Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Śmierć dłużnika a ustalenie spadkobierców

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Pytanie:


Prowadzone jest postępowanie komornicze tytułem spłaty zaległych płatności za pobrane materiały budowlane. Komornik przesłał nam pismo o śmierci naszego dłużnika. Postępowanie komornicze zostało zawieszone. W jaki sposób ustalić kto będzie dziedziczył spadek po zmarłym dłużniku? Jak będzie wyglądał wniosek do Sądu o wydanie postanowienia w przedmiocie działu spadku?

Odpowiedź:


Jeżeli w trakcie postępowania egzekucyjnego zmarł dłużnik, to zastosowanie znajdzie art. 819 kpc, zgodnie z którym komornik zawiesza z urzędu postępowanie, a podejmuje je z udziałem spadkobierców zmarłego. Wykazanie, że dana osoba jest spadkobiercą zmarłego następuje poprzez okazanie postanowienia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku. Proszę pamiętać, że od momentu przyjęcia spadku do działu spadku, spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim majątkiem, a jeżeli któryś przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza ponosi on odpowiedzialność do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
Z powyższego wynika, że nie leży w interesie wierzyciela przeprowadzanie (objętego dodatkową opłatą) postępowania działowego. Wystarczy jedynie złożenie wniosku o wydanie postanowienia sądowego w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Do złożenia takiego wniosku legitymowany jest wierzyciel zamarłego. Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku znajduje się na naszych stronach: Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy. Więcej informacji na temat sądowego postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku znajduje się w poradzie:Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

Wprawdzie, sąd powinien z urzędu badać kto jest spadkobiercą, jednakże we wniosku warto podać chociaż jednego potencjalnego spadkobiercę (wraz z adresem zamieszkania), na podstawie którego zeznań sąd będzie mógł przeprowadzić ustalenia dotyczące ewentualnych innych spadkobierców. Potencjalnych spadkobierców należy szukać wśród spadkobierców ustawowych dłużnika - a więc w pierwszej kolejności - jego dzieci i żony. Na potwierdzenie, że dana osoba jest np. dzieckiem zmarłego należy przedstawić dowody z akt stanu cywilnego. W tym celu należy wystąpić o odpis z odpowiedniego aktu stanu cywilnego, np.

(w zależności od ustaleń) z aktu małżeństwa dłużnika. Do aktu małżeństwa wpisuje się bowiem, nazwiska i imiona osób zawierających małżeństwo, ich nazwiska rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania, także nazwiska i imiona oraz nazwiska rodowe rodziców każdej z osób wstępujących w związek małżeński. Jeżeli dzieci dłużnika zawarły małżeństwa (mają inne nazwiska), również należałoby dołączyć ich akty małżeństwa. Można ewentualnie we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku złożyć wniosek o wystąpienie przez sąd do odpowiedniego urzędu o taki odpis, jednakże to wyjście będzie bardziej czasochłonne, gdyż wymaga przeprowadzenia korespondencji pomiędzy sądem a urzędem, a także należy się liczyć także z tym, że to sąd zobowiąże wnioskodawcę do dostarczenia takiego dokumentu.
Zgodnie z ustawą prawo o aktach stanu cywilnego odpisy oraz zaświadczenia określone w art. 79 wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego. Odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione powyżej, które wykażą w tym interes prawny.

 

Komentarze: Śmierć dłużnika a ustalenie spadkobierców

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Yv1980Ju

  ocena usługi:

  Pilnie potrzebowałam porady, ale że to także późnym wieczorem funktionuje przeszło moje największe oczekiwania. Jestem bardzo zadowolona, godne polecenia
 • 5/5

  ocena usługi:

  Szybko i wyczerpująco.
 • julietta605

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię , bardzo mi pomogła .E - prawnik pomógł mi już nie pierwszy raz ..W razie potrzeby ,wiem do kogo się zwrócić .Bardzo polecam .Szybka i rzetelna porada .
 • Antoni

  ocena usługi:

  staranna odpowiedż chociaż niekorzystna dla mnie
 • Iwona

  ocena usługi:

 • Z. Żuk

  ocena usługi:

  Cena przystępna, odpowiedź na pytanie wyczerpująca i w przewidzianym terminie. Jest OK.
 • Anna

  ocena usługi:

  Ekspresowa wycena i profesjonalna odpowiedź na wszystkie zadane pytania w wybranym terminie - polecam!
 • Marzanna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
 • Block.

  ocena usługi:

 • RD ELEKTRONIKA S.C.

  ocena usługi:

  Solidne wsparcie prawne dla firm działających w branży IT. Polecamy
 • Dariusz

  ocena usługi:

  Porady prawne online są super rozwiązaniem. Szybko, wygodnie, za rozsądną cenę. Polecam e-prawnik.pl
 • Marek

  ocena usługi:

 • Natalia

  ocena usługi:

 • Ireneusz Lucko

  ocena usługi:

  Szybko i na temat
 • Krystyna S.

  ocena usługi:

  Bardzo staranna odpowiedź,jestem bardzo zadowlona,polecę innym.
 • J. Kubicki

  ocena usługi:

 • Łukasz

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane