Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów - z zastrzeżeniem ust. 6.
Jak stanowi art. 28 ust. 6 wskazanej ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Zatem jeśli niemiecki kontrahent wypłacający prowizję polskiemu pośrednikowi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec - a w przedmiotowej sprawie zapewne taki numer posiada i zapewne go podał - miejscem świadczenia usługi będzie terytorium Niemiec, a więc usługa pośrednictwa nie będzie podlegała rozliczeniu VAT w Polsce, natomiast VAT powinien rozliczyć niemiecki kontrahent.
Należy jednak podkreślić, iż dla zastosowania reguł określonych w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c z opcją według ust. 6 niezbędne jest spełnienie wszystkich przesłanek. Musi istnieć bezpośredni związek usług pośrednictwa z daną trnsakcją dostawy oraz faktyczne działanie w imieniu i na rachunek zlecającego. Jeśli by to nie były one spełnione, do rozliczenia VAT mógłby być zobowiązany świadczący usługę.