Mundurowi odchodzą do cywila, bo się boją

Ze strachu przed utratą przywilejów masowo odchodzą ze służby nie tylko policjanci i żołnierze. Dołączają do nich strażacy, pogranicznicy i funkcjonariusze Służby Więziennej.

Nie pomagają zapewnienia, że nowe zasady obejmą tylko tych, którzy w przyszłości założą mundur – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Dziennik wyjaśnia, że niepewność jutra to główny powód tego exodusu. Obecnie mundurowi mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby. Po zmianach, które planuje rząd, będą to mogli zrobić po  25 latach (i w wieku co najmniej 55 lat).

Fala odejść to efekt nieuzasadnionej histerii. Przecież uprawnienia emerytalne zostaną ograniczone tylko dla nowo przychodzących do służby  – mówi Rzeczpospolitej dr Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA.

Porady prawne

Nastroje w szeregach popsuła też zapowiedź Donalda Tuska, który obiecujał w exposé po 300 zł podwyżki od lipca 2013 r. jedynie policjantom i żołnierzom. Strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej są oburzeni, że zostali pominięci. Mundurowi planują już protesty.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ALOJZ 2013-12-18 06:10:32

    I MAJĄ RACJE, ŻE NIE WIERZĄ TAKIM RZĄDOM. NIBY PRAWO NIE DZIAŁA W STECZ ALE JUŻ WIELOKROTNIE DECYDENCI WYKAZALI, ŻE MOĘ DZIAŁAĆ WSTECZ , NP. EMERYTURY POLICJANTÓW, WOJSKOWYCH , ODEBRANE WALORYZACJE RENT I EMERYTUR, ODEBRANE DODATKI NA REMONT LOKALU, ODEBRANE PRAWA DO LECZENIA, DO WYPOCZYNKU TZW.POD GRUSZĄ,NIE WSPOMĘ O PROCESACH WYTYCZANYCH PO LATACH ZA OSĄDZONE JUŻ SPRAWY - TO JEST BANDYCKIE PAŃSTWO DO TEGO ZŁODZIEJSKIE W OKRADANIU OBYWTELI Z DOCHODÓW ICH PRACY, ZWIĘKSZANIE PODATKÓWW I CIĄGŁE DROŻYZNY KOSZTÓW UTRZYMANIA

  • jerpok 2013-12-15 18:16:32

    Słusznie, że się boją. Władzy nie należy wierzyć szczególnie dlatego, że w przeszłości niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z jawnym łamaniem prawa przez władzę. Weźmy przykład czasów Suchockiej kiedy zabrano w majestacie uchwalonego przez władzę prawa do praw nabytych przez żołnierzy zawodowych. W ten sposób pozbyłem się części emerytury oraz odpowiednich do obowiązujących wcześniej uregulowań waloryzacji emerytury i nie wiedzieć kiedy znalazłem się w starym portfelu.

  • wanda 2013-12-15 16:26:28

    to ,że tak nagminnie odchodzą świadczy tylko o tym,że mają zbyt wysokie uprawnienia!, obciąć mundurowym, sędziom i prokuratoeom, rolnikom ,górnikom - niech pracują jak inni!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika