Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)
Strona 2 z 2

Sąd również może orzec powyższy zakaz w stosunku do osoby wobec której:

  1. już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego;

  2. ogłoszono upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.


Pamiętać należy, że sąd nie orzeka wybiórczo w/w zakazów, lecz orzeka zawsze łącznie o zakazie prowadzenia przez daną osobę działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji oraz stowarzyszeniu. Tym samym dłużnik musi zawsze liczyć się z tym, że wszystkie te zakazy zostaną orzeczone wobec niego jednocześnie. Orzeczenie tych zakazów przez sąd może nastąpić na okres od 3 do 10 lat. O ostatecznym czasie, na jaki dana osoba zostanie pozbawiona praw, decyduje sąd.


Zgodnie z art. 377 Pr. up. i .n., nie orzeka się zakazu prowadzenia działalności, jeżeli postępowanie w tej sprawie nie zostało wszczęte w terminie roku od umorzenia lub zakończenia postępowania upadłościowego albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 Pr. up. i. n., a gdy nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości - od dnia, w którym dłużnik obowiązany był taki wniosek złożyć. Tak wiec jedynie prawidłowe, we właściwej formie i w odpowiednim terminie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości może uchronić osobę zobowiązaną z ramienia zadłużonej firmy przed orzeczeniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W judykaturze podkreśla się, że roczny termin do wystąpienia z żądaniem orzeczenia zakazu działalności gospodarczej biegnie od dnia, w którym dłużnik był obowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości tylko wtedy, gdy nie został on złożony. Po jego złożeniu, roczny termin wynikający z art. 377 Pr. up. i n. biegnie od daty zakończenia postępowania upadłościowego.


Informacja o orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest jawna. W rejestrze dłużników niewypłacalnych prowadzonym przez Krajowy Rejestr Sądowy, umieszcza się z urzędu dane osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni albo fundacji lub stowarzyszeniu.


Konsekwencją orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest więc fakt, że osoba, w stosunku do której zakaz niniejszy orzeczono, została pozbawiona możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, a działanie wbrew orzeczonemu zakazowi będzie działaniem nielegalnym i sprzecznym z prawem. Co więcej, gdyby osoba, wobec której orzeczono zakaz, chciała rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub zawiązać spółkę albo też zostać pełnomocnikiem czy członkiem zarządu, sąd lub organ ewidencyjny zobowiązany jest do odmowy dokonania odpowiedniego wpisu do rejestru lub ewidencji.


Warto pamiętać, że postępowanie o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wszczyna się wyłącznie na wniosek wierzyciela, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy i nie jest związany wnioskiem, o którym mowa w art. 373 pr. up. i n. (tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 sierpnia 2007 r., sygn. akt III CSK 45/07). Prawomocne oddalenie wniosku wierzyciela o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej nie pozbawia innego wierzyciela, który nie brał jednak udziału w tym postępowaniu, możliwości wystąpienia z takim wnioskiem (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. akt II CSK 314/06).

 

Autor: Agnieszka Kitler, Prawnik EGB Investments SA

www.egb.pl

<>

 

Komentarze: Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Yv1980Ju

    ocena usługi:

    Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
  • 5/5

    ocena usługi:

    Szybko i wyczerpująco.
  • julietta605

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
  • Antoni

    ocena usługi:

    staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Z. Żuk

    ocena usługi:

    Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
  • Anna

    ocena usługi:

    Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
  • Marzanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
  • Block.

    ocena usługi:

  • RD ELEKTRONIKA S.C.

    ocena usługi:

    Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
  • Marek

    ocena usługi:

  • Natalia

    ocena usługi:

  • Ireneusz Lucko

    ocena usługi:

    Szybko i na temat
  • Krystyna S.

    ocena usługi:

    Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
  • J. Kubicki

    ocena usługi:

  • Łukasz

    ocena usługi:




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane