Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Artykuł zawiera:

Jeżeli łączna ilość lokali wyodrębniony bądź niewyodrębnionych w danym budynku nie przekracza siedmiu, wówczas wszyscy lokatorzy mają prawo decydować o losach nieruchomości wspólnej, niczym współwłaściciele. Oznacza to, iż każdy członków tej wspólnoty może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych członków, natomiast do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. Wszyscy właściciele muszą się zgodzić na czynność przekraczająca zwykły zarząd. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy właściciele, albo w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali, albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego powierzą zarząd nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub prawnej.

 • Jakie zadania ma zarząd?
 • Co oznacza czynność zwykłego zrządu?
 • Kiedy czynność jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd?
 • Jaka jest procedura upoważnienia zarządu?

Artykuł zablokowany

Dostęp do treści na 1 godzinę cena: 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne Artykuły

 

Komentarze: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

 • j suchacz 2014-07-13 16:43:59

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  jestem wlascicielem mieszkania we wspolnocie mieszkaniowej od 2 lat prosze Zarzad o wylozenie brakujacych kafelek na korytarzu poniewaz sa dziury dzieci i dorosli zaczepiaja istnieje prawdopodobienstwo ze ktos kiedys zlamie reke noge lub kregoslup spadajac po schodach sama juz kiedys omalo nie spadlam lecz bez echa niby zapisane jest w protokole na zebraniu ze w tym roku sie zrobi ale to tylko napisane . Prosze kto jest za to odpowiedzialny bo weglug mnie nie ma takich jak zapytalam czlonka Zarzdu kto bedzie placil odszkodowanie za ewentualny wypadek odpowiedz brzmi wy lokatorzy.Co ma zrobic zeby ich zmusic do naprawy tych dziur

 • Ewa 2014-03-04 02:04:13

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Czy uchwałę w drodze inndywidualnego zbierania głosów może podpisać tylko jeden członek zarządu(pod rygorem nieważności) czy powinno tą uchwałę podpisać 2 członków zarządu.Jest to wspólnota duża i prawie całość lokali jest wykupionych. czy członkowie zarządu mogą bez ograniczeń gromadzić(np.10 na członka)upoważnienia na zebranie roczne w celu zatwierdzenia przedstawionych przez siebie uchwał?

 • Tomasz 2014-02-26 20:27:27

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Mieszkam w bloku 8 rodzinnym,każdy ma wykupionę mieszkanię na właśność,w tym samym bloku mieszka zarząd.I mam pytanie czy lokator może sam bez zgody zarządu i lokaorów zamieścić na korytażu w piwnicy czujnik dymu,gdy każdy zmieszkańców ma własną kotłownie,oraz chodnik na zewnątrz przy bloku?

 • Krzysiek 2014-01-10 11:46:47

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Witam. Mieszkam w budynku pieciorodzinnym, nie tworzymy zadnej wspolnoty i wszyscy mamy mieszkania na wlasnosc. Jednak grunt na ktorym stoi budynek nalezy do gminy. Chcialbym sie dowiedziec czy w momencie jak chcialbym przeprowadzic remont mieszkania polegajacy na wykuciu dzwi balkonowych w budynku, czy potrzebuje zgody pozostalych wszysrkich mieszkancow czy jedynie wiekszosci i oczywiscie zgody nadzoru budowlanego i gminy. Z gory dziekuke za odpowiedz.

 • IJAN 2014-01-03 22:22:01

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Czy podział gruntu należy do czynności przekraczającej zwykły zarząd i czy musi być zgoda wszystkich właścicieli tej nieruchomości.Wspólnota składa się z dwóch budynków jeden 9-cio i 4-ro rodzinnych.Ten cztero rodzinny wniusł do powstającej wspólnoty3/4powierzchni działki.Teraz ten 9-cio rodzinny chce podjąć uchwałę o podziale gruntu,gdyby doszło do podziału to budynek 4-ro rodzinny zostaje z mniejszą powierzchnią działki niż 1/4. Czy jest taka możliwość że ze względu na nie wyrażenie zgody przez wszystkich właścicieli uchwała będzie nieważna.

 • agnieszka2011 2013-08-28 22:35:37

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  w naszej wspólnocie mieszakniowej jest 11 rodzin,tylko 4 mają mieszkania na własność,pozostali nadal należą pod Urząd Miasta a właściciele mieszkań i cały budynek pod zarządce. W chwili obecnej miasto chce sprzedać część gruntu należącego do budynku osobie prywatnej mimo sprzeciwu lokatorów(właścicieli jak i najemców wieczystego użytku)czy ma do tego prawo??? Proszę o pomoc.

 • Gość 2013-06-30 14:25:56

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  mój sąsiad i zarazem przedstawiciel zarządu wspólnoty jest właścicielem firmy budowlanej i dotychczas tylko on (dziwnym trafem) wykonuje wszystkie naprawy budowlane w naszej wspólnocie (co dla mnie rodzi podejrzenia do nadużyć) - burzenie i naprawa kominów, przecierki elewacji, naprawa rynien???? - dziwnym tez trafem nie mogę doprosić sie wglądu do rachunków wystawionych przez tego pana a zarządca jest arogantem - co w takim przypadku zrobić żeby odsunąć tego pana od prac remontowo-budowlanych (zatrudnia ludzi na czarno spod sklepu z monopolem)

 • Wiolka 2013-03-20 16:06:31

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Czy Zarząd mógł podjąć decyzje bez mojej zgody o wstawieniu rury odpływowej sąsiada do mojej łazienki?Sąsiad mnie zalał, zarząd wysłał ekipę, rozwalili mi łazienkę młotem udarowym i wstawili na całej długości rurę sąsiada ok 30cm od ściany.Teraz powodu zalewania mnie mam rurę i rozwalona łazienkę

 • Adam Arendth 2012-06-02 08:09:34

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Witam wszystkich, mam takie króciutkie pytanie; a co z tzw, stanem zastanym? Np przed utworzeniem się tzw wspólnot dawny właściciel, czyli Gmina pozwoliła przedstawicielom różnych firm, np Netii TPSA cz kablówce na zainstalowanie swoich urządzeń rozdzielek skrzynek przyłączeniowych itp. Czy obecnie nowy właściciel części wspólnej może żądac usunięcia w/w. Przecież to jej naruszenie praw nabytych. Pozdrawiam serdecznie wszyskich i prosze o koment,,, na w/w temat

 • Monika 2011-08-19 10:12:47

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Czy dwie osoby w zarządzie Wspólnoty Mieszkaniowej mogą bez zgody lokatora, zmienić informację na temat ilości mieszkańców w danym lokalu???

 • Ulka 2010-01-22 11:35:01

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  czy zawarcie umowy na montaż podzielników ciepła i przyjecie sposobu rozliczania na podstawie regulaminu do tej umowy jest zwykłą czynnością?

 • basiaj 2009-11-30 06:53:13

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Sprzedaż działki gruntowej wydzielonej z części wspólnej nieruchomości w dużej Wspólnocie Mieszkaniowej to czynność przekraczająca zwykły zarząd.Czy wystarczy do tej czynności uchwała? Nic nie piszesz na ten temat.

