętego masą upadłości. Zgłoszeniu podlegają zarówno wierzytelności pieniężne, jak i niepieniężne. Kredytobiorca Getin Noble Bank może zgłosić wierzytelność wynikającą z zapłaty przez niego środków w związku z nieważnością umowy kredytowej waloryzowanej w CHF.
Termin do zgłoszenia wierzytelności
Termin do zgłoszenia wierzytelności wyznaczany jest w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości i wynosi 30 dni (w przypadku Getin Noble Bank termin ten mija 19 sierpnia 2023 r.) od obwieszczenia o upadłości w Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości. Do pism kierowanych do syndyka stosuje się odpowiednio przepis art. 165 Kodeksu postępowania cywilnego. W takim przypadku nadanie przesyłki w placówce pocztowej nawet w ostatnim dniu upływającego terminu, sprawi że zostanie on zachowany.
Opóźnienie w zgłoszeniu wierzytelności wiąże się z negatywnymi konsekwencjami! Poza ewentualnym brakiem możliwości zaspokojenia z funduszy masy upadłości spóźnione zgłoszenie wiąże się z koniecznością uiszczenia zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego. W przypadku spóźnienia się ze zgłoszeniem wierzytelności, nawet przy braku winy po stronie wierzyciela, ponosi on zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego. Koszty te stanowią równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Wierzyciel, który nie zgłosił swojej wierzytelności, co do zasady nie uczestniczy w postępowaniu upadłościowym. Jego wierzytelność co prawda nie wygasa, ale do czasu zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego nie może być przymusowo dochodzona.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?