Nota prowizyjna z UE

Pytanie:

"Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (pełną księgowość). Mając od lat kontakt z klientem z Niemiec (S-ka z o.o. - GmbH), doprowadziłem do kontraktu między tą firmą a firmą polską, która zakupiła partię towaru i odebrała własnym sumptem z Duisburga w grudniu ub. roku. Z tytułu transakcji klient niemiecki przysłał mi notę kredytową (z tytułu prowizji od tej transakcji) i przelew dolarowy na konto w wysokości 400$. Czy z mojej strony powinienem był wystawić fakturę na firmę niemiecką w wysokości przesłanej prowizji, czy też dla potrzeb księgowości taka faktura nie jest wymagana? Czy taka prowizja podlega opodatkowaniu VAT? Jak należałoby podejść do prowizji przekazanej od klienta niemieckiego, gdyby nie dotyczyła konkretnej transakcji, a np. uznania na koniec roku z tytułu działań marketingowych i ułatwienia kontaktów handlowych?"

Odpowiedź prawnika: Nota prowizyjna z UE

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów - z zastrzeżeniem ust. 6.

Jak stanowi art. 28 ust. 6 wskazanej ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zatem jeśli niemiecki kontrahent wypłacający prowizję polskiemu pośrednikowi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec - a w przedmiotowej sprawie zapewne taki numer posiada i zapewne go podał - miejscem świadczenia usługi będzie terytorium Niemiec, a więc usługa pośrednictwa nie będzie podlegała rozliczeniu VAT w Polsce, natomiast VAT powinien rozliczyć niemiecki kontrahent.

Należy jednak podkreślić, iż dla zastosowania reguł określonych w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c z opcją według ust. 6 niezbędne jest spełnienie wszystkich przesłanek. Musi istnieć bezpośredni związek usług pośrednictwa z daną trnsakcją dostawy oraz faktyczne działanie w imieniu i na rachunek zlecającego. Jeśli by to nie były one spełnione, do rozliczenia VAT mógłby być zobowiązany świadczący usługę.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika