josarianWYTNIJTO@vp.pl
Re: Czy warto byc vatowcem?
Użytkownik wrote:
> Jakie są korzyści z
> bycia vatowcem?
>
> Proszę o jasne odpowiedzi a nie drwiąco-kpiące.
Może spróbuj samodzielnie.
Postawienie tego pytania daje sporo do czytania w googlach.
Re: Czy warto byc vatowcem?
Dnia 07-11-2007 o 19:46:34
> Mam problem z vatem, tzn nie wiem czy muszę byc vatowcem aby odliczac
> koszty?
nie
> W og.óle co mi daje vat? (prócz tego że muszę w US zapłacic 170zl aby
> byc vatowcem i co miesiac skladac deklaracje vat7), przecież nie musze
> faktur wystawiac z vatem,
jeśli jesteś vatowcem to musisz wystawiać faktury VAT (doliczać VAT),
a przestać być vatowcem nie tak łatwo - 3 lata trzeba czekać
> nie bede sprzedawac jakis wielkich rzeczy tylko bielizne i zabawki.
> Jakie są korzyści z bycia vatowcem?
możliwość zwrotu naliczonego vatu
po krótce
jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
to na vacie tracisz
Piotr
Re: Czy warto byc vatowcem?
"PiotrB."
> po krótce
> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
Nie wiem co ma zyskac na tym. Najwyzej dodatkowych
klientow, ktorym zalezy na f-vat. Tyle, ze przy takim
asortymencie to watpliwe.
hej
Re: Czy warto byc vatowcem?
Dnia 07-11-2007 o 23:04:20 mw158979
>> po krótce
>> je?li prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na faktur? vat
>> a nast?pnie sprzedajesz to b?d?c na vacie zyskujesz
> Nie wiem co ma zyskac na tym. Najwyzej dodatkowych
> klientow, ktorym zalezy na f-vat. Tyle, ze przy takim
> asortymencie to watpliwe.
zyskuje tyle, że może odliczać vat od pozostałych wydatków
na firmę.
Piotr
Re: Czy warto byc vatowcem?
"PiotrB."
> zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
> na firme.
OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
a marza niewielka to moze sie oplacic.
Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
nie wyglada mi na cos dla czego warto
zostawac vatovcem.
hej
Re: Czy warto byc vatowcem?
Dnia 07-11-2007 o 23:17:38 mw158979
>> zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
>> na firme.
> OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
> a marza niewielka to moze sie oplacic.
> Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
> nie wyglada mi na cos dla czego warto
> zostawac vatovcem.
w każdej firmie przydaje się wiele rzeczy np. sprzęt komputerowy,
samochód i z nim związane wydatki itp. ;)
ale masz rację trzeba się poważnie zastanowić, bo np. w przypadku
zmiany profilu działalności firmy można wyjść jak zabłocki na mydle
Piotr
Re: Czy warto byc vatowcem?
PiotrB. napisał(a):
> Dnia 07-11-2007 o 23:17:38 mw158979
>
>>> zyskuje tyle, ze moze odliczac vat od pozostalych wydatków
>>> na firme.
>>
>> OK. jezeli takich wydatkow jest mnostwo
>> a marza niewielka to moze sie oplacic.
>> Natomiast vat z rachunku za prad czy tel
>> nie wyglada mi na cos dla czego warto
>> zostawac vatovcem.
>
>
> w każdej firmie przydaje się wiele rzeczy np. sprzęt komputerowy,
> samochód i z nim związane wydatki itp. ;)
> ale masz rację trzeba się poważnie zastanowić, bo np. w przypadku
> zmiany profilu działalności firmy można wyjść jak zabłocki na mydle
Generalnie opłaca się, jeśli sprzedaje towar z niskim vatem (Np. 7%)
a ma dużo kosztów na 22%. To czasem może się zdarzyć, że będą zwroty
VATu, a firma będzie wykazywać zysk.
Jednak jeśli towar sprzedawany ma stawkę 22%, to odliczenia z vatu
nie przekroczą tego, co trzeba wpłacić. Chyba ze firma tak marnie stoi,
że nie przynosi żadnych zysków.
Tak więc nawet jak ktoś zajmuje się handlem, to mu się vat nie
opłaca i jeśli może, to nie powinien się w niego ładować - bowiem pomimo
odliczeń przy zakupach towarów, produkty zawsze sprzedaje się z marżą,
czyli w sumie vat będzie do zapłaty, a nie do zwrotu.
Przy wyborze vatu ważnym kryterium jest fakt, dla kogo są świadczone
usługi. Jeśli dla osób prywatnych, to należy unikać vatu - jeśli się da.
Jeśli dla firm - vatowców - to wejście w vat jest rozsądne. Z
niewiadomych przyczyn wiele firm woli zapłacić 2440zł i odliczyć sobie
vat, niż dostać goły rachunek na 2000zł. Ale to już inna sprawa ;)
--
Pozdrawiam!
Liwiusz
www.liwiusz.republika.pl
Masz wierzytelność i chcesz ją sprzedać lub potrzebujesz pomocy w
egzekucji -> http://www.kwm.net.pl
Re: Czy warto byc vatowcem?
PiotrB. wrote:
[...]
> po krótce
> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
> to na vacie tracisz
A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to
i tak wpadnie w VAT ?
Algha
Re: Czy warto byc vatowcem?
Dnia 08-11-2007 o 10:33:48 Algha
napisał:
>> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
>> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
>> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
>> to na vacie tracisz
> A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to
> i tak wpadnie w VAT ?
zgadza się. ale dokładnej kwoty limitu nie pamiętam.
Piotr
Re: Czy warto byc vatowcem?
Użytkownik "Algha"
news:1194514429.571966@news1nwk...
> A nie jest np. tak, ze jesli przychody w roku wyniosa pow. 40 tys (?) to i
> tak wpadnie w VAT ?
Jesli dzialalnosc rozpoczniesz dzisiaj, to wystarczy, ze do Sylwestra
osiagniesz przychod ok 5800 zl i juz wppadasz w VAT. Od przyszlego roku masz
50 tys zl limitu.
Generalnei przy sprzedazy w VAT wpasc mozesz szybko- przy uslugach juz nie
tak latwo.
Pozdrawiam
SDD
Re: Czy warto byc vatowcem?
PiotrB. napisał(a):
[...]
> po krótce
> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
> to na vacie tracisz
Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.
Czy się mylę?
--
Wojciech Bancer
Re: Czy warto byc vatowcem?
Dnia 08-11-2007 o 19:01:20 Wojciech Bancer
>> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
>> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
>> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
>> to na vacie tracisz
> Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
> zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
> a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.
zgadza się. pisałem o jak mi się wydaje znacznie częstszym przypadku
- usługach dla ludności.
wniosek z tego taki, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Piotr
Re: Czy warto byc vatowcem?
Liwiusz wrote:
> Generalnie opłaca się, jeśli sprzedaje towar z niskim vatem (Np. 7%)
> a ma dużo kosztów na 22%. To czasem może się zdarzyć, że będą zwroty
> VATu, a firma będzie wykazywać zysk.
> Jednak jeśli towar sprzedawany ma stawkę 22%, to odliczenia z vatu
> nie przekroczą tego, co trzeba wpłacić. Chyba ze firma tak marnie
> stoi, że nie przynosi żadnych zysków.
Generalnie stawka nie ma znaczenia, bo to podatek pośredni.
Zysk (w dochodowym) będzie taki sam w firmie niezależnie od stawki podatku
VAT
przy sprzedaży. Inny jest tylko obieg tych pieniędzy.
> Tak więc nawet jak ktoś zajmuje się handlem, to mu się vat nie
> opłaca i jeśli może, to nie powinien się w niego ładować - bowiem
> pomimo odliczeń przy zakupach towarów, produkty zawsze sprzedaje się
> z marżą, czyli w sumie vat będzie do zapłaty, a nie do zwrotu.
To podstawa funkcjonowania VAT.
Odnoszę wrażenie, że dla Ciebie opłacalność podatku VAT
dla podatnika, to kwestia zwrotu.
Otóż ja mam sprzedaż wyłącznie na 0%
i otrzymuję zwrot VAT. Ale to zwrot podatku, który zapłaciłem
swoim dostawcom w fakturach zakupu, a nie jakieś dodatkowe dobrodziejstwo
wynikające z różnych stawek.
Re: Czy warto byc vatowcem?
PiotrB. napisał(a):
>>> jeśli prowadzisz handel tzn. kupujesz towary na fakturę vat
>>> a następnie sprzedajesz to będąc na vacie zyskujesz
>>> jeśli natomiast sprzedajesz np. usługi i masz niedużo kosztów
>>> to na vacie tracisz
>> Jeśli jednak Twoim klientem są głównie firmy, to na vacie jednak
>> zyskujesz, nawet na usługach. Dla firm w końcu VAT jest przezroczysty,
>> a Ty zyskujesz możliwość odliczania sobie poza kosztami również vat.
> zgadza się. pisałem o jak mi się wydaje znacznie częstszym przypadku
> - usługach dla ludności.
No ja np. zamieniłem umowy o dzieło (freelancer, programowanie)
na działalność. I moimi klientami są wyłącznie firmy. :)
--
Wojciech Bancer
Re: Czy warto byc vatowcem?
On Thu, 8 Nov 2007, Liwiusz wrote:
> Przy wyborze vatu ważnym kryterium jest fakt, dla kogo są świadczone
> usługi. Jeśli dla osób prywatnych, to należy unikać vatu - jeśli się da.
> Jeśli dla firm - vatowców - to wejście w vat jest rozsądne. Z niewiadomych
> przyczyn wiele firm woli zapłacić 2440zł i odliczyć sobie vat, niż dostać
> goły rachunek na 2000zł. Ale to już inna sprawa ;)
Ale mowa o handlu.
Tak jak piszesz jest wyłącznie w przypadku usług "niskonakładowych"
w rozumieniu tego, co trzeba kupić od VATowców.
W przypadku, kiedy w wartości sprzedaży masz spory udział kosztów
nabycia od VATowców, a tak jest przy handlu kiedy towar kupowany
jest od hurtowników (czyli wyłączając rzadkie przypadki zakupu od
rękodzielników itp) masz powiedzmy 80% ceny zakupu i 20% marży.
Jak niewatowiec wciśnie się między dwu VATowców, to w takim układzie
owe 80% kwoty zostanie efektywnie opodatkowane dodatkowo - bo
nieVATowiec ów VAT musi *zapłacić* a nie odliczy go *nikt* (za
to VATowiec "końcowy" będzie musiał do swojego wyrobu finalnego
doliczyć go kolejny raz).
pzdr, Gotfryd
Re: Czy warto byc vatowcem?
On Thu, 8 Nov 2007, SDD wrote:
> Jesli dzialalnosc rozpoczniesz dzisiaj, to wystarczy, ze do Sylwestra
> osiagniesz przychod ok 5800 zl i juz wppadasz w VAT.
W kwestii formalnej: jeśli dziś po raz pierwszy coś sprzedasz.
Termin rozpoczęcia DG się nie liczy :)
Na tym, że w ustawie określony jest "okres sprzedaży" (a nie "okres
prowadzenia DG w rozumieniu VAT") zdaje się niejeden już wtopił, bo
skoro wyroki NSA były to znaczy iż USy takich wyłapały :)
pzdr, Gotfryd

ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.