Konkursy a VAT

W omawianym orzeczeniu ETS zajmował się znów wykładnią Szóstej Dyrektywy VAT.

W wyroku z dnia 17 września 2002 r. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich orzekł, że: 

1. Artykuł 2 pkt 1 Szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku musi być interpretowany w tym znaczeniu, że odpłatne świadczenie usług, które nie wynikają z zobowiązań mogących być przedmiotem egzekucji przymusowej, z tego powodu, iż zostało uzgodnione, że świadczący usługi zobowiązuje się tylko honorowo do dostarczenia omawianych usług, stanowi transakcję podlegającą opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. 

Porady prawne

2. Artykuł 11 część A ust. 1 lit. a Szóstej dyrektywy 77/388 musi być interpretowany w tym znaczeniu, że pełna kwota opłat wpisowych pobieranych przez organizatora konkursu, stanowi podstawę opodatkowania dla tego konkursu, gdy organizator posiada tę kwotę swobodnie do swojej dyspozycji.  

Trybunał wskazał zatem, co podlega opodatkowniu VAT oraz jaka jest podstawa opodatkowania w przypadku określonych rodzajów konkursów.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 17 września 2002 r. w sprawie C-498/99 - Town & County Factors Ltd and Commissioners of Customs and Excise (Zjednoczone Królestwo); Źródło: Zbiór Orzeczeń 2002 r. str. I-07173, http://curia.eu.int


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika