Szczyt UE-Chiny

Zmiany klimatyczne, kryzys finansowy i stosunki gospodarcze były głównymi tematami szczytu UE-Chiny, który odbył się 20 maja w Pradze.

UE i Chiny podpisały porozumienia w sprawie rozszerzenia współpracy w dziedzinie nauki i techniki, czystej energii i małych przedsiębiorstw. Kraje potwierdziły też swoje zaangażowanie w projekt wytwarzania energii elektrycznej z węgla bez emisji CO2 - jednego z głównych czynników globalnego ocieplenia.

Poza tym obie strony przeanalizowały swoje stanowiska w związku z międzynarodowymi rozmowami w sprawie zmian klimatycznych, które odbędą się w grudniu w Kopenhadze. UE wzywa kraje, których gospodarka dynamicznie się rozwija, takie jak Chiny, do ograniczenia emisji CO2 w zamian za wsparcie finansowe ze strony krajów rozwiniętych.

Porady prawne

W odniesieniu do kryzysu finansowego UE i Chiny uzgodniły, że instytucje międzynarodowe powinny odgrywać większą rolę w monitorowaniu ryzyka gospodarczego, a kraje rozwijające się i rynki wschodzące powinny mieć większe prawo głosu na forum tych instytucji. Podczas odbytych na początku maja rozmów na wysokim szczeblu obie strony podkreśliły kluczowe znaczenie wymiany handlowej oraz inwestycji dla ożywienia gospodarczego.

Poruszono również takie tematy, jak prawa człowieka w Tybecie oraz konflikty w Sri Lance, Afganistanie i Pakistanie - trzech krajach, na które Chiny wywierają znaczny wpływ.

Więcej na temat stosunków UE-Chiny English (en)

Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Europy po Stanach Zjednoczonych. Spotkania poświęcone wymianie handlowej między UE a Chinami odbywają się regularnie. 

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika