Ziemia pojutrze

Intensywny wzrost gospodarczy i brak troski o środowisko prowadzą do ekologicznej katastrofy. Jej skutkiem są zaburzenia społeczne, załamanie gospodarcze i kryzys finansowy. Dopiero po takiej terapii szokowej „organizacje międzynarodowe" podejmują wysiłek zrównoważonego rozwoju.

Oto scenariusz gry decyzyjnej „Ziemia pojutrze", zorganizowanej 29 listopada 2008 roku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jej uczestnicy - 30 studentów różnych uczelni z całego kraju - wcielili się w członków delegacji reprezentujących główne organizacje regionalne świata.

Gra przenosi uczestników do roku 2010. Ostatnie wydarzenia międzynarodowe zmuszają głównych globalnych graczy do zacieśnienia współpracy z partnerami. Bez skutecznego współdziałania, pogłębienia kooperacji i wymiany handlowej światu grozi globalna katastrofa naturalna.

Porady prawne

Scenariusz gry obejmuje lata 2010-2050. Gra jest podzielona na tury, odpowiadające kolejnym przedziałom tego okresu. Specjalny silnik gry automatycznie rejestruje wpływ wszystkich podjętych decyzji na stan środowiska, zasoby naturalne i rozwój gospodarczy poszczególnych regionów i całego świata. Kluczowym elementem gry są rozmowy dwu- i wielostronne.

W dziesiątym roku gry - 2020 - odbywa się konferencja wszystkich organizacji regionalnych. Okazuje się, że dwóch graczy prowadzi politykę, która doprowadza ich na skraj ekologicznej katastrofy. Rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań. Katastrofie udaje się zapobiec dzięki sprawnej i szeroko zakrojonej interwencji Banku Światowego.

Do roku 2030 gracze prowadzą politykę nakierowaną nieomal wyłącznie na intensywny wzrost gospodarczy, co prowadzi do ciągłych klęsk żywiołowych i kataklizmów o różnym zasięgu i skali. Wraz z upływem czasu rośnie jednak świadomość znaczenia innych wskaźników niż tylko PKB. Zaczyna się żmudne szukanie równowagi między gospodarką a ekologią.

Gracze - poprzez decyzje dotyczące rozwiązań gospodarczo-środowiskowych, międzynarodowego handlu surowcami, inwestycji infrastrukturalnych - dążą do zapewnienia i utrzymania wzrostu gospodarczego, bezpieczeństwa energetycznego i społecznej akceptacji.

Sukces należy do tych graczy, którzy pogodzą wszystkie elementy tej układanki.

„Ziemia pojutrze" jest elementem ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce „Twoje działania wpływają na klimat".

Więcej informacji oraz zdjęcia z przebiegu gry na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Źródło: Komisja Europejska, http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika