Legalizacja gaśnicy samochodowej

Pytanie:

Posiadam niespełna dwuletni samochód osobowy, a w nim na wyposażeniu oryginalną gaśnicę halonową, na którą producent wystawił pięcioletnią gwarancję. Czy miał rację policjant, który w trakcie rutynowej kontroli drogowej stwierdził, że niezależnie od gwarancji, gaśnica musi być co roku legalizowana?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Gwarancja od producenta gaśnicy nie jest tym samym co wymagana homologacja. Gwarancja ma znaczenie z punktu widzenia przydatności do użytku, ale nie wpływa na ocenę tego, czy spełnione zostały warunki wyposażenia pojazdu wymagane przepisami prawa. Przedmioty wyposażenia związane z bezpieczeństwem ich użytkowania mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków: oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - ,,E'' lub Unii Europejskiej - ,,e'' , oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji, oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji, oznakowane są znakiem bezpieczeństwa zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji. Co do kwestii legalizowania gaśnicy to co roku powinna ona być legalizowana, o ile producent nie ustalił inaczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Roman

4.1.2014 9:44:41

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

Dla porównania. W kodeksie drogowym na który sie w/w powołują mówi się,że samochód powinien posiadać np. światła czy gdzieś pisze,że musza swiecić. Tak samo z gasnica jeśli ma być no to sprawna a jeśli sprawna to musi być poddana przegladą konserwatorskim po których okreslona jest data następnego przegladu.A policjant jezeli nas ukara co uważacie za nieprawidłowość to jeśli nie z kodeksu drogowego to może to zrobić zgodnie z kodeksem wykroczeń art.96&1 pkt.5 za posiadaniew pojeździe gasnicy bez aktualizacji/wymagane urzadzenia i przyrzady/ nie nadajaca sie do spełnienia swego przeznaczenia. Prowadze serwis i posiadam pisma z MSWiA mówiace o takim obowiazku. Ktoś piszacy kodeks nie bardzo kumał o czym pisze. Pozdrawiam. Jestem do dyspozycji.

Jotgie

20.10.2012 21:6:43

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

Wywody - wywodami - Jeżeli polskie prawo (kodeks drogowy) nie wymusza legalizacji (czy konserwacji - zwał jak zwał) to... NIE MUSI. Koniec dyskusji!

stax

22.6.2012 19:44:26

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

Jan powołuje się na DZIENNIK USTAW Z 2010 R. NR 109 POZ. 719 Rozdział 1 Przepisy ogólne 2., szkoda że nie nadmienił, że to rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, a jakie to ma przełożenie na samochody czy też inne auta, uważam że tu znaczenie ma Kodeks Drogowy i inne rozporządzenia np. dotyczące warunków technicznych i niezbędnego wyposażenia pojazdów, można zadać też pytanie, a co z wyposażeniem i innymi zaleceniami dotyczącymi gaśnić w przypadku jachtów, kombajnów zbożowych czy stacji paliw ????? czy tutaj też będą obowiązywać przepisy związane z budynkami ??????, (w którym oczywiście jasno i klarownie podane jest by gaśnice były poddawane przeglądom technicznym i kontrolom konserwacyjnym, czego wcale tak jasno nie podano w innych aktach wykonawczych), a może należy szukać innych rozporządzeń np. Ministra Gospodarki; Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Rolnictwa itp. a w tych dokumentach znajdziemy zupełne inne podejście do spraw gaśnic(od wyposażenia po różne inne wymogi lub ich braku). Podobnie jest z definicją pożaru zupełnie inna jest : strażacka pożarowa, inna w Kodeksie Karnym, a zupełnie innaczej definiuje ją ubezpieczyciel. To co strażak nazwie pożarem, sędzia może już tego w/g KK wcale nie zakwalifikowac jako pożar, podobnie jest i tutaj. Ze w Aktach wykonawczych dotyczących budynków jest konkretnie napisane jak powinna wyglądac sytuacja z gaśnicami to w innych dokumentach wcale już tak jednolicie nie musi być zapisane. Ale najwazniejsza sprawa bez względu na to czy zapis jest bardziej jasny lub mniej warto zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo i dokonac kontroli, przeglądu itp. a nie jest to aż taki duży koszt. pozdrawiam

JAN

17.6.2012 18:45:34

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

Gaśnice samochodowe powinny być poddawane przeglądowi według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku. Mandat karny 50- 300 zł. art.96 par.1p.5 KW w związku z DZIENNIK USTAW Z 2010 R. NR 109 POZ. 719 Rozdział 1 Przepisy ogólne 2. Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej "gaśnicami", powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach... 3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

lolek

7.7.2010 10:16:50

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

Przede wszystkim gaśnicy się nie legalizuje. Gaśnicę się konserwuje. Czynności konserwacyjne i przegląd techniczny gaśnicy zgodnie z PN i zaleceniami producenta powinien się odbyć raz do roku. Według obowiązujących przepisów gaśnica ma być sprawna, wcale nie musi być konserwowana

martinezz

3.6.2010 19:53:49

Re: Legalizacja gaśnicy samochodowej

a z tego co ja słyszałem i czytałem to prawo polskie wcale nie określa tego że gaśnica ma być legalizowana , określa tylko to że ma być i tyle a zabieranie dowodów rejastracyjnych pojazu czy karanie mandatami jest nie legalne i nie uzasadnione z punktu widzenia prawa

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Łatwiejsza legalizacja „starych” samowoli budowlanych?

  MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych. MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, (...)

 • Reforma systemu metrologii

  Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie ma na celu dokonanie reformy systemu metrologii (...)

 • Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

 • Wkrótce zmiany w Prawie budowlanym

  Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, które już uchwalił Sejm. (...)

 • Nowelizacja prawa budowlanego

  Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, nad którym prace zakończył (...)

NA SKÓTY