Przywłaszczenie środków na rachunku
Pytanie:
"Czy przywłaszczenie środków z konta przez osobę upoważnioną (nie będącą spadkobiercą) podczas agonii jest przestępstwem?"
Odpowiedź prawnika: Przywłaszczenie środków na rachunku
Zakładamy, że udzielone pełnomocnictwo nie było podrobione, lecz udzielone przez mocodawcę. Zatem pełnomocnik był uprawniony do korzystania z konta w tym również poboru znajdujących się na nim środków. Kwestie te rozstrzyga treść udzielonego pełnomocnictwa. To czy pełnomocnik działał w stanie agonalnym mocodawcy czy w czasie pełnego zdrowia mocodawcy nie ma znaczenia dla oceny czy naruszył, czy też nie warunki udzielonego pełnomocnictwa. Zakładając, iż pełnomocnictwo jest niepodrobione, lecz udzielone właściwe nie można mówić o przestępstwie podrobienia dokumentu.
Art. 284 kodeksu karnego stanowi, że kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Niezbędnym składnikiem przywłaszczenia jest - pod względem podmiotowym - zamiar sprawcy pozbawienia właściciela mienia stanowiącego jego własność, a znajdującego się w posiadaniu sprawcy i zatrzymanie tego mienia wbrew woli właściciela. Jeśli wolą właściciela było danie uprawnienia do korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku, wtedy nie ma mowy o przestępstwie przywłaszczenia. Powstaje pytanie jak należy potraktować przemieszczenie takich środków z majątku mocodawcy do majątku pełnomocnika (siostry). Jeśli środki te były wykorzystywane na bieżące opłaty, wydatki, utrzymanie mocodawcy i ewentualne wynagrodzenie dla pełnomocnika za opiekę, to nie ma mowy o darowiźnie i jej zaliczeniu na schedę spadkową. Nawet, gdyby przyjąć, że doszło do dokonania darowizny (co trudno przyjąć) i tak nie zostanie ona zaliczona na schedę spadkową. O przywłaszczeniu może być mowa tylko wtedy, gdy środki pełnomocnik wykorzystał niezgodnie z wolą mocodawcy określoną w pełnomocnictwie. Zatem treść pełnomocnictwa będzie decydować o bycie przestępstwa z art. 284 kodeksu karnego (przywłaszczenie).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?