Dom letniskowy

Pytanie:

"Czy na działce oznaczonej w ewidencji gruntów jako leśna można wybudować dom letniskowy? Czy na budowę takiego domu muszę ubiegać się o pozwolenie? Jakie są maksymalne dopuszczalne wymiary takiego domu?"

Odpowiedź prawnika: Dom letniskowy

Na działce letniskowej, aby wybudować dom, także konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby bowiem było to zgodne z prawem taka działka leśna musi mieć status budowlanej. Warto przy tym wspomnieć, że przy wydawaniu takiego pozwolenia określa się także stopień, w jakim działka może zostać zabudowana (w procentach). Obecnie nie obowiązuje już ustawa, zgodnie z którą domem letniskowym jest budynek położony na terenie wsi lub w rejonie przeznaczonym na cele rekreacyjne ludności, służący właścicielowi i jego bliskim do wypoczynku. Był to przepis ustawy Prawo lokalowe. Wydaje się jednak, iż zakres tej definicji się nie zmienił. Obecnie jednak pojęciem tym posługuje się ustawa Prawo budowlane, choć go nie definiuje. Dom letniskowy podlega tym samym wymogom co inne domy wskazane w prawie budowlanym. Jednak prawo budowlane stanowi, iż domy letniskowe należą do tzw. kategorii III, która obejmuje inne niewielkie budynki, jak: domy letniskowe właśnie, budynki gospodarcze, garaże do dwóch stanowisk włącznie. Współczynnik kategorii takiego obiektu (k) to 1,0 (podczas gdy te z kategorii I – czyli domy mieszkalne jednorodzinne to 2,0), natomiast współczynnik wielkości obiektu (w) – to 1,0. Jednak parametry te służą raczej to określania współczynnika przy obliczaniu kary za dokonaną samowolę budowlaną. O tym, że dany budynek jest domkiem letniskowym nadal przesądza jego funkcjonalność.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika