Od 1 stycznia 2013 roku u lekarza wystarczy dowód osobisty

Jak się rejestrować?

Tego dnia wchodzą w życie zmiany wprowadzające Elektroniczną Weryfikację Uprawnień Świadczeniobiorców (tzw. eWUŚ). System ma uprościć procedurę potwierdzania uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Do rejestracji wystarczające będzie okazanie dowodu osobistego, paszportu bądź legitymacji szkolnej (przez pacjentów, którzy nie ukończyli 18 lat).

Na tej podstawie zostanie sporządzony dokument elektroniczny, który będzie potwierdzał uprawnienie do nieodpłatnej pomocy zdrowotnej osoby ubezpieczonej. Wszelkie dane w dokumencie będą na bieżąco aktualizowane przez NFZ.

  • od 2013 roku u lekarza wystarczy dowód osobisty, paszport bądź legitymacja szkolna
  • wszelkie dane o ubezpieczonych będą zgromadzone w systemie eletronicznym
  • jeśli nie będziesz ubezpieczony, pokryjesz koszt leczenia

Dokument elektroniczny będzie zawierał imię i nazwisko oraz numer PESEL świadczeniobiorcy, a także informację, według stanu na dzień sporządzenia dokumentu, o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.  Pacjent już nie będzie więc musiał udowadniać prawa do nieodpłatnego świadczenia, będzie ono potwierdzane w systemie elektronicznym.

W przypadku błędu w systemie, a ten może się pojawić, konieczne będzie zweryfikowanie uprawnienia na miejscu, poprzez:

  • przedłożenie zaświadczenia ZUS RMUA,
  • przedłożenie legitymacji emeryta lub rencisty,
  • sporządzenie oświadczenia o posiadaniu prawa do świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego ze środków publicznych. Druki oświadczenia będą dostępne u lekarza. Poniżej wzór oświadczenia:

Wzór oświadczenia

(na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2012 roku, w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej [Dz. U. 2012 poz. 1421])

Co w sytuacji naglącej?

Czasem nie będzie oczywiście możliwe potwierdzenie prawa do ubezpieczenia w tradycyjny sposób (w wyjątkowych wypadkach, gdy osoba nie będzie w stanie okazać dokumentu czy też złożyć oświadczenia ze względu na stan zdrowia). W takiej sytuacji znowelizowane przepisy przewidują obowiązek przedłożenia właściwego dokumentu (dowodu, oświadczenia, ZUS RMUA) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania pomocy czy też 7 dni od dnia zakończenia udzielenia pomocy w szpitalu.

Jeśli osoba, której będzie świadczona pomoc w rzeczywistości nie będzie posiadała ubezpieczenia poniesie koszty leczenia. Podobnie będzie w przypadku nie wypełnienia obowiązku późniejszego wykazania prawa do bezpłatnego leczenia. Zasadniczo uzupełnienie powinno nastąpić w w/w terminach, jednakże świadczeniodawca nie będzie mógł odmówić zwolnienia od ponoszenia kosztów leczenia, jeśli uprawnienie do nieodpłatnego leczenia zostanie wykazane w terminie 1 roku od upływu 14 bądź 7 dni.

Warto wskazać, że ustawa wprowadza 5 letni okres przedawnienia roszczenia świadczeniodawcy, liczony od dnia upływu terminu 7 i 14 dniowego.

Co gdy nie wiemy, że utraciliśmy prawo do bezpłatnego leczenia?

W takiej sytuacji wszystko będzie zależało od tego, czy składający oświadczenie wiedział o tym czy też nie posiadał takiej wiedzy. Jeśli w chwili składania oświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu, pacjent będzie działał w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, nie będzie można pociągnąć go do odpowiedzialności za to i de facto nie będzie zobowiązany do zwrócenia kosztów leczenia.

Czy dane można zweryfikować przed udaniem się do lekarza?

Jednym ze sposobów weryfikacji danych jest zarejestrowanie się na portalu www.pue.zus.pl. Aby jednak korzystać ze wszystkich możliwości portalu konieczne jest jego potwierdzenie czyli tzw. „zaufanie” przez pracownika ZUS – konieczna będzie więc wizyta w urzędzie, bez tego profil będzie bezużyteczny. W innym przypadku należy wszelkie problemy rozwiązywać w pierwszej kolejności z płatnikiem składek. 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2012 poz. 1016),
  • rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2012 roku, w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2012 poz. 1421)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa 2015-01-28 18:34:21

    mam pytanie- mój maz jest ubezpieczony w kasie sląskiej obecnie mieszka w wielkopolsce czy moze korzystac z lekarza u mnie za okazaniem dowodu osobistego czy moze załozyc kartoteke u mnie w przychodni ? .czy musi zrezygnowac z kasy sląskiej elektronicznej tam sie tez leczy u specjalistow jak to sie ma do systemu eWus

  • Jarek 2015-01-04 09:56:10

    Pytałem w mojej przychodni o eWUŚ , o niczym jeszcze nie wiadomo nie mówiąc o wdrażaniu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika