Równouprawnienie wszechobecne

Zasada równouprawnienia kobiet i mężczyzn wyrażona jest niemal we wszystkich współczesnych konstytucjach. Formalne ograniczenia występują jeszcze w niektórych krajach arabskich, choć tam również sytuacja się zmienia. Przykładem jest Kuwejt, gdzie w 1999 r. kobiety uzyskały konstytucyjną gwarancję równego z mężczyznami dostępu do urzędów publicznych.

W toku dziejów kobieta pod względem prawnym była, a w niektórych państwach jest nadal, upośledzona w stosunku do mężczyzny. Zwłaszcza w zakresie prawa majątkowego i rodzinnego musiała pozostawać pod władzą opiekuńczą mężczyzny, co najklarowniej wyraża hinduski Kodeks Manu: "Kobieta nigdy nie może być bez pana". Jej status się zmieniał, ale nie zawsze na lepsze. Kodeks Hammurabiego czy prawo rzymskie sprzed okresu Augusta zapewniały kobiecie lepszą pozycję prawną niż ta, którą miała w XIX-wiecznej Anglii, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Porady prawne

Rzeczpospolita 08.03.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika