Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

    Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 2

Kiedy nastąpi zwrot? 

Złożenie wniosku wszczyna postępowanie w sprawie zwrotu osobie fizycznej części wydatków. W jego toku na podstawie złożonych dokumentów i ewentualnie innych dowodów weryfikowane jest prawo inwestora do dochodzenia zwrotu części wydatków.  

Wedle znowelizowanego art. 6 ustawy zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku – bez wydania decyzji.

W przeciwnym zaś wypadku urząd skarbowy wyda jednak decyzję w sprawie zwrotu VAT za materiały budowlane, w której określi kwotę zwrotu. Decyzję tę urząd skarbowy powinien wydać w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku (termin na wydanie decyzji liczy się od momentu, w którym urząd otrzymał wniosek). Kwota zwrotu podlega wówczas wypłaceniu w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji.

W sprawach nieuregulowanych ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. Jeżeli zatem przeprowadzenie czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku wynikającego z odrębnych przepisów, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających. Na takie postanowienie naczelnika urzędu skarbowego służy zażalenie (art. 274b Ordynacji podatkowej). W razie niemożności wydania decyzji w przedmiocie zwrotu w ustawowym terminie 6 miesięcy naczelnik urzędu skarbowego winien zawiadomić wnioskodawcę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

Stąd też od powyższej decyzji naczelnika w przedmiocie zwrotu VAT przysługuje odwołanie do właściwego dyrektora izby skarbowej, do którego – za pośrednictwem naczelnika, który wydał decyzję – można wnieść odwołanie od decyzji w przedmiocie zwrotu - w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.   

Jak odebrać pieniądze? 

W przypadku gdy osoba fizyczna nie posiada zaległości podatkowych,kwota zwrotu podlega wypłaceniu:

  • w kasie urzędu skarbowego albo

  • za pośrednictwem poczty, albo

  • za pośrednictwem banku lub - od początku 2008 r. - spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK).

Kwota zwrotu wypłacana za pośrednictwem poczty jest pomniejszana o koszty jej przesłania.

Podatnik, który nie jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego, w tym nieprowadzący ksiąg rachunkowych lub podatkowych, ma prawo wyboru formy zwrotu nadpłaty podatku między formą: bezgotówkową i gotówkową. Zwrot bezgotówkowy (na rachunek bankowy) jest wygodną i bezpieczną formą przekazania nadpłaty podatku, preferowaną przez coraz większą liczbę podatników. Zwrot bezgotówkowy następuje na rachunek wskazany przez podatnika w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP, przy czym zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnik powinien pamiętać o aktualizacji danych w stosunku do podanych na złożonym wcześniej zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. w sytuacji zmiany numeru konta bankowego). Zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonują na formularzu NIP-3, a osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą na formularzu NIP-1. Samo wskazanie numeru rachunku bankowego tylko na wniosku o zwrot VAT, jeśli nie został on podany na składanym wcześniej lub jednocześnie druku NIP-1 czy NIP-3, jest niewystarczające. 

Kwota otrzymanego zwrotu wolna jest od podatku dochodowego (płaconego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - na mocy art. 21 ust. 1 pkt 123 tej ustawy); Nie trzeba jej więc wykazywać w zeznaniu rocznym.   

Czy za opóźnienie w wypłacie należą się odsetki? 

Jeżeli decyzja nie została wydana w terminie lub kwota zwrotu nie została wypłacona w terminie, kwota zwrotu podlega oprocentowaniu (za czas zwłoki) w wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatków stanowiących dochód budżetu państwa, obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wypłaty kwoty zwrotu. Oprocentowanie przysługuje wówczas od dnia następującego po dniu, w którym upłynęło  4 miesięcy od dnia złożenia wniosku (jeśli nie wydano decyzji o zwrocie) albo od dnia następującego po dniu w którym upłynął termin wypłacenia kwoty zwrotu (jeśli wydano decyzję o zwrocie) – w obydwu przypadkach do dnia jej wypłacenia włącznie.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 6
  • 3
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Odliczenie podatku od systemu grzewczego

    Państwo M przekazali swój dom jednorodzinny córce P z możliwością zamieszkiwania w nim do końca życia. Córka P jest zameldowana oraz mieszka w innym domku jednorodzinnym. (...)

  • Zwrot VAT za materiały budowlane

    W tym roku rozpoczynam budowę domu. Budową domu zajmie się jeden podwykonawca, który wystawi mi faktury za kolejne etapy budowy. Czy również od tych faktur mogę odliczyć (...)

  • Zwrot VAT za materiały do remontu mieszkania

    Zakupiłem mieszkanie 50m2 w grudniu 2006 roku. W styczniu 2007 rozpocząłem remont, do którego dokonywałem zakupów różnych materiałów w sklepach detalicznych. Na (...)

  • Zwrot VAT za remont mieszkania

    W czerwcu 2006 r. zwróciłem się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane użyte podczas remontu domu w 2004 i 2005 roku. Wydatki te odliczałem (...)

  • Budowa we Włoszech a VAT

    Wykonuję prace budowlane we Włoszech i kupuję tam materiały budowlane. Mam NIP unijny i niepotrzebnie podałem go do faktury za materiały. Włoch wystawił faktury bez (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane