Czy powstałe w wyniku potrąceń dokonywanych pomiędzy jednostką macierzystą w Czechach i jej oddziałem (...)

Czy powstałe w wyniku potrąceń dokonywanych pomiędzy jednostką macierzystą w Czechach i jej oddziałem w Polsce różnice kursowe stanowią dla oddziału przychód lub koszt podatkowy.


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.08.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy powstałe w wyniku potrąceń dokonywanych pomiędzy jednostką macierzystą w Czechach i jej oddziałem w Polsce różnice kursowe stanowią dla oddziału przychód lub koszt podatkowy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:

Porady prawne


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że jest on oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa czeskiego z siedzibą w Pradze. Oddział prowadzi działalność na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców, dokonanego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy. Siedzibą Oddziału jest Warszawa.Oddział prowadzi działalność w zakresie obrotu energią elektryczną na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie udzielenia koncesji na obrót energią elektryczną. W tym celu nabywa on od dostawców na terenie Polski energię elektryczną w systemie elektroenergetycznym, celem odsprzedaży tej energii elektrycznej innym podmiotom, zlokalizowanym zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym w szczególności do przedsiębiorstwa macierzystego lub oddziału tej samej spółki na Słowacji. Oddział nabywa także energię w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, która jest następnie odsprzedawana nabywcom krajowym. Wśród energii sprowadzanej z innych krajów członkowskich jest energia elektryczna sprowadzana od jednostki macierzystej z Czech oraz jej oddziału ze Słowacji. W zakresie rozliczeń pomiędzy jednostką macierzystą w Czechach a Oddziałem dokonywane są wzajemne potrącenia należności i zobowiązań wyrażonych w PLN i EUR.

Stanowisko Spółki

Według stanowiska Oddziału ogólnie przyjętą zasadą jest, że przychodami i kosztami są jedynie zrealizowane różnice kursowe, które powstają jedynie w sytuacji, gdy następuje faktyczna zapłata za nabyty towar lub usługę. Przez zapłatę natomiast należy rozumieć jedynie zapłatę w pieniądzu, a nie w jakiejkolwiek innej formie. W związku z powyższym zdaniem Oddziału, należy przyjąć, że rozliczenia pomiędzy oddziałem i jednostką macierzystą dokonywane w formie potrąceń nie wywołują skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka przytacza pisma Ministerstwa Finansów z dnia 16.04.2004r. nr PB 4/KGK-060-1445-44/04 oraz Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30.01.2006r. nr 1472/ROP1/423-365-24/05/AJ.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.

1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.Natomiast zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei ust. 3 tego artykułu stanowi, że jeżeli przychody związane z działalnością gospodarczą wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że podatnik nabywa prawo do obniżenia lub podwyższenia przychodów oraz kosztów ich uzyskania o różnice kursowe, w przypadku gdy wystąpią różne kursy walut pomiędzy dniem uzyskania przychodów i dniem ich faktycznego otrzymania oraz odpowiednio dniem zarachowania kosztu i dniem zapłaty. Zatem różnice kursowe z tytułu rożnych kursów walut mogą zostać rozliczone dopiero wówczas, gdy nastąpi faktyczna płatność za sprzedany/nabyty towar lub usługę, przy czym przez zapłatę należy rozumieć wyłącznie zapłatę w pieniądzu, a nie w jakiejkolwiek innej formie, np. jak podaje Spółka we wniosku przez wzajemne potrącenia należności i zobowiązań.Tak więc, jedynie w przypadku zapłaty dokonanej w pieniądzu dochodzi do powstania różnic kursowych. Rozliczenie podatkowe obejmuje zatem różnice kursowe zrealizowane. Choć kompensata jest formą regulowania wzajemnych zobowiązań i należności, to nie można uznać, iż jest ona związana z finansowymi operacjami, skutkującymi - w kasowym ujęciu - utratą lub wzrostem wartości waluty. Dlatego w sytuacji, gdy rozliczenia pomiędzy kontrahentami następują na zasadach kompensaty, nie powstają różnice kursowe, które miałyby wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki w kwestii nie powstawania podatkowych różnic kursowych w przypadku dokonywania płatności drogą wzajemnych potrąceń należności i zobowiązań.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika