Wiatrołap Samowola budowlana
Pytanie:
"W roku 1989 dobudowałem do budynku mieszkalnego trzy ścianki, które utworzyły wiatrołap przy drzwiach wejściowych i utwardziłem dojścia i dojazdy do budynków gospodarczych. Sąsiad doniósł do nadzoru budowlanego, że na w/w roboty powinienem mieć pozwolenia na budowę i były one wykonywane w roku 2001. Nadzór wzywa świadków, którzy by mogli potwierdzić datę tych robót. Czy będę musiał rozbierać chodniki i wiatrołap? Budynek mieszkalny wybudowałem na pozwolenie w roku 1988 jednak nie ma projektu budowlanego budynku."
Odpowiedź prawnika: Wiatrołap Samowola budowlana
W pytaniu mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. samowoli budowlanej, opisanej szczegółowo w umieszczonej na naszej stronie poradzie Samowola budowlana. W Pana przypadku, mimo iż budowa bez wymaganego pozwolenia została zrealizowana w 1989 r., znajdą zastosowanie zliberalizowane przepisy art. 48 - 49b ustawy Prawo budowlane, które uniemożliwiają organowi nadzoru budowlanego nakazanie rozbiórki obiektu wybudowanego bez wymaganego zezwolenia jeśli spełnione zostaną warunki opisane szczegółowo w powołanej wyżej poradzie (m.in. budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem). Dodać też należy, że rozstrzygnięcie organu powinno być takie samo, niezależnie od tego kiedy zostały przeprowadzone omawiane roboty budowlane (1989 czy 2001 r.), gdyż 11 lipca 2003 r. przestał obowiązywać przepis, który uniemożliwiał organowi nadzoru orzeczenie nakazu rozbiórki jeśli od momentu dopuszczenia się samowoli budowlanej upłynęło 5 lat. Należy jeszcze rozważyć, czy rzeczywiście wykonane przez Pana roboty budowlane wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę utwardzanie powierzchni gruntu na działkach budowlanych (takie roboty budowlane wymagają zgłoszenia, a nie uzyskania pozwolenia na budowę), jeżeli więc Pańska działka ma charakter działki budowlanej, zmianie ulegnie procedura legalizacji takich robót (opisana w końcowej części podanej wyżej porady). Jeśli zatem zostanie pomyślnie przeprowadzona procedura legalizacyjna obiektów wybudowanych bez wymaganego pozwolenia (tudzież zgłoszenia), organ nie nakazuje rozbiórki, a wykonane roboty zostają uznane za w pełni legalne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?