 • ireneusz_jakubow 2009-11-14 12:54:40

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Witam, dla mnie jest najgorsze to, iż w wyniku nieprecyzyjnej konstrukcji normy uwl zarządzający wspólnotami nadużywają swoich uprawnień i często interpretują zapisy w rozdziale czwartym a nawet art12.2 i 13.1 dowolnie - jednym zawyżając np. zaliczki na pokrycie kosztów zarządu (por. art.15 i 30.3 uwl) a innym odwrotnie. Jedynie koszty początkowe o jakich mowa w art13.1 uwl (a wspólnie rozliczane na koniec roku) można różnicować początkowo - pobierane w formie zaliczek, o ile zarząd może to matematycznie wyliczyć i logicznie uzasadnić np. na podstawie porównania z rozliczeniem za rok poprzedni . Nawet lokalowi użytkowemu ( jeżeli takowy znajduje się we wspólnocie np. tzw. ,,dużej" nie można zwiększać kosztów o których mowa w art12.2 uwl poza proporcję do wielkości posiadanych udziałów bez ważnej uchwały podjętej w trybie art12.3 uwl. Najgorsze jest to, iż sądy różnie do tego podchodzą np Sąd R. w Drawsku Pom. s. Góral - Hołub ( przegrała ze mną apelację) i SOO w Koszalinie , poza literą prawa orzekają o przyjmowaniu rocznych kosztów i wyliczaniu zaliczek na pokrycie kosztów zarządu, nie rozgraniczając kosztów o których mowa w art12.,2 i 13.2 uwl, nie biorą w ogóle pod uwagę części zapisów prawa pod uwagę np. normę w art12.3, 30.3,15, 14, 22.3 pkt8 uwl, nie uzasadniają w swych orzeczeniach dlaczego tak interpretują przepisy prawa , bez dogłębnej analizy zaistniałych faktów w konfrontacji z normą ( moim zdaniem uprawiają samowolę procesową), oddalają wnioski o przymusowy zarząd i nie rozpatrują dowodów wnioskodawcy, że zarząd nie przyjął zarządu na podstawie art18.2a uwl po myśli normy art29.1,1b do 1 e bez dokumentacji technicznej i jej przechowywania, art22.3 pkt.10 -bez przyjęcia sposobu prowadzenia rozliczeń poza księgowo i prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów, bez ważnych umów ( bez uchwał) o dostawy i rozliczenie ciepłą, o dostosowanie instalacji CO i jej przebudowę - bez dokumentacji i uchwały ( zarząd dużej wspólnoty wykonuje te rzeczy poza swoimi uprawnieniami i normą art.22.1,2,3 uwl oraz następne), indywidualnie rozlicza koszty za ciepło przez podział - (podzielniki wyparkowe na grzejnikach) wobec bezwzględnie nieważnej umowy ( bez ważnej uchwały, która by przyjęła takie rozliczanie kosztów - wg sankcji o jakich mowa w art58.1 kc - nie podlega konwalidacji). Ponadto nalicza i rozlicza koszty zarządu np, koszty wynagrodzenia zarządu, koszty za ciepło do części wspólnej budynku poza norma art. 30.3 i 12.2 uwl uchybiając zasadzie art.15 uwl. Sądy wszystko to skrupulatnie w postępowaniach sądowych pomijali i ostatecznie oddalili wniosek o zarząd przymusowy ( już trzykrotnie od roku 1998 - jedyna sankcja czy kara za uprawianie tej hosztaplerki. Moim zdaniem to ustawodawca ( ciągle ci sami wybierani posłowie np PO - wcześniej SLD) w komitywie z sądownictwem dają taką zachętę - przyzwolenie na dowolność i różnicowanie punktowe ludzi- tworzenie grup faworyzowanych i grup tępionych, a prawo w tak słabym Państwie - jest dla sądu i wpływowych - ludzi z układu, a nie dla prostego podatnika i obywatela. Dlatego zarządcy wchodzą w takie uzależnienia ( układy) , aby większość właścicieli lokali ( np gmina 48% udziałów i i ich przydupas np.8% udziału) dalej pozwalali im lukratywnie i łatwo zarabiać, a sądy - aby ludzie się więcej kłócili i płacili za procesy do kasy SP, aby nie musiały nadzorować dość pracochłonnego przymusowego zarządu i prostować ,,zepsutego" zarządu oraz przez tę sądu działalność ujawniać dodatkowo i jasno interpretację kolejnych przepisów normy uwl np. w rozdziale 4 - co już do tej pory w wyrokach SN określił ( często też sprzecznie z literą danej normy). Tak, więc drodzy bracia Polacy głównie nie problem w działalności nieuczciwych zarządców, lecz w przyzwoleniu przez struktury władzy RP, zwłaszcza Sądy i brak odstraszania od takiej działalności, lecz dawanie zachęty poprzez wyroki nie odpowiadające w rzeczywistości prawu - nieuczciwi zarządcy i niektóre gminy o tym doskonale wiedzą, i nie ma co liczyć na rychła poprawę - na zmianę, aby Polska rzeczywiście stałą się państwem prawa, bo założenia i deklaracje elit ( w dużej mierze przestępczych) to nie jest to samo co rzeczywistość w RP. najlepszego , Ikubaj

 • basiaj 2009-11-13 07:38:55

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Uważam, że Ustawa nie określa precyzyjnie jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty. Jak również nie określa czy właściciele części Wspólnych we Wspólnocie mogą decydować o sprzedaży np. działki gruntu wydzielonej z części wspólnej nieruchomości? Dla mnie ustawa niedopracowana.

 • mojeprawo49 2009-11-09 13:50:41

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  do drobnego57: Lokatorom nie przysługuje prawo decydowania w sprawach dotyczących wspólnoty, takie prawo mają wyłacznie współwłaściciele tworzacy wspólnotę.

 • drobny57 2009-11-08 10:29:48

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  Jak wygląda sprawa kiedy większość kamienicy należy do ADM a mniej do wspólnoty mieszkaniowej.Czy zarząd wspolnoty może podejmować decyzje za lokatorów,którzy do wspólnoty nie należą.Jak to jest uregulowane prawnie.

 • lech salamon 2009-11-07 06:51:35

  Re: Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

  uwazam iz ustawa z 24 czerwca 1994r,daje duze mozliwosci do naduzyc i wykozystywania przez nieuczciwych ludzi bedacych prawnikami z wyksztalcenia i bedacych w strukturach wspolnot mieszkaniowych czego doswiadczam na wlasnej skorze.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 1
 • 0
 • 3
 • 9
 • 4
 • osób

Opinie naszych klientów

 • bozena

  ocena usługi:

  Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
 • Barbara

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
 • Barbara Stusińska

  ocena usługi:

  Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
 • Juliusz

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

  Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
 • ANETA

  ocena usługi:

  Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
 • Janusz Prager

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
 • Daniela

  ocena usługi:

  Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
 • Lucyna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
 • Monika

  ocena usługi:

  Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
 • Teresa

  ocena usługi:

  Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
 • Halina

  ocena usługi:

  Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
 • Zdzisław

  ocena usługi:

  Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
 • Andrzej

  ocena usługi:

  Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
 • czarodziejka42

  ocena usługi:

  profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane