Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika

Money.pl/Iwona Montel-Krasucka
(fot. Money.pl/Iwona Montel-Krasucka)
Strona 1 z 3

Stan faktyczny

Prowadzę od kilku lat działalność gospodarczą - hurtownię części samochodowych. W czasie prowadzenia działalności nawiązałem stałą współpracę handlową z jednym z klientów. Początkowo mój kontrahent zamawiał nieznaczne ilości towarów, lecz z czasem ilość jak i wartość zamówień wzrastała. Klient przeważnie płacił - czasem z niewielkim opóźnieniem - za zamówiony towar; udzielałem mu kredytu kupieckiego. Pewnego dnia zamówił u mnie bardzo dużą partię towaru o wartości 300.000,00 zł. Wobec tak znacznej kwoty udzielonego kredytu kupieckiego, poprosiłem go o wystawienie weksla in blanco, dla zabezpieczenia mojej wierzytelności. Mimo wielokrotnych próśb i wezwań klient nie zapłacił za zakupiony towar. W związku z tym wystąpiłem do sądu na podstawie wystawionego weksla o wydanie nakazu zapłaty. Po nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności skierowałem sprawę do komornika. W toku egzekucji okazało się jednak, iż mój dłużnik nie posiada żadnego majątku - poza niewielkim domem na wsi stanowiącym jego własność. Niestety mimo wyznaczenia dwóch terminów licytacji, nie zgłosił sie żaden licytant. Podobno teraz pozostaje mi tylko przejęcie nieruchomości na własność. Jak to zrobić? W jaki sposób prowadzone jest takie postępowanie? Co z zamieszkałym w domu dłużnikiem? Czy przysługuje mu prawo do lokalu zastępczego? Kto ma mu taki lokal zapewnić?


Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

    *

      Ustawa z dnia 17 listopada1964 roku - Kodeks postępowania cywilnego
    *

      Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie

Przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela egzekwującego

Instytucję przejęcia na własność nieruchomości w przypadku braku licytantów podczas drugiej licytacji w toku postępowania egzekucyjnego reguluje przepis art. 984 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z nim:

Art. 984 § 1 Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia. W wypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.

§ 2. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.

§ 3. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.

Zgodnie z powołanym przepisem wierzyciel egzekwujący jest uprawniony do przejęcia nieruchomości, jeżeli do drugiej licytacji nie przystąpi żaden licytant. „Nie przystąpienie" nie jest jednoznaczne z nieobecnością, ale także z brakiem należytego umocowania pełnomocnika bądź też zgłoszeniem się osoby nieuprawnionej do udziału w licytacji.

Jeśli zajdzie powyższa okoliczność, przejęcie na własność przez wierzyciela może nastąpić za cenę nie niższą od 2/3 szacunkowej wartości nieruchomości. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć w ciągu tygodnia od dnia przeprowadzenia bezskutecznej licytacji. Termin ten liczy sie zgodnie z zasadami obliczania terminu określonym w przepisach Kodeksu cywilnego. Jeśli więc przykładowo bezskuteczna licytacja miała miejsce w środę - termin do złożenia takiego wniosku upłynie w czwartek w następny tygodniu. Wniosek taki powinien zostać złożony albo w formie pisemnej (musi spełniać wymagania pisma procesowego) albo ustnie do protokołu - zgodnie z ogólnymi przepisami kpc dotyczącymi czynności podejmowanych w toku postępowania egzekucyjnego (art. 760 § 1 kpc).

Kolejnym etapem nabycia własności nieruchomości przez wierzyciela jest tzw. przybicie. W przypadku przejęcia nieruchomości przez wierzyciela, dla wydania postanowienia o przybiciu własności sąd wyznacza termin posiedzenia, na którym wysłucha wnioskodawcę oraz uczestników - pod warunkiem, że się na nie stawią.

<>

 

Komentarze: Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Gosia

  ocena usługi:

  Ocena bardzo konkretna i profesjonalnie przedstawiona. Jestem usatysfakcjonowana.
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Porada prawna - ok. Zapewne będę korzystał w przyszłości i polecam.
 • Joanna

  ocena usługi:

  Odpowiedzi zostały przygotowane zgodnie z wybranym przeze mnie terminem 2 dni roboczych. Całość napisana klarownie, z przytoczeniem i zacytowaniem konkretnych przepisów. Szybka reakcja na moją prośbę o doprecyzowanie odpowiedzi na jedno z zadanych wcześniej pytań. Jeśli będę potrzebowała kolejnej porady, na pewno skorzystam ponownie. Polecam.
 • Adrian

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

  Porada jasna i wyczerpująca. Dziękuję
 • Grzegorz z Rodzina

  ocena usługi:

  Dziekujemy za szybka i profesjonalna usługę ,na pewno będziemy korzystać we wszystkich sprawach przyszlosciowo
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo szybko i nie długo trzeba było czekać , bez problemów polecam jestem zadowolona usługa fachową
 • tadeusz

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

 • Artur

  ocena usługi:

  Porada napisana zrozumiale dla laika , zrealizowana w terminie .
 • Gosia

  ocena usługi:

 • Sylwester

  ocena usługi:

 • Hanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i fachową poradę. Świetna oferta dla potrzebujących pomocy prawnej. Cena usługi zgodna z moim oczekiwaniem:)
 • Paweł

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za pomoc. Polecam wszystkim!
 • zdzisław

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z usługi prawnej. Szybka i profesjonalna odpowiedź.
 • Polecający

  ocena usługi:

  Polecam Państwa usługi z czystym sumieniem. Jakość przekazanej opinii na bardzo wysokim poziomie w stosunku do bardzo przystępnej ceny. Dzięki udzielonej wyczerpującej poradzie prawnej odzyskałem moje pieniądze od nierzetelnego pracodawcy w krótkim czasie. Bardzo dziękuję za Państwa pomoc.


Czy znasz "FRANCISZKA BOGUMIŁA SAPIELAK"?
Dowiedz się więcej "vat-1".

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane