Powtórka z ACTA?
Być może wkrótce znów zawrze w Internecie a na ulice zaczną wychodzić młodzi ludzie bronić wolności XXI wieku - swojej wolności w sieci.
Niedawno bowiem pojawiła się informacja, że Unia chce podpisać nowy dokument w sprawie współpracy pomiędzy krajami Starego Kontynentu a Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o tzw. TTIP czy też TAFTA.
TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) a inaczej TAFTA (The Transatlantic Free Trade Area) to porozumienie dotyczące strefy wolnego handlu, jaka ma powstać pomiędzy UE a Stanami.
Okazuje się, że w umowie mają znaleźć się nie tylko ustalenia dotyczące największej strefy wolnego handlu na świecie, ale także postanowienia dotyczące własności intelektualnej w sieci. 23 maja Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie TTIP, której treść stanowi, że umowa pomiędzy UE a USA ma zawierać postanowienia dotyczące „silnej ochrony praw własności intelektualnej”.

Na razie to wszystko co wiadomo – niepokojące jest natomiast to, że nie ma pewności, czy będziemy mogli monitorować proces negocjacji postanowień porozumienia.
Wydaje się bowiem, że kwestie omawiane przez polityków europejskich i Stany Zjednoczone pozostaną, podobnie jak w przypadku ACTA, niejawne. Karel de Gucht, komisarz UE ds. handlu (ten, który postulował wprowadzenie ograniczeń) już opowiadał się za poufnością przy negocjacjach. Czyżby Unia i Stany znów obawiały się demonstracji przeciwko ograniczeniu wolności w sieci?
Osobiście nie podoba mi się taka idea – ustalania czegoś, co ma mnie obowiązywać, w sposób niejawny. Nie lubię być stawiany przed faktem dokonanym, nie mając nawet możliwości przyglądnięcia się procesowi powstawania prawa.
Wiem, być może sam jako jednostka nie mam na to wpływu, doświadczenie z ACTA pokazuje jednak, że jako społeczeństwo mamy większy wpływ na to co się dzieje w polityce. Jesteśmy siłą, szkoda tylko, że tak rzadko się zrywamy do walki o swoje prawa …
(pg)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?