Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


2007-11-07, 19:46

Czy warto byc vatowcem?

josarianWYTNIJTO@vp.pl



Witam.

Rozpoczynam działalność - sprzedaz przez internet. Chce byc na pkpir aby
odliczac od przychodu koszty (tel, neta itp).
Mam problem z vatem, tzn nie wiem czy muszę byc vatowcem aby odliczac koszty? W
og.óle co mi daje vat? (prócz tego że muszę w US zapłacic 170zl aby byc vatowcem
i co miesiac skladac deklaracje vat7), przecież nie musze faktur wystawiac z
vatem, nie bede sprzedawac jakis wielkich rzeczy tylko bielizne i zabawki.
Jakie są korzyści z bycia vatowcem?

Proszę o jasne odpowiedzi a nie drwiąco-kpiące.

Anet

--

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!


Odpowiedzi do: Czy warto byc vatowcem?

  • "cef" 2007-11-07, 20:04

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Użytkownik wrote:

    > Jakie są korzyści z
    > bycia vatowcem?
    >
    > Proszę o jasne odpowiedzi a nie drwiąco-kpiące.

    Może spróbuj samodzielnie.
    Postawienie tego pytania daje sporo do czytania w googlach.

  • "PiotrB." 2007-11-07, 20:38

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Dnia 07-11-2007 o 19:46:34 napisał:

    > Mam problem z vatem, tzn nie wiem czy muszę byc vatowcem aby odliczac
    > koszty?

    nie

    > W og.óle co mi daje vat? (prócz tego że muszę w US zapłacic 170zl aby
    > byc vatowcem i co miesiac skladac deklaracje vat7), przecież nie musze
    > faktur wystawiac z vatem,

    jeśli jesteś vatowcem to musisz wystawiać faktury VAT (doliczać VAT),
    a przestać być vatowcem nie tak łatwo - 3 lata trzeba czekać

    > nie bede sprzedawac jakis wielkich rzeczy tylko bielizne i zabawki.
    > Jakie są korzyści z bycia vatowcem?

    możliwość zwrotu naliczonego vatu

    po krótce
    jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    to na vacie tracisz

    Piotr

  • "mw158979" 2007-11-07, 23:04

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    "PiotrB." schrieb

    > po krótce
    > jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    > a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz

    Nie wiem co ma zyskac na tym. Najwyzej dodatkowych
    klientow, ktorym zalezy na f-vat. Tyle, ze przy takim
    asortymencie to watpliwe.

    hej

  • "PiotrB." 2007-11-07, 23:11

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Dnia 07-11-2007 o 23:04:20 mw158979 napisał:

    >> po krótce
    >> je?li prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na faktur? vat
    >> a nast?pnie sprzedajesz to b?d?c na vacie zyskujesz
    > Nie wiem co ma zyskac na tym. Najwyzej dodatkowych
    > klientow, ktorym zalezy na f-vat. Tyle, ze przy takim
    > asortymencie to watpliwe.

    zyskuje tyle, że może odliczać vat od pozostałych wydatków
    na firmę.

    Piotr

  • "mw158979" 2007-11-07, 23:17

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    "PiotrB." schrieb
    > zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
    > na firme.

    OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
    a marza niewielka to moze sie oplacic.
    Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
    nie wyglada mi na cos dla czego warto
    zostawac vatovcem.

    hej

  • "PiotrB." 2007-11-07, 23:36

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Dnia 07-11-2007 o 23:17:38 mw158979 napisał:

    >> zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
    >> na firme.
    > OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
    > a marza niewielka to moze sie oplacic.
    > Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
    > nie wyglada mi na cos dla czego warto
    > zostawac vatovcem.

    w każdej firmie przydaje się wiele rzeczy np. sprzęt komputerowy,
    samochód i z nim związane wydatki itp. ;)
    ale masz rację trzeba się poważnie zastanowić, bo np. w przypadku
    zmiany profilu działalności firmy można wyjść jak zabłocki na mydle

    Piotr

  • Liwiusz 2007-11-08, 07:23

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    PiotrB. napisał(a):
    > Dnia 07-11-2007 o 23:17:38 mw158979 napisał:
    >
    >>> zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
    >>> na firme.
    >>
    >> OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
    >> a marza niewielka to moze sie oplacic.
    >> Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
    >> nie wyglada mi na cos dla czego warto
    >> zostawac vatovcem.
    >
    >
    > w każdej firmie przydaje się wiele rzeczy np. sprzęt komputerowy,
    > samochód i z nim związane wydatki itp. ;)
    > ale masz rację trzeba się poważnie zastanowić, bo np. w przypadku
    > zmiany profilu działalności firmy można wyjść jak zabłocki na mydle


    Generalnie opłaca się, jeśli sprzedaje towar z niskim vatem (Np. 7%)
    a ma dużo kosztów na 22%. To czasem może się zdarzyć, że będą zwroty
    VATu, a firma będzie wykazywać zysk.

    Jednak jeśli towar sprzedawany ma stawkę 22%, to odliczenia z vatu
    nie przekroczą tego, co trzeba wpłacić. Chyba ze firma tak marnie stoi,
    że nie przynosi żadnych zysków.

    Tak więc nawet jak ktoś zajmuje się handlem, to mu się vat nie
    opłaca i jeśli może, to nie powinien się w niego ładować - bowiem pomimo
    odliczeń przy zakupach towarów, produkty zawsze sprzedaje się z marżą,
    czyli w sumie vat będzie do zapłaty, a nie do zwrotu.

    Przy wyborze vatu ważnym kryterium jest fakt, dla kogo są świadczone
    usługi. Jeśli dla osób prywatnych, to należy unikać vatu - jeśli się da.
    Jeśli dla firm - vatowców - to wejście w vat jest rozsądne. Z
    niewiadomych przyczyn wiele firm woli zapłacić 2440zł i odliczyć sobie
    vat, niż dostać goły rachunek na 2000zł. Ale to już inna sprawa ;)

    --
    Pozdrawiam!
    Liwiusz
    www.liwiusz.republika.pl
    Masz wierzytelność i chcesz ją sprzedać lub potrzebujesz pomocy w
    egzekucji -> http://www.kwm.net.pl

  • Algha 2007-11-08, 10:33

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    PiotrB. wrote:
    [...]
    > po krótce
    > jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    > a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    > jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    > to na vacie tracisz
    A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to
    i tak wpadnie w VAT ?

    Algha

  • "PiotrB." 2007-11-08, 10:59

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Dnia 08-11-2007 o 10:33:48 Algha
    napisał:

    >> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    >> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    >> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    >> to na vacie tracisz
    > A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to
    > i tak wpadnie w VAT ?

    zgadza się. ale dokładnej kwoty limitu nie pamiętam.

    Piotr

  • "SDD" 2007-11-08, 12:46

    Re: Czy warto byc vatowcem?


    Użytkownik "Algha" napisał w wiadomości
    news:1194514429.571966@news1nwk...

    > A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to i
    > tak wpadnie w VAT ?

    Jesli dzialalnosc rozpoczniesz dzisiaj, to wystarczy, ze do Sylwestra
    osiagniesz przychod ok 5800 zl i juz wppadasz w VAT. Od przyszlego roku masz
    50 tys zl limitu.
    Generalnei przy sprzedazy w VAT wpasc mozesz szybko- przy uslugach juz nie
    tak latwo.

    Pozdrawiam
    SDD

  • Wojciech Bancer 2007-11-08, 19:01

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    PiotrB. napisał(a):

    [...]

    > po krótce
    > jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    > a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    > jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    > to na vacie tracisz

    Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
    zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
    a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.
    Czy się mylę?

    --
    Wojciech Bancer

  • "PiotrB." 2007-11-08, 19:09

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Dnia 08-11-2007 o 19:01:20 Wojciech Bancer napisał:

    >> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    >> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    >> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    >> to na vacie tracisz
    > Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
    > zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
    > a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.

    zgadza się. pisałem o jak mi się wydaje znacznie częstszym przypadku
    - usługach dla ludności.
    wniosek z tego taki, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

    Piotr

  • "cef" 2007-11-08, 19:52

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    Liwiusz wrote:

    > Generalnie opłaca się, jeśli sprzedaje towar z niskim vatem (Np. 7%)
    > a ma dużo kosztów na 22%. To czasem może się zdarzyć, że będą zwroty
    > VATu, a firma będzie wykazywać zysk.
    > Jednak jeśli towar sprzedawany ma stawkę 22%, to odliczenia z vatu
    > nie przekroczą tego, co trzeba wpłacić. Chyba ze firma tak marnie
    > stoi, że nie przynosi żadnych zysków.

    Generalnie stawka nie ma znaczenia, bo to podatek pośredni.
    Zysk (w dochodowym) będzie taki sam w firmie niezależnie od stawki podatku
    VAT
    przy sprzedaży. Inny jest tylko obieg tych pieniędzy.

    > Tak więc nawet jak ktoś zajmuje się handlem, to mu się vat nie
    > opłaca i jeśli może, to nie powinien się w niego ładować - bowiem
    > pomimo odliczeń przy zakupach towarów, produkty zawsze sprzedaje się
    > z marżą, czyli w sumie vat będzie do zapłaty, a nie do zwrotu.

    To podstawa funkcjonowania VAT.
    Odnoszę wrażenie, że dla Ciebie opłacalność podatku VAT
    dla podatnika, to kwestia zwrotu.
    Otóż ja mam sprzedaż wyłącznie na 0%
    i otrzymuję zwrot VAT. Ale to zwrot podatku, który zapłaciłem
    swoim dostawcom w fakturach zakupu, a nie jakieś dodatkowe dobrodziejstwo
    wynikające z różnych stawek.


  • Wojciech Bancer 2007-11-09, 08:32

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    PiotrB. napisał(a):

    >>> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
    >>> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
    >>> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
    >>> to na vacie tracisz
    >> Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
    >> zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
    >> a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.

    > zgadza się. pisałem o jak mi się wydaje znacznie częstszym przypadku
    > - usługach dla ludności.

    No ja np. zamieniłem umowy o dzieło (freelancer, programowanie)
    na działalność. I moimi klientami są wyłącznie firmy. :)

    --
    Wojciech Bancer

  • Gotfryd Smolik news 2007-11-09, 09:46

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    On Thu, 8 Nov 2007, Liwiusz wrote:

    > Przy wyborze vatu ważnym kryterium jest fakt, dla kogo są świadczone
    > usługi. Jeśli dla osób prywatnych, to należy unikać vatu - jeśli się da.
    > Jeśli dla firm - vatowców - to wejście w vat jest rozsądne. Z niewiadomych
    > przyczyn wiele firm woli zapłacić 2440zł i odliczyć sobie vat, niż dostać
    > goły rachunek na 2000zł. Ale to już inna sprawa ;)

    Ale mowa o handlu.
    Tak jak piszesz jest wyłącznie w przypadku usług "niskonakładowych"
    w rozumieniu tego, co trzeba kupić od VATowców.
    W przypadku, kiedy w wartości sprzedaży masz spory udział kosztów
    nabycia od VATowców, a tak jest przy handlu kiedy towar kupowany
    jest od hurtowników (czyli wyłączając rzadkie przypadki zakupu od
    rękodzielników itp) masz powiedzmy 80% ceny zakupu i 20% marży.
    Jak niewatowiec wciśnie się między dwu VATowców, to w takim układzie
    owe 80% kwoty zostanie efektywnie opodatkowane dodatkowo - bo
    nieVATowiec ów VAT musi *zapłacić* a nie odliczy go *nikt* (za
    to VATowiec "końcowy" będzie musiał do swojego wyrobu finalnego
    doliczyć go kolejny raz).

    pzdr, Gotfryd

  • Gotfryd Smolik news 2007-11-09, 09:50

    Re: Czy warto byc vatowcem?

    On Thu, 8 Nov 2007, SDD wrote:

    > Jesli dzialalnosc rozpoczniesz dzisiaj, to wystarczy, ze do Sylwestra
    > osiagniesz przychod ok 5800 zl i juz wppadasz w VAT.

    W kwestii formalnej: jeśli dziś po raz pierwszy coś sprzedasz.
    Termin rozpoczęcia DG się nie liczy :)
    Na tym, że w ustawie określony jest "okres sprzedaży" (a nie "okres
    prowadzenia DG w rozumieniu VAT") zdaje się niejeden już wtopił, bo
    skoro wyroki NSA były to znaczy iż USy takich wyłapały :)

    pzdr, Gotfryd

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem pod wrażeniem. Kompetentnie, szybko i również możliwość pytań doprecyzujących! Polecam.
  • Alina

    ocena usługi:

    Podsumuję: - SZYBKA WYCENA, - KONTRETNA OPINIA, - FORMA PRZEKAZU WYJATKOWO CZYTELNA Z uwagi na charakter pracy miałam do czynienia z wieloma opiniami prawnymi, nieliczne z nich były tak transparentne. Dziękuję bardzo, będę wracała i polecała.
  • Ewa

    ocena usługi:

  • Aneta

    ocena usługi:

    Bardzo dobry kontakt i szybka odpowiedź. Jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Szybka wycena i wyczerpująca odpowiedź. Cena adekwatna do usługi. Polecam.
  • Monika

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie
  • Monika

    ocena usługi:

    Opinia jest bardzo jasna i odpowiedź wyczerpująca. Serdecznie polecam!
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedz-polecam
  • O.

    ocena usługi:

  • Roksana

    ocena usługi:

    Polecam z całego serca.Pozdrawiam
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Bardzo dobry kontakt i dokładną i szybką odpowiedź
  • J.

    ocena usługi:

    Szybka i szczegółowa odpowiedź.
  • Sonia

    ocena usługi:

  • Tom

    ocena usługi:

  • Władyslawa

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i rzetelna odpowiedź.Polecam ...bardzo.
  • Władyslawa

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i rzetelna odpowiedź.Polecam ...bardzo.
  • Karolina

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź oraz dokładnie i jasno przedstawiony sposób rozwiązania problemu. Polecam




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane