29.4.2013

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Rowerzyści ... do boju?

Coś mi się wydaje, że znów się zacznie nagonka na rowerzystów – sezon już się rozpoczął i pojawiają się projekty ukrócenia rozszerzanej im od niedawna wolności. Czy cykliści podniosą głos w debacie?

Otóż, jeśli ktoś jeszcze nie wie, nie czytał czy też nie słyszał, powstał pomysł (opisywany szeroko w Gazecie Prawnej), żeby nałożyć na rowerzystów obowiązek ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej. Skoro bowiem takie regulacje stają się coraz bardziej popularne w krajach Unii to dlaczego by nie wprowadzić tego i w Polsce.

Założenie z jednej strony wydaje się słuszne – zwolenników dwóch kółek jest coraz więcej, podobno zdarzeń z udziałem rowerzystów także, tylko tak się zastanawiam, czy to jest wystarczające i konieczne, żeby znów ściągać od Kowalskiego pieniążki. Bo tu 50 zł, tu 70 zł, tu 100 zł i niedługo będziemy zarabiali tylko na obowiązkowe opłaty.

Porady prawne

Ubezpieczenie ma szczytny cel - zapewnienie wypłaty pieniędzy w przypadku, gdy rowerzysta spowoduje szkody, czy to na mieniu czy na osobie. Kwota będzie wypłacana przez ubezpieczyciela – teraz można jej przymusowo dochodzić wyłącznie w sądzie.

Zasadniczym pytaniem pozostaje, czy rzeczywiście liczba zdarzeń z rowerzystami w roli głównej jest aż tak wysoka, aby zachodziła potrzeba ich ubezpieczania? Czy nie wystarczy zwykła droga dochodzenia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych na drodze sądowej? I czy te ewentualne szkody są tak samo kosztowne jak w przypadku zdarzeń z pojazdami mechanicznymi?

Aktualnie, z tego co udało mi się ustalić, tylko jeden ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie dla rowerzystów. Z ciekawości przeliczyłem sobie podstawową składkę roczną – wyniosła ok. 70 zł. Kwota porównywalna jest np. do Hiszpanii, gdzie wysokość składki wynosi od 18 euro rocznie (czyli mniej więcej tyle samo).

Z jednej strony nie jest to wysoka suma za ubezpieczenie, z drugiej jednak ubezpieczenie OC samochodu na rok może kosztować tylko  350 zł rocznie. Porównując wysokość składki i to, że samochodem jeździmy przez cały rok, prawdopodobieństwo szkody jest większe a jej wartość wyższa, to chyba dość dużo.

Zastanawia mnie tylko, kto jest inicjatorem pomysłu (może ubezpieczyciele)? A może taka pogoń prawotwórcza za innymi krajami Unii nie jest zbyt przemyślana i bezpodstawnie uważamy, że powinniśmy czerpać mądrość od innych? Wypadałoby się trochę bardziej pochylić nad problemem, o ile w ogóle istnieje. Mam tylko głęboką nadzieję, że obowiązkowe ubezpieczenie nie zostanie wprowadzone tak samo, jak nowe polityki dotyczące plików cookie, które chyba nie przyniosły zbytniego zainteresowania samych zainteresowanych, czyli użytkowników sieci. Dla mnie zaczyna być bowiem irytujące klikanie na często odwiedzanych przeze mnie stronach, że wiem o ciasteczkach i wyrażam zgodę na ich przetwarzanie. I tak do końca mojego „życia w sieci” – pocieszająca myśl.

Już chyba lepiej wprowadzić obowiązek noszenia kasku podczas jazdy – to może w jakimś stopniu zwiększy bezpieczeństwo jeżdżących. Ale to apel do rządzących – czy czczy – czas na pokaże.  

(pg) 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Uwaga na pieszych i rowerzystów

Uwaga na pieszych i rowerzystów

Ślisko, ciemno, niebezpiecznie. Tak najkrócej można scharakteryzować jesienno-zimowe warunki drogowe. Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Często zupełnie niewidoczni. Piesi w szaro-burych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści bez oświetlenia. Tylko od początku listopada doszło do 24 wypadków z udziałem pieszych (...)

Rowerem bezpiecznie do celu

Rowerem bezpiecznie do celu

Do działań Biura Ruchu Drogowego organizowanych wspólnie z MSWiA oraz innymi partnerami pn. "Rowerem bezpiecznie do celu", które mają na celu popularyzację wśród rowerzystów zasad bezpiecznego poruszania się na drogach, przyłącza się Carrefour Polska. Akcja we wszystkich hipermarketach tej sieci ruszyła 20 kwietnia i potrwa do końca sezonu rowerowego. Carrefour jako pierwszy (...)

Rowerzysta nie ustąpi pierwszeństwa samochodom

Rowerzysta nie ustąpi pierwszeństwa samochodom

Rowerzyści, jadący drogą rowerową wzdłuż drogi głównej, nie będą już ustępować pierwszeństwa samochodom zmieniającym kierunek jazdy - zakłada przygotowana przez Platformę Obywatelską nowelizacja prawa drogowego. Poselski projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym wpłynął już do Sejmu. Najważniejszą zmianą, jaką dokument wprowadza, jest jednoznaczne określenie pierwszeństwa (...)

Karta rowerowa dla wszystkich!

Karta rowerowa dla wszystkich!

Ostatnio Sejm coraz częściej i ochoczo liberalizuje przepisy dla rowerzystów. A to mogą już jeździć parami po drogach (wyjątkowo oczywiście ale nikt nie wie dokładnie kiedy), a to mogą czasem chodnikiem a czasem ulicą, a jeśli nie mają prawa jazdy – de facto nie można im nic zrobić za jazdę wbrew przepisom. Tak się składa, że jestem i rowerzystą, i kierowcą, i bacznym (...)

Rower i skuter w firmie najbardziej atrakcyjne podatkowo

Rower i skuter w firmie najbardziej atrakcyjne podatkowo

Przedsiębiorcy do swoich firmowych pojazdów mogą zaliczyć także rower, skuter czy motocykl, jeżeli profil działalności na to pozwala. W dwóch pierwszych przypadkach korzyści podatkowe będę większe niż przy zakupie samochodu. Twój biznes wymaga częstego przemieszczania się po mieście? Pomyśl o zakupie jednośladu. Szybciej dojedziesz, nie będziesz martwił się o znalezienie miejsca (...)

Więcej stojaków rowerowych na polskich stacjach

Więcej stojaków rowerowych na polskich stacjach

Ponad 400 nowych stojaków rowerowych na około 100 stacjach w Polsce - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wiosną rozpoczynają montaż stojaków. Rowerzyści do końca roku będą mogli korzystać z 6300 stojaków umieszczonych m.in przy 300 dworcach kolejowych. Z rowerem można także podróżować pociągami PKP Intercity. 100 nowych lokalizacji PLK zamontują stojaki m.in. (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

Jak zgłosić przestępstwo?

Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. Wezwanie policji Kiedy wezwać policję? Jeżeli ktoś kradnie samochód, widzisz bójkę uliczną lub inne niepokojące (...)

Jak zgłosić przestępstwo?

Jak zgłosić przestępstwo?

Jesteś świadkiem albo ofiarą przestępstwa? Ktoś ukradł ci samochód albo rower? A może ktoś cię oszukał? Zgłoś takie zdarzenie na policji albo w prokuraturze. Sprawdź, jak to zrobić. ##baner## Kto może zgłosić? Każdy, kto: ma informację o przestępstwie lub jest jego świadkiem, jest ofiarą przestępstwa. Kiedy należy zgłosić przestępstwo? Jak najszybciej – (...)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki Obecnie obowiązują jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na start. Od nowego roku zasady te będą różne – będą zależały od formy opodatkowania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Inaczej (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia (...)

Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. W jaki sposób ustala się tę kwotę? Wskazówki Forum Współpracy W związku z pojawiającymi się przypadkami kwestionowania przez organy egzekucyjne zasad postępowania organów rentowych Zakładu Ubezpieczeń (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać emeryturę, trzeba udokumentować wymagany staż ubezpieczeniowy, który wynosi: 20 (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców - zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców - zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, (...)

Warto mieć aktualną polisę OC!

Warto mieć aktualną polisę OC!

Rzecznik Finansowy przypomniał, że w związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Większa opłata karna Z początkiem 2022 roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosła również wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC p.p.m.), a (...)

Co jeśli sprawca wypadku nie ma polisy OC?

Co jeśli sprawca wypadku nie ma polisy OC?

Znajomość obowiązku posiadania OC samochodu jest raczej powszechnie znana. Sam przepis stanowi, iż każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Co obejmuje i ile trwa obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu? Zasada jest właściwie (...)

Obowiązkowe OC podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

Obowiązkowe OC podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

18 maja wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością obejmującą swym zakresem prowadzenie (...)

Samochód trzeba ubezpieczyć - rodzaje ubezpieczeń dla samochodu firmowego

Samochód trzeba ubezpieczyć - rodzaje ubezpieczeń dla samochodu firmowego

  Ubezpieczenie obowiązkowe Zgodnie z ustawą z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.), obowiązkowym ubezpieczeniem w przypadku samochodów jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe (...)

Odpowiedzialność cywilna dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Odpowiedzialność cywilna dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Na początku tej porady należy przedstawić relację dług – odpowiedzialność i określić jakie są rodzaje odpowiedzialności, aby dalsze wywody były zrozumiałe. Odpowiedzialność osobista i rzeczowa. Odpowiedzialność wiąże się z obowiązkiem pokrycia długu, z przymusową realizacją świadczenia. Zwykle odpowiedzialność wywodzi się z długu i występuje łącznie z nim, (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie wyłania się zagadnienie cywilnej odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej, których podstawowe (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

 Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowegoCzłonkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków otrzymują wysokie wynagrodzenie. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w systemie prawa (...)

Użytkownicy Odsiebie.com trafią za kratki?

Użytkownicy Odsiebie.com trafią za kratki?

Według Gazety Prawnej użytkownicy portalu Odsiebie.com - którzy wymieniali się plikami - mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej. Za samo ściąganie plików mp3, filmów czy zdjęć z internetu (nawet pirackich) grozi co najwyżej odpowiedzialność cywilna, jeżeli jednak użytkownik udostępniał pirackie pliki innym osobom, to może spędzić (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Brak decyzji o stopniu uszczerbku na zdrowiu

Brak decyzji o stopniu uszczerbku na zdrowiu

W 2001 roku córka miała wypadek komunikacyjny w drodze z pracy do domu. ZUS w pierwszej decyzji odmówił wypłaty odszkodowania jednorazowego przyjmując wyłączną winę córki. Po odwołaniu się (...)

Odebranie prawa jazdy a jazda na rowerze

Odebranie prawa jazdy a jazda na rowerze

Zostałem ukarany grzywną oraz zatrzymaniem prawa jazdy na okres jednego roku. Zostałem zatrzymany wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, ze wskazaniem 0,25. Odebranie dokumentu prawa jazdy (...)

Zlecenie wykonania umowy innemu wykonawcy niż pierwotny

Zlecenie wykonania umowy innemu wykonawcy niż pierwotny

Zamówiłem rower składany z zamówionych przeze mnie części rowerowych. Sklep rowerowy, u którego złożyłem zamówienie opóźnia się jednak z wykonaniem. Czy mogę zlecić innemu wykonawcy złożenie (...)

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze

Zostałem oskarżony o to, że jechałem w stanie nietrzeźwości rowerem. Przede mną sprawa sądowa przed sądem grodzkim. Czy w takim postępowaniu sąd może zastosować instytucję dobrowolnego poddania (...)

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze? Zgodnie z art. 86 par. 1 k.w. kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa (...)

Postępowanie karne a naprawienie szkody i krzywdy

Postępowanie karne a naprawienie szkody i krzywdy

Mojej koleżance, ukradziono jedyny środek lokomocji - bardzo drogi rower, którym poruszała się do pracy i we wszelkich innych sprawach. Sprawców zatrzymano, przyznali się do popełnienia tego oraz (...)

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Jakie są okresy składkowe przy ustalaniu prawa do emerytury? Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami nieskładkowymi są następujące okresy:   1)   ubezpieczenia;   2)   opłacania (...)

Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników

Spełnienie, jakich przesłanek decyduje o podleganiu pod ubezpieczenie społeczne rolników? Problematyka ta została uregulowana przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej (...)

Składka zdrowotna z kilku tytułów

Składka zdrowotna z kilku tytułów

Jestem zatrudniony na pełnym etacie z wynagrodzeniem przewyższającym średnią krajową, oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - płacę więc składkę na ubezpieczenie (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC prawników

Obowiązkowe ubezpieczenie OC prawników

Czy kancelarie prawnicze mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (np. od podejmowania złych decyzji) i w jakiej wysokości są to ubezpieczenia? To nie kancelarie prawnicze, (...)

Polisa OC przy darowiźnie

Polisa OC przy darowiźnie

Moja żona otrzymała używany samochód osobowy w prezencie od swojego ojca na podstawie umowy darowizny. Samochód został przerejestrowany na moją żonę i ubezpieczony w tej samej firmie w której (...)

OC rolnika

OC rolnika

Posiadacz domu w mieście jednocześnie posiada 4ha ziemi rolnej na wsi. Jako rolnikowi -podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC grunty będące w jego posiadaniu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (...)

Data wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC

Data wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC

Kupiłem pojazd dnia 05.05.08 z polisą OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X do dnia 19.10.08 (niedziela). W/w. pojazd ubezpieczyłem w innym towarzystwie ubezpieczeniowym Y dnia 05.05.08 r. Wypowiedzenie (...)

Zwrot składki OC w przypadku uszkodzonego pojazdu

Zwrot składki OC w przypadku uszkodzonego pojazdu

Czy w przypadku uszkodzenia pojazdu można zaprzestać płacenia składek OC i odzyskać już zapłacone? Niestety naszym zdaniem nie ma możliwości odzyskania składki na ubezpieczenie OC w całości. (...)

Odpowiedzialnośc cywilna detektywa

Odpowiedzialnośc cywilna detektywa

Czy jeśli detektyw fałszywie oskarżał osobę, co spowodowało skierowanie ścigania przeciwko niej, a w efekcie areszt a następnie umorzenie śledztwa, będzie odpowiadał za czyn w ramach obowiązkowego (...)

Odpowiedzialność cywilna pośrednika w obrocie nieruchomościami

Odpowiedzialność cywilna pośrednika w obrocie nieruchomościami

Jak wygląda odpowiedzialność cywilna pośrednika w obrocie nieruchomościami? Zgodnie z art. 180 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami pośrednik wykonuje czynności zawodowe osobiście lub przy (...)

OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

Prowadzę biuro rachunkowe , jestem ubezpieczony obowiązkowym OC od prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych (PZU). Mam pytanie odnośnie błędu biura dotyczącego nienależnie odliczanego u klienta (...)

Odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej

Odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej

Jak wygląda odpowiedzialność karna i cywilna wspólnika spółki jawnej w przypadku wyrządzenia przez jego działanie szkody w spółce? Jeśli w wyniku działania wspólnika zostanie spółce (...)

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Jeśli prowadzi mi księgowość biuro rachunkowe, odbędzie się kontrola z US i okaże się, że było to źle prowadzone, odrzucą księgę jako prawidłową w konsekwencji zapłacę dodatkowy podatek (...)

FORUM PRAWNE

Dni wolne za święta w sobotę

Dni wolne za święta w sobotę 1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada w sobotę, proszę (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

skomlikowana sytuacja - pomocy!!!

skomlikowana sytuacja - pomocy!!! Może i mi ktoś coś poradzi??? Od 5 miesięcy żyję w zawieszniu: tzn. mąż wyprowadził się ode mnie i naszej córeczki. Wrócił do rodziców. atk naprawdę nie (...)

Rozprawa apelacyjna (rozwód) - terminy w Krakowie

Rozprawa apelacyjna (rozwód) - terminy w Krakowie Witam, Mam pytanie, być może ktoś wie coś więcej na ten temat. W kwietniu zakończyła się sprawa rozwodowa z wyrokiem z winy męża. Mąż złożył (...)

Na rowerze po chodniku??

Na rowerze po chodniku?? Witam, mieszkam w dużym mieście i często poruszam się po nim rowerem. Często też jestem zmuszony jeździć nim po chodniku i wczoraj dostałem mandat właśnie za jazdę (...)

Problem z rowerem

Problem z rowerem Głupi trochę temat ale nie wiem jaki inny. Mam taki problem. Kupiłem rower od jakiegoś gościa 3 lata temu, wyglądał na menela i sprzedał mi fajny rower za 130 zł chyba zbierał (...)

Alimenty i premia

Alimenty i premia Alimenty na dziecko z pierwszego malżeństwa zostały mi podniesione o 100% na podstawie zeznania rocznego PIT z roku poprzedniego .Wcześniej otrzymywałem premie od swego wcześniejszego (...)

ukradziony rower!!!

ukradziony rower!!! Witam, mój rower został skradziony i ostatnio widziałem go na ulicy, jechał na nim jakiś mężczyzna. Jestem prawie pewien że to mój rower, problem jednak w tym że... nie mam (...)

komornik a rower dziecka

komornik a rower dziecka Niedawno kupiłem dziecku rower, mam zadłużenie w banku i zastanawiam się, czy komornik może mu ten rower zabrać... Bardzo proszę o odpowiedź, czy jeśli dziecko na tym (...)

Nienależycie prowadzona sprawa przez adwokata

Nienależycie prowadzona sprawa przez adwokata Dzień dobry.  Czy można gdzieś wnieść, no do rady adwokackiej o sprawdzenie czy sprawa była należycie prowadzona? Kilka lat temu firma kurierska (...)

obliczanie pensji brutto-netto

obliczanie pensji brutto-netto Proszę napiszcie mi jak się krok po kroku oblicza pensję. Ile i co od czego się odejmuje, ile procent. Proszę o szybką odpowiedź. Każdy pracownik zatrudniony na (...)

Mam umowę o dzieło, czy mam ubezpieczenie?

Mam umowę o dzieło, czy mam ubezpieczenie? Witam. Jestem zatrudniony jako manchandiser w hipermarkecie caerfoor. Zatrudnienie jest na umowę o dzieło, mam teraz pytanie czy da się jakoś sprawdzić (...)

Składka na ubezpieczenie społeczne

Składka na ubezpieczenie społeczne Cześć, Dopiero co zacząłem pracować w Szanghaju, jestem żonaty z Chinką, więc planuję zostać tutaj przez długi czas. Rozumiem, że opłacanie składek (...)

Kredyty ubezpieczone- śmierć kredytobiorcy

Kredyty ubezpieczone- śmierć kredytobiorcy Dzień Dobry, Tydzień temu zmarł mój Tata, Lat 54. W roku 2007 zabrał kilka kredytów (Lukas Bank, AIG Bank Polska, Ge Money Bank) sytuacja nas do tego (...)

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie Ubezpieczenie Witam. Pracuję od lipca tego roku na umowę zlecenia. W ten pn(06.12) dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Na początku jak przyszłam do pracy szef powiedział, że jestem (...)

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

windykacja oc

windykacja oc Witam . 10 06 2008 Kupiłem samochód z 1/2 polisy oc . W kilka dni załatwiłem skarbówke i wydział komunikacji(otrzymałem nowe numery) .Nastepnie zadzwoniłem do ubezpieczyciela o przysłanie (...)

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC Problem ubezpieczeniowy!! Proszę o pomoc! W zeszłym roku mój syn ubezpieczył auto w PZU. W tym roku podpisał umowę OC z innym ubezpieczycielem. We wrześniu br przyszło z PZU wezwanie (...)

Problem z Oc

Problem z Oc Witam na wstepie chcialbym przeprosic jezeli wybralem zly dział. Mam o to taki problem mialem samochod w 2011 roku sprzedalem go w 3 miesiacu natomiast przyszlo mi 6 miesiaca oc do zaplaty (...)

Problem z OC

Problem z OC Opiszę problem jaki się pojawił: 26/06/2012 - Pan Jerzy miał OC w MTU, podpisał umowę na OC z Link4, nie wypowiedziawszy OC z MTU. 3/07/2012 - Pan Jerzy sprzedał mi auto z OC w Link4, (...)

Porady prawne